Skocz do zawartości

12l Krewetkarium- rady i porady ;) .


Yap88
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, mam akwarium 12l i zastanawiam się, czy nie zrobić z niego krewetkarium...

Akwarium ma 35cm długości. Powiedzcie, ile i jakie krewetki można w nim hodować. Proszę też o podanie nazwy najlepszej karmy dla krewetek :) .

Pozdrawiam was i proszę o wasze doświadczenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli Twój zbiornik jest szeroki na minimum 20cm to możesz zrobić z niego krewetkarium.

 

W takim zbiorniku możesz dodatkowo trzymać ryby! Tak, ryby takie jak :

Drobniczka Jednodniówka lub Gupik Endlera (1+2, chociaż w przypadku Drobniczek możesz dać 1+1)

 

Zbiornik musi się opierać na dobrych parametrach, a w takim zbiorniku ciężko to zapewnić, więc ciesz się, że zbiornik jest na tyle mały, że możesz kupić 1L Red Bee Sand lub czegoś tego typu.

 

Podmianki nie duże, filtr wydajny, podłoże zrobi reszte.

 

Obsada, jako, że substrat tworzący parametry idealne pod "Red Bee" to polecę Ci trzymanie Biene i Crystal Red, one się mieszają ze sobą, ale powstaja... Albo Biene, albo Crystal red. Żadnych bastardów bez kolorów!

 

Ważną rzeczą w takim akwarium jest roślinność - mchy, wątrobowce i inne małe roślinki. Byle by krewetki ( i ew. ryby) miały gdzie śmigać.

 

Tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hallo

Proszę też o podanie nazwy najlepszej karmy dla krewetek

Nie istnieje nic takiego. Sama dobierasz eksperymentalnie pożywienie dla krewetek. Można na alledrogo nabyć "gotowe" zestawy pokarmów w niewielkich porcyjkach, możesz też kupić kilka różnych karm w najmniejszych dostępnych opakowaniach oraz uzupełniać to sezonowymi naturalnymi pokarmami takimi jak liście pokrzywy czy małe listki szpinaku, zielony gotowany groszek. Dodatkowo krewetki karmię pokarmami Hikari Crab Cusine, Hikari Micro Pellets, Hikari Algea Wafers, JBL Nano Prawn, nie pamiętam czym jeszcze. Przy Cristalach sa dodatkowo wybarwiające pokarmy, ogrom ich jest nie do opisania tak samo jak ich cena oraz działanie.

 

więc ciesz się, że zbiornik jest na tyle mały, że możesz kupić 1L Red Bee Sand lub czegoś tego typu.

Podmianki nie duże, filtr wydajny, podłoże zrobi reszte.

RBS niestety nie załatwi całej roboty za akwarystę i generalizowanie że RBS zrobi resztę może bardzo mocno rozczarować.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Miałem 12l.

 

Powiem tak:

o dziwo najważniejsza jest filtracja, wieeelkie, wręcz ogromneeeeeeeeeeeeeee złoże biologiczne.

Teraz na mnie się rzucicie, ale twierdzę, że min. tetra ex 400/fzn-1 to podstawa w takim zbiorniku!

 

Dlaczego?

Bo te 5l, 12l i tym podobne, są strasznie niestabilne :!:

Ilość podłoża? Tak, jest go tam dwie garści. One nie ustabilizują takiego zbiornika.

Należy to ogarnąć ilością wkładów w filtrze.

 

Napisze to co wiele osób potwierdzi: utrzymać 100-400l to banał!! Utrzymaj 5-15l. To jest sztuka!!

Mało podłoża, mało wody, mało wkładów w filtrze, "ogroooomne" podmianki wody, nawożenie po za skalą. Wieczne wahania parametrów. To właśnie dobija z czasem takie zbiorniki niestety.

Głownie chodzi o stabilność akwarium. Obsada? Ja dałbym nawet z 6-8 razbor galaxy!

No ale ja jestem inny. Wychowałem się na innej "akwarystyce". Dla mnie osprzęt to podstawa, potem można szaleć z akwarium.

 

 

 

ps: co do obsady to zanim się wpiszecie, to poszukajcie w google w czym kiedyś rozmnażało się ryby. Będziecie w szoku. Zresztą im dłużej czytam to forum, to tym bardziej się zastanawiam czy w 144l mogę mieć chociaż 1 krewetkę. Jeszcze z 5 lat i się okaże, że na jednego bojka potrzeba z 500l :zamieszany:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wcale nie powiedziałem, że ten substrat zrobi wszystko, ale na pewno pomoże w funkcjonowaniu zbiornika.

 

Najlepiej gdyby w tym zbiorniku działał kubeł (DIY) pełen piachu, keramzytu, czy czego kolwiek co by mogło pełnić funkcje filtracji biologicznej. Niestety mało na forum ciekawych relacji z założenia takiego małego kubła ( zgubiłem to Ahaeda, bo on chyba cos w swojej szklance kombinował, jezeli dobrze pamietam)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wcale nie powiedziałem, że ten substrat zrobi wszystko, ale na pewno pomoże w funkcjonowaniu zbiornika.

Uprościłeś wypowiedź za dużo zostawiając w domyśle co każdy może odczytać jak chce. Skoro podłoże zrobi resztę to tez obniży temperaturę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...