Skocz do zawartości

[150] oświtlenie


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam małe pytanko co do oświetlenia mojego niewymiarowego bo narożnego akwarium robionego na zamówienie. Akwarium jest dość wysokie około 60 cm i mam w nim kilka roślinek które ponoć potrzebują sporo światła. Na razie mam zamontowaną świetlówkę T8 25W i dwie małe 6W z poprzedniego, mniejszego akwarium ale możliwe, że jednej 6W będę musiała się pozbyć i nie wiem właśnie czy wystarczy światła dla roślin? Za małe oświetlenie chyba ich nie zabije co? :zamieszany: Drewniana pokrywa i budowa całości raczej utrudnia mi dodanie większej ilości światła ;/ Nie jest to nie możliwe ale było by skomplikowane i nie wiem czy warto czy może nie jest źle tak jak jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tej wysokości zbiornika, jak ujmiesz jeszcze jedną rurę, rośliny padną w oczach,a ich miejsce zajmą glony.

Jak ujmie 6W, to różnicy prawie nie zauważy.

Glonów od tego też nie przybędzie. Jeszcze się nie spotkałem z tym żeby od zbyt słabego światła powstawały glony. :P

 

Podaj wszystkie wymiary akwarium. Jeśli problemem jest miejsce pod pokrywą to żarówki energooszczędne będą dobrym rozwiązaniem. Te same moce co świetlówki, rozmiar, o wiele mniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tej wysokości zbiornika, jak ujmiesz jeszcze jedną rurę, rośliny padną w oczach,a ich miejsce zajmą glony.

Jak ujmie 6W, to różnicy prawie nie zauważy.

Glonów od tego też nie przybędzie. Jeszcze się nie spotkałem z tym żeby od zbyt słabego światła powstawały glony. :P

 

Podaj wszystkie wymiary akwarium. Jeśli problemem jest miejsce pod pokrywą to żarówki energooszczędne będą dobrym rozwiązaniem. Te same moce co świetlówki, rozmiar, o wiele mniejszy.

Chyba zbytni skrót myślowy zastosowałem. Innymi słowy:

- jak na 150l i 60cm 40W to bardzo mało 40 - 6 = mniej niż bardzo mało

- nie raz w dobrze funkcjonującym akwarium jest problem z glonami, a jak rośliny kuleją to szansa na glonową inwazję wzrasta. bo GLONOM nic nie potrzeba do szczęścia, mogą się rozwijać przy słabym oświetleniu też, rośliny - NIE.

- kompakty są półśrodkiem lepsze to niż nic, ale najlepiej było by kupić takie "szpecjalne" jak np. do krewetkariów, a one tanie nie są (no chyba, że finanse nie mają dla Ciebie znaczenia), bo jak wiemy nie każde światło jest takie samo dla roślin, a zwykłe świetlówki kompaktowe nie są dedykowane dla akwarystyki A teraz sprawa najważniejsza: szczelna oprawka do takich świetlówek - to też nie jest takie oczywiste

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- jak na 150l i 60cm

Narożny zbiornik, bierz to pod uwagę. On nie musi być duży. Może ma z 60cm długości. Dlatego prosiłem o wymiary.

40W to bardzo mało 40 - 6 = mniej niż bardzo mało

Hmm... źle popatrzyłem i uznałem że to 2x25+6W, a to 25W+2x6W. W każdym razie +/- 6W to tu nie kolosalna różnica.

- nie raz w dobrze funkcjonującym akwarium jest problem z glonami, a jak rośliny kuleją to szansa na glonową inwazję wzrasta. bo GLONOM nic nie potrzeba do szczęścia, mogą się rozwijać przy słabym oświetleniu też, rośliny - NIE.

 

Im większe światło, tym większa szansa na glony.

Zależność znana już akwarystom w PRL-u. ;)

Analogicznie, im mniejsze, tym i wzrost roślin mniejszy, pobieranie składników odżywczych ograniczone mniejsze i mniejsza szansa na niedobory.

W akwariach z bardzo słabym światłem, glony to bardzo rzadki widok. Na bardzo słabym świetle, nawet poniżej 0.2w/l da się utrzymać niektóre rośliny, natomiast nie ma szans wtedy na glony. Sprawdzałem. :P

- kompakty są półśrodkiem lepsze to niż nic,

To nie półśrodek. Pełnoprawna alternatywa. O tym za chwile.

bo jak wiemy nie każde światło jest takie samo dla roślin, a zwykłe świetlówki kompaktowe nie są dedykowane dla akwarystyki

Bardzo, bardzo się mylisz. Mylisz parametry różnych źródeł światła, z samą technologią. Technologia w świetlówkach jest identyczna jak w kompaktach. Parametry świetlówki 865 są identyczne od parametry kompaktów 865 o tej samej mocy. Wiesz czym się to różni? Kształtem rury. Tyle. No i tym że w żarówce masz zintegrowany starter i statecznik, ale nie wpływa to na działanie jako takie.

 

Co więcej, większość używanych przez akwarystów świetlówek/kompaktów to nie modele akwarystyczne. W tej branży nie ma czegoś takiego jak "akwarystyczność". Przykładowo popularny Philips TDL865, nie różni się niczym od wypasionego akwarystycznego modelu Aquasky, oprócz 3-4x większej ceny. Jak nie ma różnicy, to po co przepłacać? ;)

Sam u siebie masz normalne nieakwarystyczne Osramy, dedykowane jako oświetlenie "domowe", a jak widzisz, sprawdzają się w akwarium. ;)

A teraz sprawa najważniejsza: szczelna oprawka do takich świetlówek - to też nie jest takie oczywiste

Nie jedno, nie dziesięć, nie sto polskich akwariów oświetlają kompakty. O problemach nie słyszałem. Co więcej, wiele pokryw do małych akwariów jest przystosowywanych właśnie pod kompakty fabrycznie. Dawniej, przed erą świetlówek akwaria oświetlały zwykłe żarówki, ta sama technologia montażu, problemów też nie było. ;)

 

Tak jak pisałem, super alternatywa. Szczególnie jak mamy mało miejsca i chcemy oszczędzić, a dodatkowo nie będą to jedyne źródła światła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Nie no chyba śnię - przecież wyraźnie jest napisane że 60 to wysokość, pozostałe, pozostałe wymiary nie mają wpływu na ilość światła docierającą do dna.

 

- Nigdzie nie napisałem, że 6W to kolosalna, co nie zmienia faktu, ze lepiej jest więcej niż mniej

-

Im większe światło, tym większa szansa na glony.

Prawda, ale spróbuj nie świecić przez kilka dni i zobaczysz czy urosną rośliny czy glony.

- Rzadki pisze się przez "rz"

- Akurat, nie ucz inżyniera elektroniki o budowie świetlówek, chyba nie sądzisz, że sie nie nadają bo mają zintegrowany statecznik.

Chyba wyraźnie napisałem, że chodzi o rodzaj światła i trzeba wybrać takie których światło jest najlepiej wykorzystywane. Dlatego napisałem, że najprościej kupić takie do krewetkarium, ale nie napisałem, że to jedyne słuszne źródło. Z reszta nikogo nie namawiam do kupowania świetlówek "aqua-cośtam", bo sam ich nie stosuję.

-Litości: gdzie jest, że się tego nie da zrobić dobrze, napisałem, tylko, że to najważniejsza sprawa, żeby zrobić to z głową, żeby nikogo nie poraziło.

 

Jeszcze jedna rzecz, przewagą świetlówki liniowej jest bardziej równomierna emisja światłą niż w kompaktach, ale ma rozwiązań idealnych.

 

Dla pełnego zrozumienia: można doświetlić kompaktami, ale: trzeba wybrać odpowiednie, wsadzić z 4 x 15W,albo więcej, umocować w dobrych miejscach i tak żeby się woda nie dostawała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Nie no chyba śnię - przecież wyraźnie jest napisane że 60 to wysokość, pozostałe, pozostałe wymiary nie mają wpływu na ilość światła docierającą do dna.

 

Pozostałe wymiary też mają istotne znaczenie przy doborze ilości światła, szczególnie że nie jest to standardowy baniak i wszystkie przeliczniki można sobie w buty wsadzić.

- Akurat, nie ucz inżyniera elektroniki o budowie świetlówek, chyba nie sądzisz, że sie nie nadają bo mają zintegrowany statecznik.

Punktuje różnice, Panie inżynierze i uświadamiam że świetlówka, a komapkt, to dokładnie to samo tylko o innym kształcie. Podważa to pewne słowa które napisałeś, to samo dotyczy się parametrów. ;)

Chyba wyraźnie napisałem, że chodzi o rodzaj światła i trzeba wybrać takie których światło jest najlepiej wykorzystywane. Dlatego napisałem, że najprościej kupić takie do krewetkarium, ale nie napisałem, że to jedyne słuszne źródło.

 

Tak jak pisałem, zastosowaniem i wydajnością kompakty nie różnią się od świetlówek. Można je z powodzeniem tutaj użyć bo:

- jest mało miejsca na świetlówki.

- baniak narożny, nie będzie trzeba użyć Bóg wie ile źródeł światła.

- to najtańsze i jedno z prostszych w montażu rozwiązań.

Jeszcze jedna rzecz, przewagą świetlówki liniowej jest bardziej równomierna emisja światłą niż w kompaktach, ale ma rozwiązań idealnych.

Emisja światła, widmo, temperatura barwowa, wydajność może być identyczna. Kwestia tego kształtu rury. Na prawdę. ;)

To że kompakty dają dużo światła, z małej powierzchni, lub raczej długości względnej, bo powierzchnie faktyczną mogą mieć wbrew pozorom całkiem sporą - to dla niektórych zaleta. Szczególnie że jest to jeden z głównych argumentów gdy mówi się o przewadze T5 nad T8.

 

No i jest jeszcze jedna różnica, między kompaktami, a świetlówkami T8 na magnetycznych statecznikach. Nie ma efektu stroboskopowego. Takie ciągłe światło jest lepsze dla roślin.

Prawda, ale spróbuj nie świecić przez kilka dni i zobaczysz czy urosną rośliny czy glony.

Bzdura roku. :D

Pomijam już to że nie raz żeby pozbyć się glonów stosuje się kilkudniowe zaciemnienie... roślinom nic specjalnego wtedy się nie dzieje, ale glony odpuszczają. Dziwne. :D

Glony, a przynajmniej takie których wzrost związany jest z ilością światła, np. te powodujące zakwity, albo zwykłe najpopularniejsze zielenice bez światła nie urosną. Światło jest im potrzebne tak samo, a nawet bardziej niż roślinom.

 

PS: Literówkę poprawiam. Na usprawiedliwienie powiem że posta kończyłem pisać przed pierwszą, taka pora. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałam, że moje pytanie wywoła taką burze.. No ale cóż :) Obydwie 6W musiałam zabrać, różnice niestety widać. Ze względu na ograniczone fundusze, postanowiłam kupić takie cuś http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll? ... K:MEWAX:IT Mam nadzieje, że przez 2 tygodnie czasu oczekiwania na lampę nie wpłynie specjalnie na roślinki, bo jak padną... Niektóre z moich roślinek ( na moje nieszczęście) potrzebują 2-3W na każdy gallon wody. Gallonów mam 30, światła chwilowo 25W, nawet z tą nowo zakupioną będzie o dużo za mało ale później dokupię jeszcze coś większego, jakieś kolejne 20W może.

Akwarium ma 55 cm wysokości :)

 

post-6702-13685164160912_thumb.jpg

 

Tak wygląda pod pokrywą, może nie najczyściej to wygląda ale :) szkło niestety sklejone sylikonem na stałe....

 

Edit:

 

zapomniałam o wymiarach :)

W podstawie pięciokąt 2x66cm 2x13cm 75cm

wysokość: 55cm

Grubość szkła: 1cm

Prześwit nad lustrem wody:6cm

 

Czy oświetlenie LED daje takie same efekty jak świetlówki fluorescencyjne typowo akwariowe? Są dużo tańsze, a ja szukam jak najtańszej opcji ale z myślą o roślinkach oczywiście :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie które dla niektórych może wydać się trochę głupie ale jak nie spytam to się nie dowiem :) Jeżeli używam w akwarium żarówki kompaktowej ( o barwie 6500k) o mocy 11W która świeci jak 50W to obliczając ilość W na litr wody powinnam użyć 11W czy 50W?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie które dla niektórych może wydać się trochę głupie ale jak nie spytam to się nie dowiem :) Jeżeli używam w akwarium żarówki kompaktowej ( o barwie 6500k) o mocy 11W która świeci jak 50W to obliczając ilość W na litr wody powinnam użyć 11W czy 50W?

 

Moc w watach podawana na żarówkach czy też świetlówkach, to moc "pobierana" z sieci, za którą zapłacisz, a nie moc z jaką te świetlówki, żarówki świecą, ale pytanie jest tylko z pozoru głupie..i czekam aż ktoś sensownie to wyjaśni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...