Skocz do zawartości

Chłodzenie elektryki z świetlówki energooszczędnej.


AliBaba
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć chciałbym zrobić coś takiego:

Zamówiłem już u siebie w sklepie świetlówkę 24W (45cm) oraz jutro idę do sklepów poszukać tanich świetlówek energooszczędnych coś ok. 26-27W, umiem to wszystko złożyć itp, ale chciałbym się zabezpieczyć przed przegrzaniem elektryki z tej świetlówki wiec postanowiłem kupić:

 

- Taką puszkę/odgałęźnik

Dołączona grafika

Zainstalować tam całą elektrykę wszystko co potrzebne i dodatkowo wyciąć miejsce na wentylator ok. 3x3cm lub 4x4cm i teraz zaczyna się problem nie chce kupować zasilacza 12V za ~10-20zł i tylko pod ten wiatrak wiec pomyślałem o kupnie rezystora i zainstalować go mniej więcej w takim schemacie:

 

Dołączona grafika

+ i - - wiadomo.

Rezystor - obliczałem: R = (230V - 12V) / 0,13A = 1376 - czyli potrzebuje rezystor ok. 1300 omowy tak ?.

Wentylator 12V - wiadomo.

Elektr. świetlówka - Elektronika z świetlówki energooszczędnej.

la, lb, ra, rb - kable do podłączenia świetlówki.

Z tego co przeczytałem te świetlówki zapalają się na "zimno" wiec postanowiłem pod znakiem "1" dać jakiś czasowy włącznik - tzn jakiś kondensator czy coś aby opóźnił przepływ prądu do świetlówki, nie wiem tylko czy nie trzeba na dwóch przewodach "la" i "ra" i może coś takiego dać na wentylator żeby się uruchamiał po ok. 1-2sekundach od odpalenia świetlówki.

 

Czyli tak:

Rezystor: http://allegro.pl/rezystor-metal-oxide- ... 20076.html - 9zł(z przesyłką) 20sztuk.

Puszka: 5-10zł

 

Czy to będzie wszystko śmigało jak ja chcę i jakie urządzenie kupić do tego aby opóźniało mi zapłon ?

Z góry dziękuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do ciepła to nie wiem jak jest z tymi elektronicznymi ale chciałem mieć pewność :)

 

Każda (no pewnie nie każda ale większość ) świetlówka energooszczędna ( ta kompaktowa ) posiada zimny start, nawet to opisał "Dziki" w temacie: http://forum.superakwarium.pl/viewtopic.php?f=40&t=31123 .

A zimny start to jak ktoś mi powiedział jest to załączenie od razu świetlówki - wiec chciałem opóźnić start świetlówki o ok. 0,5-1s właśnie używając kondensatora lub czegoś podobnego.

 

Jak się mylę to poprawcie mnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze zrozumiałem chcesz z żarówki energooszczędnej zrobić statecznik do świetlówki?

Jeśli tak pisz na PW mam link do tego co i jak.

A na marginesie żadne chłodzenie nie jest potrzebne, moja siostra ma tak i jeszcze sie jej nie przegrzało.

Jak coś PW

 

Edit

Po co Ci ten ciepły start?

Czemu ty sobie tak życie zawsze utrudniasz. Wysmyślasz nie wiadomo co a potem zapał ci mija i zostaje jak zwykle po staremu.

Ile razy coś zaczynałeś ? (zbijanie ph, przerabianie pokrywy, zarówki, świetlówki, roślinki, rybki ileż można?)

Zacznij coś działać a nie zadajesz pytania a potem nic z tym nie robisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na elektronice, mówię tylko rzeczy które znam z praktyki. ;)

 

Jestem święcie przekonany, że chyba wszystkie kompakty, a przynajmniej te markowe np. Philipsa, a nie noname mają "ciepły start". Nawet te wszystkie żarówki energooszczędne które mam w domu włączają się rozjaśniając się stopniowo. Zwiększa to znacznie żywotność świetlówek i wydaje mi się że dodatkowe kombinowanie ze startem świetlówki może mieć efekt przeciwny do zamierzonego. ;)

 

Co do ciepła, ludzie mają problemy tylko i wyłącznie ze statecznikami magnetycznymi, montowanymi standardowo w pokrywach. One grzeją się niemiłosiernie, ale dodatkowego chłodzenia też nie potrzebują. Nie powiem że T5 nie wydziela w ogóle ciepła, ale żadnego dodatkowego chłodzenia układ nie będzie potrzebował. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Może nie do końca łapie co kolega ma na myśli mówiąc " + i - " wiadomo ale :

- w sieci mamy 230v prąd zmienny

- z zasady wentylatorki są na prąd stały

- na grzyba potrzeba Ci 20 rezystorów za 9 zł z przesyłką ?

 

Do zasilania wentylatorka zastosuj zasilacz od wzmacniacza antenowego ( 12 v 100mA )

 

Oczywiście koledzy mają rację odradzając kombinacje z chłodzeniem elektroniki.

( w żarówkach mają cięższe warunki niż w twojej puszce )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

steve2, Nie jest znowu to duży problem zakupić zasilacz, ale ja po prostu chciałem aby mi to wszystko zajmowało mało miejsca, a nie żeby były sidła z kabli :lol: .

 

Co do zmiany z prądu zmiennego na stały nie jest to ogromny problem - zastosowanie diody prostowniczej, mostki itp.

 

Na allegro zazwyczaj sprzedają po 10-20sztuk ( jeśli koszt kompletu nie jest większy jak 3zł - około ) i to jest za 9zł, byłem w sklepie u siebie i takie same rezystory były po 4zł za sztukę - wiec 20 rezystorów za 2zł ( + 7zł przesyłka = 9zł ) to jest "interes życia" - jak by to powiedział mój znajomy :P

 

Pozdrawiam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...