Skocz do zawartości

czy są szanse żeby moje rybki szybko się rozmnożyły?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Mam akwarium od sierpnia zeszłego roku, ale styczność z własnym akwarium i akwarystyką mam styczność od kilku lat.

Moje akwa:

-72l

flora: anubias, trawka (2 rodzaje), 2 rodzaje czerwonych roślinek, mech, rogatek, inne

fauna: parka tarlaków skalarów, 3 kiryski (samczyk albinos i samiczki spiżowy oraz pstry), 2 kosiarki, 7 neonków innesa, 4 platki (samczyki pomorańczowy i srebny, samiczki pomarańczowa i srebna) i chyba tyle.

kosiarki i platki są od wczoraj, skalary są w trakcie przerwy od tareł (widzianych u mnie było 3-4)

Roślinki się rozrastają a rybki nie wchodzą sobie w drogę.

 

Co mam zrobić aby w miarę szybko rozmnożyć platki?

Jak rozpoznać płeć u kosiarek?

 

Proszę o pomoc. Za wszelką, nawet najdrobniejszą dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznę od rzeczy najmniej przyjemnych, czyli błędów.

 

Na skalary, jest to absolutnie za małe akwarium. Dla nich +200l i minimum 50cm wysokości. Zresztą, nie licz na narybek innych ryb przy skalarach. ;)

Poza tym, na kosiarki, które swoją drogą są stadne, akwarium też o wiele za małe. Na te konkretne gatunki kirysków, podobnie, w dodatku hoduje się je w jednogatunkowych stadkach, a nie każdy z innej parafii.

 

Co do rozmnażania platek, dokładniej niż tu Ci nie opiszę:

viewtopic.php?f=36&t=28530

http://tnij.org/euy4

Dwa artykuły w których wszystko masz, krok po kroku opisane.

 

Jednak jeśli myślisz o rozmnażaniu rybek, tak jak mówiłem, najpierw porządek z obecną obsadą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to masz przerybienie.

Skalary i Kosiarki koniecznie do oddania, one są za duże do tego akwarium.

Kiryski są to ryby stadne dokup 3 szuki. Najlepiej żebym były z tej samej odmiany.

Do takiego zbiornika najlepiej Kiryski Panda bo te pozostałe rosną troche większe.

Platki trzyma się w haremach. Czyli jeden samiec na dwie lub trzy samice.

Neonki ok.

 

Co do rozmnażania to trzeba cierpliwie czekać. Kupiłaś te rybki wczoraj więc musisz im dać czas. Małe Platki nawet jak się urodzą nie mają szans ze Skalarami ( oczywiście Skalary trzeba koniecznie oddać ). Obsada jeszcze zależy od wymiarów akwarium. Jakie wymiary ma twoje akwa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiryski są to ryby stadne dokup 3 szuki. Najlepiej żebym były z tej samej odmiany no, ale ostatecznie mogą być różne.

Weź poprawkę że dno w 72l prawdopodobnie takie jak w 54l, czyli 60x30, a gatunki które ma obecnie to jedne z największych z tych popularnych w sklepach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moje akwa ma 60x40x40cm

skalary raz prawie mi się udało rozmnożyć, ale neonki nie dały mi wyłowić malców- zjadły je

nie ma problemu z tym żeby skalary nie zjadły narybku innych ryb, ponieważ mam jeszcze 2 akwa (22l z gupikami...., i 10l puste)

więc, zauważąc kotną samiczkę mogłabym ją przełowić do drugiego akwa

kiryski chciałam dokupić, zwłaszcza pandy ale nie mogłam ich znaleźć a jak znalazłam to był to taki gorący dzień że nie przeżyłyby dojazdu

platek mam 2 parki, pływają razem każda parka oddzielnie, ale mogę jeszcze dokupić 2-3

skalarów próbowałam się wyzbyć, ale mi się to nie udało

a zapomniałam dopisać, że skalary są 2 odmian barwnych, samiczka prawdopodobnie altum

do jakiej wielkości dorastają kosiarki?? (pani w sklepie je doradziła a moja mama je chciała)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kiryski są to ryby stadne dokup 3 szuki. Najlepiej żebym były z tej samej odmiany no, ale ostatecznie mogą być różne.

Weź poprawkę że dno w 72l prawdopodobnie takie jak w 54l, czyli 60x30, a gatunki które ma obecnie to jedne z największych z tych popularnych w sklepach.

Poprawiłam żeby nie było...

;)

 

P.s Możesz również kupić takie kiryski jak Pigmej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sklepach, to wciskają ludziom np. glonojady dorastające do pół metra, do akwarium takiego jak Twoje. Nie jesteś pierwszą, dziesiątą, ani setną osobą która ma źle dobraną obsadę dzięki "radom" sprzedawców.

 

Skalary postaraj się oddać. Tak jak mówiłem potrzebują dużo, dużo większego akwarium, podobnie jak kosiarki. Na kiryski jeszcze można przymknąć oko, mimo że te gatunki są źle dobrane, ale skalarom i kosiarkom znajdź większy dom. Polecam dział Giełda>Oddam.

 

Kosiarki dorastają do połowy długości boku Twojego akwarium.

 

Żyworódki będą się mnoży jak szalone, prawie w każdych warunkach, o nic nie trzeba dbać. Tutaj problemem są inne ryby. Możesz nawet nie zauważać kiedy zjadają młode.

 

Reszta, o rozmnażaniu platek/gupików itd. w linkach wyżej. Nie wierzę żeby pojawiło się w tym temacie coś czego tam nie ma. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za rady

a czy mogę jakoś zmienić cos żeby zostawić skalary??

one mają po około 7-9cm długości i nie zauważyłam żeby rosły- jak wcześniej wspominałam są po kilku tarłach a teraz w trakcie przerwy

wokół skalarów jest kilka cm odległości między innymi rybami i tylko platki sie jeszcze nie nauczyły że trzeba przed skalarami uciekać więc czasem je podskubują

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale nie mam komu oddać

moi koledzy mają 3 a może więcej skalarów w 112l+inne ryby, moja koleżanka ma parkę skalarów i inne ryby w 54l akwa profil

a inne osoby, które mają akwaria to mają całkiem małe (do 40l)

 

ale gdzie mam je oddać?? co z nimi zrobic?

aż tak bardzo nie zależy mi na wyhodowaniu małych rybek, bardziej na fakcie iż by sie w ogóle rozmnażały

 

w obecnej chwili to bym sie tylko kosiarek wyzbyła, skoro rosną takie duże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale gdzie mam je oddać?? co z nimi zrobic?

 

w obecnej chwili to bym sie tylko kosiarek wyzbyła, skoro rosną takie duże

Zanieś skalary,kosiarki i kiryski do sklepu i wymień np.na pokarm lub odpowiednie do Twojego akwarium ryby.Jak nie da rady to oddaj za friko.

 

Druga opcja-daj ogloszenie,że oddasz taki ryby-w dziale giełda na tym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy jakbym zostawiła taką obsadę to by dało rade?:

5-7 kirysków, niekoniecznie jednego gatunku (te co mam + np. 3 panda albo inne)

7 lub więcej neonków innesa

4 platki, 2 pomarańczowo żółte i 2 srebno żółte (po samczyku i samiczce z każdej odmiany barwnej

i jeszcze 3-5 samiczek platek dokupić

 

nie wiem czy by przyjęli do sklepu, pewnie trzeba by było robić testy wody itp. a ja to wtedy już wolę oddać komuś po znajomości kosiarki i może jakoś skalary

 

niestety wystawić nie wystwię, bo jestem zbyt młoda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czy jakbym zostawiła taką obsadę to by dało rade?:

5-7 kirysków, niekoniecznie jednego gatunku (te co mam + np. 3 panda albo inne)

7 lub więcej neonków innesa

4 platki, 2 pomarańczowo żółte i 2 srebno żółte (po samczyku i samiczce z każdej odmiany barwnej

i jeszcze 3-5 samiczek platek dokupić

Ostatecznie może zostać ja bym proponowała tak :

6 Kirysków

7 - 10 Neonków Inessa

2 samce + 4 samice Platek

 

Nie kupuj za dużo Platek bo one i tak Ci się rozmnożą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...