Skocz do zawartości

Powracające PH pomimo zabiegów.


Trufl
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam i z góry przepraszam, jeśli takie tematy powstawały na pęczki, ale forum jest tak ogromne, że nie mogę odszukać konkretów.

 

Posiadam zbiornik 116 l.

Parametry które umiem mierzyć:

GH-15

KH-13

PH- 8,5 albo i wyżej.

NO2 w normie.

Woda z kranu - 7-7,5 PH

Roślinki miewają brązowy kolor ale nie gniją.

 

Od ponad dwóch miesięcy próbuję różnymi sposobami zmienić PH wody, nie liczę ile wydałem na wkłady torfowe, ile litrów osmozy przywiozłem ze sklepu, ile szyszek olchy wrzuciłem...

Wszystkie te wspaniałe sposoby działają u mnie przez dobę, później PH wraca do poziomu 8-9.

Próbowałem później chemii, Aquacid dawał podobne rezultaty, po paru h wszystko wracało a nawet wywalało więcej.

 

Obsada:

1 mieczyk

2 titteje

2 bystrzyki pereza

2 bystrzyki czerwone

2 gurami cosbyego

1 glonek

6 lochachata

3 sterbai

2 skalarki

 

 

Nazw roślin zbytnio nie znam, jeśli okaże się to potrzebne to z książką posprawdzam.

 

W zbiorniku jest podłoże z kwarcu, 2x korzenie ze sklepu akwarystycznego, łupinki kokosa.

Filtr Minikani wkłady aktualnie:

Zeos, perlonowa, gąbeczka, ceramika, węgiel (od 2 dni, kolejny sprawdzian...).

Staram się nie przekarmiać rybek, nie robić nic co mogłoby wedle mojej wiedzy zmieniać PH.

 

 

Pomocy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niejeden morszczak by Ci pozazdrościł takiego pH.

 

Jakie masz testy? Ile one mają, jaki jest termin ważności?

Może się martwisz a po prostu test jest do Dołączona grafika

 

Węgiel z filtra wyjmij i używaj wtedy kiedy jest potrzebny.

 

NO2 nie może być 'w normie', NO2 ma być 'zero'.

 

Test wody z kranu znamy, a testowałeś tą 'osmozę' ze sklepu?

 

Może jakiś 'specu' na forum Ci doradził i wsadziłeś jakąś 'ceramikę' domowej roboty do filtra?

 

Idź do kogoś kto ma inne testy i sprawdź tą wodę, ja obstawiam że masz test do bani.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy zooleku, podejrzewając skuchę mam zdublowany każdy test i niestety wypadają tak samo.

Testował je również kolega z zoologicznego w Radomiu, wyszło to samo.

Osmoza miała 4,5 wedle tego co widziałem na wyniku. Termin osmoza jest ze sklepu, sam się aż tak nie znam aby stwierdzać czy to to...

NO2 jest ledwo ledwo żółte co w moim teście oznacza < 0.5.

Ceramika jest w filtrze od nowości, cylindryczna.

Wywaliłem też wszystkie kamienie, nawet bazaltowe tak na wszelki wypadek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy zooleka to nie są najlepsze na rynku.

 

Woda z RO ma pH neutralne około 6, a 4,5 to już jest kwaśna.

 

Więc jak pisałem test do bani.

 

Idź do kogoś kto ma JBL, albo coś jeszcze lepszego (salifert, tropic marin, hanna) - idź do sklepu z akwarystyką morską.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie,

testy "lepszej" marki wykazują:

 

NO3 <20

NO2 = 0

GH = 17

KH = 17

PH > 8,4

 

Testy zooleku dają zbliżone wyniki, jedynie KH/GH wychodzi w nich inne (mniejsze).

W akwarium od paru dni moczę szyszki, od dzisiaj liście dębu.

Wywaliłem też wkład węglowy i obniżyłem temperaturę do 24 C.

 

P.S "Niejeden morszczak by Ci pozazdrościł takiego pH."

 

Wodociąg Skaryszew k. Radomia zapewnia takie PH ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo zależy mi na pomocy, czy ktoś jeszcze mógłby coś dorzucić w tej sprawie?

Edit:

 

Up! Jeżeli ktokolwiek z większą wiedzą znalazłby się w okolicach Radomia i Skaryszewa to jestem skłonny zapłacić za pomoc w rozwiązaniu problemu.

Down! 6.2. Jeżeli czas od napisania ostatniego postu nie przekracza 24h, oraz nie został on poprzedzony postem innego użytkownika, należy używać opcji „edytuj”. // Atreyu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupno filtra RO. Tyle. Lanie demineralki, pozornie tańsze, w dłuższym terminie drożej wyjdzie. Zresztą żeby zbić ph ponad 100l wody o tych parametrach, trzeba wlać sporo kwaśnej/neutralnej wody.

 

"Naturalne" sposoby zbijania PH i twardości, przy tych parametrach nie dadzą rady, albo będą bardzo kłopotliwe.

 

Parametry zupełnie nie pod te ryby. Obsada też nie najlepiej dobrana, chodzi zarówno o ryby, jak i skład ilościowy. To też jest problem. Podaj dokładne wymiary baniaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obsadę można zmienić, w sensie mogę oddać wskazane ryby.

Wymiary :

80 szerokość

28 boki

41 wysokość

Przednia szyba wygięta, nie wiem jak się oblicza odchylenia.

 

Filtr RO. Czy taki będzie odpowiedni? Wszędzie piszą o wpinaniu się w instalacje wodne, czyli na zasadzie wężyka dopływu np. jak do pralki?

 

Przepraszam za wcześniejszy spam :) ale edit nie wzbudza uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób tak jak pisze Atreyu i kup filtr RO.

To jest tak naprawdę podstawa, a kranówę leją tylko nowicjusze i nieuki.

U mnie w kranie mam pH 8,1 więc miałem podobny 'problem'.

 

Zobacz sobie ile jest tematów i płaczów, że jakieś glony rosną, że rybki jakieś pogięte pływają, że roślinki niewyraźne.

Sam miałem problem że jakieś dziadostwo rosło mi na liściach Anubiasa i na szybach okrzemki wychodziły...

Kombinowałem ze światłem, z nie wiem już czym, ciągle nie byłem zadowolony...

 

Potem kupiłem komplet RO+DI do morskiego i siłą rzeczy do słodkiego też stosuję, i mam zero glonów, zero okrzemków.

Anubias co mu odciąłem liście (krasnale zarosły) i zostały same korzenie odrósł piękny inne roślinki też są szczęśliwsze bo pH zdrowsze. Zauważalnie szybciej rosną, puszczają więcej pędów.

 

RO podstawa :geek:

 

Cytuj:

To jest tak naprawdę podstawa, a kranówę leją tylko nowicjusze i nieuki.

 

 

Jakoś ja zawsze jadę na kranówce i wielu innych akwarystów wiec takie gadanie jest zbędne i w tym przypadku nawet nie na miejscu gdy biznesmen obraza innych nazywając ich nieukami to świadczy tylko i wyłącznie o jego kulturze i umiejętnościach .Jak się Nie wie jak się pozbyć glonów bo jest się nowicjuszem to się omija to metodami na szybko .ECIK-GFC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty i inni akwaryści? Wymień mi nazwisko jakiegoś uznanego akwarysty który robi tak jak ty. Znasz jakiś akwarystów w ogóle?

Handel drewnem akwarysty nie robi ECIK-GFC. W głowie Ci się poprzewracało chłopaku.

 

Ale jak będziesz mocno pracował to wyjdziesz z nieuctwa tak jak ja wyszedłem z bycia nowicjuszem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest tak naprawdę podstawa, a kranówę leją tylko nowicjusze i nieuki.

 

Ale ja leje kranówkę. :D

 

Kwestia tego że woda z moich wodociągów jest odpowiednia dla ryb które hoduję. U autora tematu - nie, więc dolewanie czystej kranówki nawet przy zbijaniu ph to strzał w kolano. :P

 

W o wiele bardziej wymagającym niż typowy baniak morszczaku, RO/DI konieczność. Jednak lanie samego czystego RO słodkowodnemu baniakowi na zdrowie nie wyjdzie. Czyste H2O trzeba wzbogacać [w morszczaku w sumie też]... albo mieszać z kranówką. To taka rada do autora tematu na przyszłość, jak już będzie miał filtr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyste H2O trzeba wzbogacać [w morszczaku w sumie też]

W morszczaku trzeba wodę zresetować RODI a potem zrobić ją od nowa, a w słodkim chyba starczy że stosujemy kompleksowy nawóz mikroelementowy, przynajmniej ja tak robię i na razie nic nie umarło, a wręcz wygląda zdrowiej niż wcześniej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawozy są głównie pod rośliny... a w baniaku mamy jeszcze ryby które potrzebują więcej niż czystego H2O.

 

Fakt faktem, że ćwierć tablicy Mendelejewa wprowadzamy z pokarmem, ale i tak wodę RO należy w słodkowodnym baniaku wzbogacać. Sposoby są dwa:

- gotowe preparaty.

- mieszanki z kranówką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też uczyniłem.

Nie widziałem żadnych wskazówek co do obsady, jeżeli ona też ma wpływ na parametry wody to co robić w tym kierunku?

 

Jeszcze jedna sprawa, dokupiłem przy okazji głowicę aquela żeby mieszać wodę, mam takie głupie pytanie... Czy mogę włożyć ją odwrotnie tak aby wylot był bliżej dna i "napędzał" odchody na wlot rury zasysającej do filtra kubełkowego?

 

Dziękuję też za porady powyższe :)

Zrobię parę zdjęć akwarium + roślin może to też cosik pomoże.

 

Po nowej wodzie:

KH spadło do 7

PH do 7,8

Azotyny zerowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) jasne spytam w odpowiednim.

Co do odwrotnie włożonego filtra?

Aktualnie ładnie miesza wodę i wpycha śmieci prawie do rury zasysającej ale nie wiem czy dłuższe użytkowanie odwrotnie włożonej głowicy nie wyrządzi jakiejś szkody?

Czy woda ciągle mieszająca się z dnem podbijanym przez strumień też nie będzie jakoś bardziej nasycona śmieciami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest tak naprawdę podstawa, a kranówę leją tylko nowicjusze i nieuki.

 

Ja znam trzech akwarystów, którzy leją wodę bezpośrednio z kranu i nic się nie dzieje. Nawet nie odstawiają na 24 godziny, bo żadne wiaderko nie ma 150 litrów a beczka w mieszkaniu ładnie nie wygląda. Do morskiego owszem używa filtra, ale do słodkiego z paletkami i bocjami nie gdyż takiej potrzeby nie widzi. Jakoś glony nie rosną, rybki nie padają i nie chorują. Także nie widzę sensu, aby obrażać innych. Powinieneś trochę panować nad sobą i swoimi wypowiedziami.

 

Co do anubisa. Jego można dosłownie poobrywać ze wszystkich liści a i tak odrośnie. Wystarczy, że kłącze będzie całe. Więc żadnej rewolucji nie dokonałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) nie ma co się zapalać, rady są różne a na RO dobrze wyszedłem co widać po aktualnych parametrach:

Testem 6-8 wyszło 7,6 PH

Testem 4-9,5 wyszło 7,5 PH

KH wyszło 5

GH wyszło 8

NO2 wyszło 0

 

Testem paskowym zaś:

NO2 wyszło 0

NO3 wyszło 0

GH wyszło 8

KH wyszło 7

PH wyszło 6,8

 

Rozbieżność między testami kropelkowymi a paskowym jest tylko w PH i KH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to są parametry wody w akwarium po podmianie, czy parametry czystego RO, bo jak czystego RO to za wysokie pH wyszło (potwierdziłeś że testy masz dobre).

 

Na testy patrz raczej poglądowo, bo to co one pokazują to jest 'mniej więcej' taka wartość, żeby poznać prawdziwe parametry trzeba mieć dostęp do laboratorium.

 

Atreyu jak to obsada nie ma wpływu na parametry :D ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...