Skocz do zawartości

co to za glon?


michaś
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

hallo

Niestety Sagra-o, kolor się zgadza ale nie diagnoza. To turkusowe coś pełzające po podłożu i wpełzające na rośliny to jest cjanobakteria zaliczana do sinic. Pojawiają się tam gdzie jest mały lub nie ma w ogóle ruchu wody oraz gdzie występują strefy beztlenowe, przy procesie fotosyntezy nie wytwarza tlenu. Można zwalczać na kilka sposobów, na pewno należy podać coś antysiniciwego, akwaryści podają antybiotyk erytromycyna, receptę na niego można dostać u weterynarza. Wiem że kilku znajomych używało preparatu Tetry do oczek wodnych, coś tam POND w nazwie było, jest teraz trochę tych niby naturalnych antyglonowych preparatów. Po kuracji należy tak uregulować ruch wody w zbiorniku aby przy dnie też jakieś ruchy wody były, można wrzucić kilka ślimaków świderków które będą przekopywać dno czym będą likwidować strefy beztlenowe, przy świdrach należy liczyć się z plagą. Zabawne jest to że mając plagę świderków ekosystem sam w sobie nie odczuwa ich obecności, parametry wody nie ulegają pogorszeniu, zbiornik traci tylko na estetyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odp, tak myślałam, że takie ohydne pajęczyny z dziurami w środku to nic innego jak sinice, ale wolałam się upewnić. To akwarium znajomego i faktycznie jest w niezbyt dobrym stanie, filtr ma bardzo mało wydajny, słabe podmiany wody i zero ruchu tafli. Akwarium zatem do restartu, a temat do zamknięcia:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...