Skocz do zawartości

nadfiltracja


leonII
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Moje akwarium to 60 l. Wodę podmieniam co tydzień, ale dużo problemów sprawia mi odmulanie dna.

Zastanawiałem się czy gdybym zmienił filtr na mocniejszy np. taki dedykowany do 112 litrowego akwarium to czy wtedy też musiałbym odmulać dno? I czy nie miało by to negatywnego wpływu na moje akwarium?

Jeżeli temat już był to z góry przepraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej odmulać będziesz musiał,nikt i nic nie wciągnie kupek z dna nawet najlepszy filtr.

Możesz opisać swój filtr i dlaczego masz problem z odmulaniem?

U siebie nie odmulam, nieczystości nie ma, może to za sprawą krewetek, nie wiem.

Mój filtr to hagen elite jetflo 75.

Z odmulaniem problem polega na tym że posiadam odmulacz bateryjny, a w dodatku mam dość gęsto roślin i do tego dwa korzenie i ciężko między tym wszystkim jeszcze odmulać. Czasami zdarza mi sie połamać rośliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałam dużo roślin i gęsty trawnik z eleocharis na całej powierzchni dna. Co za tym idzie wykluczyło to prawie odmulanie. Ściągałam syfki tylko po wierzchu z dostępnych miejsc ;) Jak masz dobre parametry i dużo roślin to nie widzę przeszkód żeby odmulać tylko tam, gdzie ci wygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadfiltracja nie jest szkodliwa,pod warunkiem,że nie zrobi huraganu w baniaku.Musisz sprawdzić jaki filtr będzie odpowiedni do twojego baniaka.Jeśli jest to około 60l to myślę,że mogę ci śmiało zaproponować filtr Eheim AquaBall 130.Będzie wystarczający,mocniejszy nie jest potrzebny (filtr występujący w kompletach z baniakiem 126l).Zawsze lepiej mieć mocniejszy filtr niż za słaby.Wiem to z własnego doświadczenia-w 126l mam wewnętrzny Eheim AquaBall 130 i zewnętrzny JBL Cristal Profi e900.Jakoś nie narzekam,wręcz przeciwnie.I wcale nie robię podmian co tydzień,tylko co 10-14 dni.Nic mi nie zdechło,a przeciwnie-mnożą mi się na potęgę,i nie są to żyworódki,a skalary i kiryski panda.

Co do odmulania-Nie przesadzajmy z nadgorliwością.Kupki rybek są całkiem dobrym nawozem dla roślin.Ja osobiście odmulam raz na jakiś czas,jak mi się przypomni.Rośliny rosną jak szalone bez sztucznych nawozów.

Oczywiście,jak znam życie wiele osób będzie chciało mnie co najmniej zlinczować za to co napisałam,ale ja podchodzę "zdroworozsądkowo" do baniaków,których mam 5 i wszystkie mają się dobrze.Dziękuję,to wszystko co miałam do powiedzenia. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli filtr jest dedykowany do 120l. to jest "w sam raz" do Twojego akwarium. Producenci bardzo zawyżają te dane, nawet kilkukrotnie.

Jak największe medium filtracyjne, możesz dać tam nawet 5l kubeł, to nie zaszkodzi, wprost przeciwnie, zadbaj tylko żeby przepływ nie był zbyt mocny.

 

Tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...