Skocz do zawartości

Gupik - krzywy kręgosłup?


brycek89
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

To może powiedz jakie czynniki na to wpływają.

ok.

- Niedobory pokarmowe takich składników jak: witamina C i D, fosfor, wapń, magnez, oraz mangan.

- Poza niedoborami w pokarmie, drugim istotnym czynnikiem powodującym deformacje, jest zatrucie środowiska życia ryb.Stwierdzono, że obecność wysokich stęrzeń niektórych substancji toksycznych przyczynia się do powstania skrzywień, między innymi jony metali (arsen, kadm, miedź, ołów, rtęć, cynk), a także zbyt wysokieilości witaminy A i organofosfatu lub organochlorynów

- Deformacje szkieletowe mogą jednak być spowodowane nie tylko substancjami toksycznymi i niedoborami pokarmowymi ale czynnikami genetycznymi. Ten typdeformacji szczególnie często spotykany jest w takich hodowlach ryb ozdobnych w których prowadzony jest chów wsobny, czyli kojarzenie osobników blisko ze sobą spokrewnionych.

- Czynikiem takim może też być przerybienie lub urazy mechaniczne oraz w wodzie o zbyt dużych prądach wywołanych przez filtr.

- Niekorzystnie na ryby wpływają skoki temperatur.

Wszystkiego nie na pisałem bo to dość długi artykuł troche go zmieniłem, żeby nie było za długo, a po za tym nie jestem mistzem klawiatury, więc przepraszam za błędy :D mam nadzieje że to pomogło.Artykuł Maji Prusińskiej.Zachęcam kupić Magazy Akwarium.

Pogrubioną czciąkom jest to co podejrzewam, jeżeli nadal będą się rozmnażać to gupiki mogą być coraz brzydsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście, przy własnym doświadczeniu spotkałem się z dwoma przypadkami:

- uwarunkowania genetyczne, patrz. molinezja balonowa.

- niektóre choroby.

 

Kojarzenie blisko spokrewnionych osobników przy żyworódkach jest normą. To - genetycznie, o wiele prostsze organizmy niż ludzie. Skrzyżowanie np. gupika ojca z córką nie spowoduje zwykle żadnych skutków ubocznych, a uwydatni porządne cechy. Chyba wszystkie odmiany jakie kupujecie w sklepach powstały między innymi właśnie w ten sposób.

Żeby doczekać się "mutacji" trzeba by się bardzo postarać i krzyżować tak razem wiele wiele pokoleń... Nie wiem czy nie pisałem nawet o tym na przykładzie zmienniaków, w artykule który swego czasu pojawił się w przytaczanym wcześniej Magazynie Akwarium, ale to już zbyt późna pora żebym sprawdzał. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...