Skocz do zawartości

Założenie akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

 

Czy moglibyście wytłumaczyć mi, i poopowiadać, jak zajmować się akwarium, jak i czym i jakie parametry wody mierzyć, jakie są prawidłowe..?

Co ile podmieniać wodę, i ile jej, czy używać jakiś nawozów, czy innych preparatów ?

I ile mniej więcej pieniędzy miesięcznie wychodzi na utrzymywaniu takiego akwarium ? ja mam 54l.

I bardzo bym prosiła, żebyście tak wszystko od podstaw pisali :) ale tak od samych podstaw :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasia a czy Ty w ogóle "przetrzepałaś" forum czy tylko się zalogowałaś i napisałaś tego posta?

Za wyjątkiem kosztów to wszystko jest już na forum wałkowane milionowy raz i to forum zamiast się rozwijać stoi ciągle w miejscu przez takie właśnie posty.nikt nie szuka tylko pyta.A od czego jest opcja :szukaj: ?

 

Ale żeby nie było OT to koszty są różne od kilku, kilkunastu do kilku kilkudziesięciu a nawet kilkuset złotych.jest to uwarunkowane wielkością akwa, stosowanego oświetlenia, mocy filtrów, jakości pokarmów-testów, akwa słodko czy słono- wodne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek najlepiej zainwestować w jak najlepszy sprzęt - dobry filtr, podłoże spełniające wymagania itp. żeby potem nei płakać , że parametry złe itd. Początkowe wydatki są duże, a jak już wszystko będzie tak jak chcemy to utrzymanie to pikuś. Zależy jeszcze czy stosujemy nawozy itp. a wróżką nie jestem i szklanej kuli nie mam. Nie wiem czy chcesz holendra czy Tangę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy po przybyciu do mnie roślin, do akwarium wlać wodę prosto z kranu, czy odstaną ? A może z jakimiś uzdatniaczami ?

A i słyszałam, ze uzdatniacze to jakaś chemia i nie jest pożyteczne.. To prawda?

Spokojnie nalej wodę z kranu i daj do niej rośliny jedyne na co musisz zwrócić uwagę to, to by przez minimum dwa tygodnie chodził w nim filtr 24/7 i wtedy najwcześniej możesz wpuścić ryby. A jeśli chodzi o uzdatniacze to pamiętaj, że chemia tak samo jest szkodliwa dla Ciebie jak i w Twoim akwarium, więc lepiej jej unikać.

Pozdrawiam i życzę sukcesów, w razie wątpliwości nie należy się bać tylko pytać, zawsze ktoś tu pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tak,

54 l. przednia szyba wyprofilowana.

24x29x60cm(szerokość, wysokość, długość) ( 60 - przednia szyba, ta profilowana tyle ma, nie wiem ile ma ta z tyło, prosta)

świetlówka 1x15w

( i tu skopiuję wiadomość, którą napisał mi pan, u którego zamówiłam roślinki)

"Zrobiłbym bym tak :z prawej strony korzeń obsadzony 1-2 mchami java i flat, po lewej stronie przy szybie rogatki, obok nich bardziej po środku sagitarie i zupełnie na środku jakis trawnik. z tyłu w grupach po kilka moczarki, wywłóczniki może valisnerie, valisnerie na pewno bardziej w rogu prawym, po środku troche bardziej z lewej dorzuciłbym dużego heńka, nadawał by sie akurat na 2 plan"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to tak,

54 l. przednia szyba wyprofilowana.

24x29x60cm(szerokość, wysokość, długość) ( 60 - przednia szyba, ta profilowana tyle ma, nie wiem ile ma ta z tyło, prosta)

świetlówka 1x15w

( i tu skopiuję wiadomość, którą napisał mi pan, u którego zamówiłam roślinki)

"Zrobiłbym bym tak :z prawej strony korzeń obsadzony 1-2 mchami java i flat, po lewej stronie przy szybie rogatki, obok nich bardziej po środku sagitarie i zupełnie na środku jakis trawnik. z tyłu w grupach po kilka moczarki, wywłóczniki może valisnerie, valisnerie na pewno bardziej w rogu prawym, po środku troche bardziej z lewej dorzuciłbym dużego heńka, nadawał by sie akurat na 2 plan"

No to muszę Cię zmartwić bo niektóre, z tych roślin nie ma szans przy takim oświetleniu, Musiałabyś dodać minimum jeszcze raz taką jarzeniówkę i wtedy co2, plus jakiś ewentualnie nawóz( makro plus żelazo). W innym wypadku rośliny typu duży heniek mają marne szanse by urosnąć.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Tylko że ja nie mam jak dokupić drugiej, bo mam wejście w klapie tylko na jedną. A czy można kupić taką samą, tylko po prostu np 30-40 w ?

 

Możesz dokupić moduł oświetleniowy Aquael 11W i zamontować go w pokrywie. Nic mocniejszego w pokrywie się chyba nie zmieści. Taki jak tu: dodatkowe oświetlenie. Poszukaj na Allegro.

Przykręcasz do pokrywy, wtyczka do kontaktu i świeci.

 

czy mogę we czwartek już kupić rybki ?

Bojownika ja bym już wpuścił.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy to jest prawda, ze najpierw powinno się wpuścić neonki, żeby urosły, a później bojka, żeby nie zabił ich ?

Nie sądzę żeby Bojownik był w stanie dogonić Neona. Mam Bojowniki z Razborami i np w dostępie do pokarmu Bojownik nie ma szans z Razborą. Zawsze sprzątną mu robaka sprzed nosa. Neonów nigdy nie miałem, ale z obserwacji cudzych wydaje mi się, że są tak samo ruchliwe jak Razbory.

 

Wpuść pierwszego Bojownika. Jest wytrzymalszy i bardziej tolerancyjny na "skład wody" od Neonów. Będzie takim "zwiadowcą". Jeśli zdechnie to jedna ryba, a nie stado.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jeszcze pytanie o roślinkach :D

 

Czy warto wkładać do korzeni roślin takie tabletki z nawozem?

Pamiętam, jak byłam malutka, i tata miał akwarium 200l, to do roślinek ( do korzeni) wkładał takie białe tabletki, tzn nawozy. I czy się opłaca ? jak tak, to wkładać całą tabletkę, czy pół ? mój litraż to 54.

 

 

PS. Co jedzą roślinki ? :shock:

Dzisiaj czytałam coś o roślinkach, i wyszło na to, ze roślinki były głodne, dla tego "więdły"(?)

 

Jak rozszczepić przerośniętego rogatka ? urwać w np. Połowie ? bo aż mi pływa pod deszczownicą..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roślinki "jedzą" nawozy, ale też czerpią składniki pokarmowe z odchodów ryb. Oczywiście możesz dawać pod korzeń tabletki nawozowe, kulki gliniano torfowe. Można także nawozić nawozami w płynie poprzez dodawanie ich odpowiednią ilość bezpośrednio do wody.

 

Rogatka urwij jak ci pasuje ;) ja zawsze urywam tam gdzie puszcza nowe pędy boczne, tak żeby ładnie wyglądał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A no bo ja niedawno założyłam akwarium, i roślinki, jeszcze nie ukorzeniły się. I czy pod każdą roślinkę mam dać tabletkę nawozową? Bo ja mam podłużny korzeń i za nim, miedzy szybą a korzeniem mam w rzędzie ze 8 rogatków. Czy wystarczy 1 tabl. z początku rzędu, druga po środku i 3 na końcu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...