Jump to content

Jakie świetlówki dobrać do 100l ze sporą ilością roślin?


Recommended Posts

Witam

Chciałbym zmienić moje standardowe świetlówki, które kupiłem razem z pokrywą (2x18w, razem z uszczelkami na końcach mają 60 cm długości i średnicę ok 25 mm czyli to pewnie T8). Mam całkiem sporo roślin w akwa, są to żabienice, ludwigia, anubias, nurzaniec olbrzymi i mech tajwański. Nawożę easycarbo, k+ i planta classic. Przyznam, że jeśli chodzi o wzrost to nie ma jakiegoś WOW! Przyznam, że ludwigia chyba nawet kończy swój żywot. Mam w związku z tym kilka pytań do znawców tematu:

 

1)Czy 2x18 to nie za mało jak na akwa 100l?Czy może warto dodać jakąś mniejszą świetlówkę (T5) jako trzecią? Jeśli tak, to jak to zrobić tanim kosztem?

 

2) Czy opłaca się zmieniać 2x18W na 2x18W - Czy to poprawi warunki wzrostu roślin, a one odwdzięczą się kolorami i wzrostem?

 

Znalazłem coś takiego (zależy mi właśnie na tym sklepie, aczkolwiek to nie jest konieczność)

http://allegro.pl/swietlowka-t8-sylvani ... 73143.html

http://allegro.pl/swietlowka-t8-sylvani ... 73151.html

 

Czy może coś w stylu:

http://allegro.pl/a-c-hagen-t8-aqua-glo ... 14748.html

http://allegro.pl/a-c-hagen-t8-flora-gl ... 14761.html

 

 

3) Co znaczy w opisie aukcji: " Zdecydowanie najwyższa skuteczność świetlna uzyskiwana przy zastosowaniu osprzętu elektronicznego." - czy można coś dokupić, albo zrobić samemu, co "podkręci" takie świetlówki, bądź zwykłe fabryczne?

 

4) Czy w ogóle opłaca się wykładać na to flotę, bo efekt nie będzie współmierny do poniesionych kosztów?Czy może lepiej zainwestować w odbłyśniki?

 

Liczę na Wasze podpowiedzi.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...