Jump to content

choroba neonów

Recommended Posts

ma 60l

- 1 bojownik

- 4 kiryski pandy

- 12 neon ( Bystrzyk ) czarny

temp -26C-28C

nie które neony maja :

- bomble nad pyszczkiem

- uwydatnione oczy prawie jak u teleskopa

jedzą i zachowują się normalnie

a nie które chudną i tracą kolory

by po tygodniu paść

2 neony już padły .

z góry dzięki za pomoc

1 neon - 3 bomble nad pyszczkiem

2-3 neonów - wytrzeszcz oczu i chudnięcie

te 2 co padły :

- śmierć

- skrzywieni kręgosłupa

- utrata kolorów

- miały apetyt (jadły dużo a i tak chudły)

- wytrzeszcz oczu

przebieg choroby chronologicznie

od dołu do góry .

Tej choroby raczej nie wyleczysz. Ostatnio, że tak napiszę uczestniczyłem w leczeniu całej partii chorych rybek właśnie na mikrosporidioze. Do sklepu trafiła partia neonków, w której to 10 z 50 było zarażonych. Próbowali leczenia na wszystkie sposoby w tym obłożenie dna zbiornika włóknem kokosowym w celu opadnięcia pasożyta pomiędzy włókna a tym samym pasożyt miał być niedostępny dla pozostałych rybek. Na razie 15 rybek padło , 8 następnych już zaczyna mieć objawy. Reszta się na razie trzyma. Dodatkowo do zbiornika dodano baktoforte S oraz połowę dawki mycoforte. Choroba jest paskudna i nie zawsze objawy wskazują, że to akurat mikrosporidioza.

• 2 weeks later...

A od tamtej pory coś się zmieniło? Jakieś rybki padły? Jak się teraz zachowują? Podawałeś jakiś lek? I czy w ogóle coś robiłeś? Podobno choroba atakuje tylko neonki i zwinniki. Ja osobiście widziałem jak chorował na nią szczupieńczyk. Ile czasu przebywał z chorymi rybkami tego akuratnie nie wiem. Wiem, że padł po tygodniu od wystąpienia objawów, mimo że próbowali go leczyć

od tamtej pory padły 2 neony nic więcej

te same objawy inne ryby nie mają żadnych objawów .

podawałem MYCOCID na pierwotniaki

tak mi radził specjalista w zoologicznym

ale nic nie pomogło

nikt nie wie co to za choroba ?

proszę o pomoc

6 neonów padło

choroba jest coraz gorsza

jeden neon ma czarno-zielony garb na boku

a drugi pływa przy powierzchni

nie wiem jak to spróbować leczyć

nie wiem co dalej robić .

Napisałem Ci jak leczyć.

Na dno włókno kokosowe. Do wody baktoforte S oraz połowę dawki mycoforte.

Temperatura 26-27°C. Silnie napowietrzać i filtrować wodę. W trakcie leczenia nie karmić rybek. Po 3 dniach podmiana wody 50% nie ruszając włókna.

Kiryski oddzielić do osobnego zbiornika.

od tamtej pory padły 2 neony nic więcej

te same objawy inne ryby nie mają żadnych objawów .

podawałem MYCOCID na pierwotniaki

tak mi radził specjalista w zoologicznym

ale nic nie pomogło

To już kolejny raz pewnie nie posłuchasz specjalisty ze sklepu.

No, więc tak. Byłem i wypytałem się dokładniej. Akuratnie było mi po drodze. Kiryski oddzielasz, dlatego że to rybki przydenne. Bardzo delikatne i mogłyby nie przetrwać kuracji do tego grzebią w podłożu i wygrzebują pasożyta. Wszystkie pozostałe ryby prócz przydennych, krewetek powinniśmy poddać kuracji w akwarium ogólnym. Na początek układamy włókno kokosowe. Później rozpuszczamy jedną tabletkę baktoforte S ( 1 tabletka = 50 litrów wody) . Po jakimś czasie dodajemy mycoforte w dawce połowicznej. Obserwujemy rybki bardzo dokładnie. Gdyby coś się działo podmieniamy 30-40% wody w celu zmniejszenia natężenia leku w wodzie. Dobrze napowietrzamy i filtrujemy. 3 dni podmieniasz 50% wody. Teraz musisz kontrolować parametry gdyż wszystkie dobre bakterie zostały wybite.

Neonki są bardzo wrażliwe na każdy rodzaj chemii, dlatego musisz obserwować ich zachowanie po dodaniu preparatów. Nie karm w trakcie leczenia. Włókna nie podnoś z dna najdłużej jak się da. W razie potrzeby kurację powtarzamy, ale już bez mycoforte. Ważne jest, aby baktoforte było w tabletkach a nie w płynie. Roślinkom nic się nie stanie.

• 2 weeks later...
  • 2 months later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Create New...