Jump to content

[45l] Pomoc w doborze barwy świetlówek


Recommended Posts

Witam,

Planuję przerobić pokrywę w swoim akwarium (45l), tylko mam problem w doborze barwy świetlówek. Mam teraz 1x15 W i wiem, że licho będą i nawet teraz rosną mi roślinki przy tym oświetleniu. Szukałam dzisiaj w wolnych chwilach na tymże forum jakiejś odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie, ale konkretnej nie znalazłam.. Otóż chcę dołożyć jeszcze jedna 15-tkę do akwa, tą starą świetlówkę również chciałabym wymienić, tylko nie wiem jakie wybrać. Znalazłam takie połączenia na forum:

I.

Grolux (barwa ?)

Aquastar (barwa?)

 

II.

Aquarelle (barwa?)

Daylight Philips (6500K)

 

III.

Sylvania Gro-Lux (8500K)

Aquarelle (10 000K)

 

IV.

Flora Glo

Sun Glo

 

Nie wiem, które połączenie byłoby najlepsze dla mchów (chociaż wiem, że nie potrzebują wiele światła), mam jeszcze Rotalę Indica, która zaczęła widocznie marnieć przy moim oświetleniu i które świetlówki najlepiej by uwydatniły jej wzrost? Które połączenie świetlówek daje najlepszy dla roślin i dla naszego oka efekt? Planuję oczywiście dokupić więcej roślin tylko najpierw chcę zrobić porządek z oświetleniem, aby rośliny mi nie marniały..

 

Pozdrawiam :)

Link to comment
Share on other sites

hallo

Z racji na to że jestem "człek daty starej" i mimo szczerych chęci i wielu prób nie przekonałem się do tych extra akwarystycznych świetlówek z serii 'glo", jak również bazując na wiedzy z zakresu biologi roślin i fotosyntezy gdzie wyraźnie zostało stwierdzone że najburzliwiej proces fotosyntezy przebiega przy dwóch temperaturach barwowych światła czyli 4000K i 6500K dlatego stosuję tylko te dwie temperatury.

EDIT

Moja ulubiona firma czyli OSRAM wytwarza świetlówki T8 15W o barwie 840 i 865

Przypuszczam że Philips czy też PILA też produkują takie a ich koszt nie powinien przekroczyć 10 zł.

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem czy dobrze Pana zrozumiałam, ale to znaczy, że najlepiej będzie jeśli połączę te dwie barwy, tzn jedną świetlówkę 4000k a drugą 6500k? Czy jedną z nich mam wybrać, a druga zupełnie inna?

Link to comment
Share on other sites

hallo

Nie pisz do mnie "per Pan", jestem dziki i taka forma jest tak samo dobra jak forma bez nickowa ^^

Wybór barwy należy do Ciebie, ja jeśli mam potrzebę i możliwości zastosowania 2-ch świetlówek stosuję właśnie takiego mixa barwowego, 4000K świecę na tył zbiornika gdyż daje lekko żółte światło, przód natomiast oświetlam barwą 6500K, jest jaśniejsza bardziej biała, nie daje takiego żółtawo-moczowatego koloru w zbiorniku.

W poniższym linku znajdziesz zdjęcia zbiorników oświetlone różnymi rodzajami świetlówek o różnych barwach http://saurama.aqua-web.org/

Link to comment
Share on other sites

Och przepraszam :)

Właśnie chciałabym uzyskać taką chłodną barwę łącząc świetlówki, z tego linku co podałeś podoba mi się efekt jaki stwarzają takie połączenia (są tam oczywiście pokazane efekty przy pojedynczych świetlówkach ale mnie bardziej interesuje coś x 2 :) ):

Arcadia Freshwater + Original Tropical Lamp

Aqua Glo + Life Glo

Flora Glo + Life Glo

Power Glo + Life Glo

 

Ale z tego co znalazłam w necie Aqua Glo ma 18.000 K, nie znam się, ale to bardzo dużo w porównaniu z np. 6500 K. Szukałam barwy każdej z wymienionych przeze mnie świetlówek i nie wiele znalazłam. Bo chyba jakbym się już zdecydowała konkretne barwy świetlówek to wszystko jedno czy będą one nazywać się Aqua Glo, Arcadia czy tak jak pisałeś najzwyklejszy Osram, co nie?

 

PS. Dziki weszłam sobie na Twój profil, ale nie mogę znaleźć tematu Twojego baniaczka w galerii, chciałabym zobaczyć jaki efekt daje u Ciebie takie połączenie świetlówek jak pisałeś :)

Link to comment
Share on other sites

hi ho

Ishthar nie mam tu w galerii tematów moich zbiorników gdyż jakoś nie czuję potrzeby wystawiać je do oceny oraz miał bym problem które baniaki chcę pokazać a które mają być ukryte ^^

 

Tu jest jeden zbiornik oświetlony 2 x 39W 865 4-ty dzień od zalania http://dziki.2box.pl/krewetkaria/004_dzien_jamnik.jpg oraz 222 dzień http://dziki.2box.pl/krewetkaria/222_dzien_jamnik.jpg, nie mam zrobionych miniaturek, tak że nie wstawię ich do posta.

 

Tak wyglądają bliźniaki oświetlone belką 2 x 24W 865 i z tyłu Grolux, widać "różową" poświatę której nie lubię http://dziki.2box.pl/krewetkaria/blizniaczki.jpg.

 

Moja szklanka biurowa 25 l oświetlona modułami aquael 2 x 11W 865 http://dziki.2box.pl/krewetkaria/new_office_x4.jpg

 

Coś co już nie istnieje, oświetlenie 2 x 18 W przód 865 tył 840 http://dziki.2box.pl/krewetkaria/rodzenstwo.jpg

 

Zbiornik uruchomiony w piątek oświetlenie 2 x 18 W 840 przód i 865 tył http://dziki.2box.pl/krewetkaria/poidlo_dzien_00.jpg

 

Obawiam się że te wszystkie GLO i inne wypasione potworki są jakieś niby poprawiane w zakresie oddawanych braw, tyle że ja tego osobiście nie zaobserwowałem. Teoretycznie świetlówki o barwie 10.000K i wyżej stosuje się w akwarystyce morskiej do oświetlenia korali, nie mają one niby zastosowania przy akwarystyce słodkowodnej, aczkolwiek są tacy co używają i sobie chwalą. U mnie w 200l baniaku wysokim na 50 cm się nie sprawdziły, być może czegoś innego się po nich spodziewałem niż otrzymałem ^^

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...