Skocz do zawartości

POMOC DOŚWIADCZONYCH PRZY CZARNYCH WODACH


zzz124
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Niebawem kupię sobię akwarium 200-240 l i chciałbym je zrobić w stylu "czarnych wód". Mrozcny nastrój , ciemnia, żółta woda , mnóstwo patyków. Zacznę za jakieś 2-3 tyg gdyż nie mam teraz czasu. Póki co chętnie zbiorę parę porad , ponieważ chciałbym od początku dobrze wystartować. Mam kilka pytań:

 

1. Ile potrzebuję tych szyszek olchy i jak często należy je wymieniać aby zachować parametry ?

2. o jakiego pH można zejść najniżej?

3. Jakie mogę mieć rybki (polskie nazwy)? Czy bocja wspaniała, otosek, kosiarka,gurami złote (stara obsada) dobrze to zniosą?

4. Jeżeli pozbędę się bocji to jak walczyć z tymi małymi ślimakami???!!

5. Jak przy takim akwarium o pojemn 200-240l wygląda podmniana, nawożenie i sprawa z CO2(jest potrzebne, wystarczy EasyCarbo?)?

6. Jak rosną tam rośłiny, które dobrze zniosą mało światła i niskie pH?

7. Jakie świetłowki proponujecie? Najlepiej na przykładzie Hagen

8.Tło i podłoże - widziałem , że nieźle komponuje się biały kwarcowy piasek na dnie (pod spodem coś dla roślin?). Tło jakieś ciemne razcej (może pomalować tył?)

 

Na razie tyle :) Osobiście nie lubię takich postów, ale nie mam teraz czasu na szukanie i czytanie, a któś kto się tym zajmował doradzi najlepiej.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Ile uważasz i ile ci się będzie podobało, wymieniać raz na 2 tygodnie jezeli chcesz zachować parametry.

2. Bez filtra RO nie obniżysz liśćmi, szyszkami, torfem pH.

4. Helenka zabije ci wszystkie ślimaki :)

5. Nie ma sensu nawozić, czarne wody to mała ilość roślin i słabe światło, wręcz punktowe.

6. Anubiasy i microsoria rosną nawet przy 0.2-0.3 W/l bardzo ładnie. Ale te rosliny nie wystepuje w typowych czarnych wodach.

7. Podłoże, najlepiej właśnie piasek, tło moim zdaniem czarne. Brystol, czarny worek na śmieci wystarczy. A jak masz lepszy pomysł to czemu nie :)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem jakiś artykuł jak ktoś badał wpływ obniżenia pH przez szyszki. Moim zdanie garbniki mogą to zrobić. Zdam relację z zakładania akwa. Zmierzę w pracy pH codziennie wodzę przez 2 tyg od momentu włożenia szysze

 

dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno lepsze wyniki w zakwaszaniu daje torf.

 

Jeśli chodzi ci o typową obsadę do BW to musisz pomyśleć czy to będą azjatyckie BW czy raczej Amazonia. Bocje, otosek, kosiarki, gurami lubią miękkie i kwaśne wody więc będą się dobrze czuły. Poza tym oprócz otoska to gatunki azjatyckie. Więc możesz się pokusić o zrobienie azjatyckich BW.

Tu masz niezbędne informacje o tym:

viewtopic.php?f=104&t=13365

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słowo co do świetlówek. Nie ma co przepłacać za Hagena, szczególnie do BW... To nie baniak roślinny, a i Hagen nie jest jakąś wybitną firmą.

ędzie

 

Hagen , ponieważ mam sprawne 3 świetłowki : Aqua Glo, Power i Flora Glo. Wydaje mi się dam z przodu power i będzie "romantycznie"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz niezbędne informacje o tym:

viewtopic.php?f=104&t=13365

órzy

 

 

/świetny link

 

dzięki

 

O Azjatyckim wcześniej nie słyszałem. Kiedyś gdy moje 112l wydawało mię sporym nie rozumiałem ludzi którzy burzyli się , że to za mały baniak na bocję wsp albo na gurami. Dorosłem i ja :) Rybki nieco podrastają i widać , że do wystroju nie pasują, może jakbym ze 3-4 sztuki zostawił na

całe akwa. 112 jest dobrze dla rybek max do 5 cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak na marginesie.. Jak szaleć to szaleć. Trzeba marzenia w życiu spełniać, mam 4 pokoje w swoim nowym mieszkaniu , więc może warto pokusić się o jakieś akwa ok 400l :twisted:

 

Czy ktoś trzymał już coś takiego na podłodze w bloku? ? Czwarte piętro, wielka płyta z 94 roku :)

Mam obawy że te 500kg wpadnie do sąsiada

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...