Jump to content

pilne - ślimaki i inne ważne sprawy


Recommended Posts

Akwarium mam od pół roku. Obsada obecna to 3 kiryski, 11 neonków , 3 dorosłe molinezje i 7 małych (3 tygodniowych) i jeden gupik z 4, ślimak Helena. Temperatura 25 stopni, parametrów nie znam , 57 l.

Padły mi 3 gupiki , jednego wyłowił mąż w czasie mojej nie obecności , dwóch nie znaleźliśmy. Ostatni gupik jest osowiały, ma czerwone plamki na ciele, pływa przy powierzchni wody, blisko filtra. Zauważyłam również , że samiec molinezji odgania tego gupika (samiczka). Woda w akwarium jest w prawdzie przezroczysta , jednak jak podejdzie się bliżej to widać jakby pływał w niej biały osad. No i miesiąc temu kupiłam pływająca roślinę i zaczęły mi się problemy z ślimakami, po prostu plaga, Helena sobie nie radzi. Wodę podmieniam co 2 tygodnie , 15l (odstała przez dwie doby, nie dodaję chemii)

Mam pytanie:

1. co może być przyczyna padania gupików i czerwonych plamek na ich ciele i jak temu zapobiedz ( z innymi rybami nie mam problemu),

2. co zrobić z wodą, żeby nie było białego nalotu , filtr chodzi całą dobę, a w dzień dodatkowo włączam napowietrzacz,

3 czy na ślimaki kupić bojce (trochę małe akwa), czy dokupić ślimaki Helena i ile, no i czy potem mi one się za mocna nie rozmnożą, czy jak kupie bojce to te mi nie zjedzą młodych molinezji?,

4 czy dokupić kiryski i ile?,

5 chciałabym jeszcze dokupić glonojada , bo na kamieniach pojawił mi się glony ale mało

Dodam że akwarium stoi nie daleko okna, światło słoneczne dochodzi tam latem późnym popołudniem.

Link to comment
Share on other sites

Dużo tych kłopotów...

ad1)na mój gust to rybki mogą/mogły mieć ciasno trochę,na molinezje powinien być większy zbiornik.Nie piszesz nic o parametrach wody tu może być przyczyna.

ad2)nie bardzo wiem jak ten nalot wygląda czy osadza się czy unosi w wodzie?

ad3)z bocją to zły pomysł do tego litrażu,chyba że zredukujesz obsadę i może karłowata ale one też lepiej czują się w stadkach.Ja kupiłem bocję wspaniałą a później doczytałem,że potrzebuje większego zbiornika.Slimaki mam dalej i bocję do oddania:(

ad4)kiryski od 6-ciu sztuk,też mam 3,ale dokupię jak tylko znajdę chętnego na bocję

ad5)tutaj raczej otosek,ale też stadne.Glony lepiej zwalczać przyczyny a nie skutki.Prócz światła słonecznego może mieć na ich powstawanie jeszcze dużo czynników.Też warto by było porobić testy.

Link to comment
Share on other sites

1. Być może przyniosłaś coś z tą roślinką i gupiki nie wyrobiły.

2. Gdzie masz ten biały nalot? na szybach? jak na szybach to kamień a jak w wodzie to powinna po paru dniach się wyklarować ta woda . Jeżeli jest nalot przy dnie to pewnie nie zjedzony pokarm więc nie powinno się przekarmiać rybek.

3. Na takie akwarium przydało by się 3-4 ślimaczki helenki. Co to są za ślimaczki szkodniki? Można też usuwać te ślimaczki w naturalny sposób np wrzucić liść sałaty na noc i rano wyłowić ślimaki z tym liściem powinny się skusić na niego.

4. Kiryski jeszcze ze 3 możesz dokupić ważne żeby były tego samego gatunku.

5 Molinezje jedzą też glony. A glonojad będzie miał za mały zbiornik. Albo trzeba częściej odmulać dno i powinno być ok.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za podpowiedzi. Osad unosi się w wodzie, odmulam co dwa tygodnie przy podmianie wody. Molinezje małe będą do oddania, ale chcę żeby podrosły, maja jakieś 1, 5 cm. Gupiki były kupione później iż przyniesiona roślina, zaznaczam że z tego samego sklepu, inne rośliny i ryby maja się dobrze, tylko te gupiki, i te plami mnie martwią. Ryb raczej nie przekarmiam. Rano otrzymują trochę jedzenia i wieczorem 2 tabletki i szczyptę pokarmu. W piątek robię im głodówkę. Dwa razy w tygodniu żywy pokarm.

Link to comment
Share on other sites

Może masz słaby ruch wody i dlatego osad nie che się wytrącić albo słabe napowietrzanie. Akurat może trafiły ci się jakieś słabsze gupiki i nie wytrzymały jak mówisz, że wszystkie rybki z tego samego sklepu. Molinezje też są większe to może poprzetrącały gupiki, które są mniejsze.

Link to comment
Share on other sites

Skoro osad się unosi w wodzie to może coś ci niechcący tam kapnęło np przy czyszczeniu szyb,albo coś znajduje się cały czas w akwarium co zanieczyszcza wodę.Za pomocą filtra taki osad powinien jednak zniknąć prędzej czy później.

Link to comment
Share on other sites

11 neonków w 57l ?

a jaki to gatunek?

1. myślę ze rybkom może być trochę za ciasno, bo neon czerwony wymaga akwa co najmniej 80x35x40

innesa mogą być jeśli jest dobry filtr.

Molinezja powinna żyć w akwarium długości co najmniej 80 cm, tak podaje mój podręcznik. Mniejszy litraż nie sprawi że zdechną od razu, po prostu mogą się źle czuć i zdychać wcześniej.

gdzieś słyszałam, o takiej zasadzie ułatwiającej dobór obsady że na 1 cm dorosłej rybki powinien przypadać litr wody.

a gupiki mogły pozdychać ze stresu, te kupione w sklepie często mają obniżoną odporność.

neonki mają dosyć duże wymagania co do parametrów wody, wiec to raczej nie jest wina wody, skoro one żyją.

2.

3. na bocję za małe akwarium, na ślimaki doradzam metody mechaniczne.

4. o kiryskach się nie wypowiem :(

5. na glonojada za małe akwarium, będzie "brudził" wodę i wykopywał roślinki.

Link to comment
Share on other sites

Już odpowiadam, Neonki mam innesa. Akwarium ma wymiary 60X32X30. Molinezje czują się dobrze, gorzej z gupikami. Choć dziś odizolowałam gupika i molinezje samca, gdyż ganiał za bardzo samiczkę, która będzie się kocic na dniach. Gupik w osobnym pojemniku jakby ożył, nie chowa się po kątach, jednak nie mam drugiego filtra i boje się że mi padnie, tylko napowietrzam wodę. Zobaczymy co będzie dalej. Może gupik jest chory i dlatego ma plamki.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...