Skocz do zawartości

Światło przez szkło ??


Oldmobil
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Siemacie.

Zauwazyłem taką sprawę.

Wzdłuż długich ścian akwarium, poniżej górnej krawędzi sa wklejone wzmocnienia podłużne.

Te wzmocnienia inaczej przepuszczają światło lub tworzą cień - jedno z dwóch do wyboru.

Zauważyłem, że tam, gdzie jest ów cień - czyli światło świetlówki pada przez szybę - glonów nie ma. W kazdym innym miejscu po jakimś czasie się pojawiają.

Na ścianach bocznych nie ma wzmocnień i tam glony są do linii poziomu wody.

 

Może ktoś to wyjaśnić ??

 

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A już miałem nadzieję, że ktoś rzuci teorię popartą konkretami, ze światło ze swietlówki przechodząc przez szybę traci cośtam a to cośtam jest potrzebne glonom :) Od razu założyłbym na zbiorniki szybkę trójkę od góry.

Chociaż czy aby przypadkiem nie mam odrobiny racji ?

W sklepach zoologicznych akwaria są przykryte od góry szybami i nie zdarzyło się, zebym w którymś sklepie widział glony na szybach.

Z drugiej strony pracownicy sa po to, żeby akwarium było piekniusie, więc może regularnie pucują szybki od środka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pracowałem swego czasu w sklepie zoologicznym i powiem Ci szczerze, że nic konkretnego nie robi się w akwariach. Wymienia się, co tydzień 20% wody razem z czyszczeniem szyb. Rybki karmione raz dziennie. Brak podłoża,woda jałowa w substancje sprzyjające glonom, dlatego akwaria są czyste. Od samego światła glon nie porośnie Nie ma, co inwestować w ryby, które są na sprzedaż.

Co innego w zbiornikach wystawowych. Przy nich robi się praktycznie codziennie a żeby mieć jakiś komfort i sobie, co nieco ułatwiać to wszystkim łącznie w wypompowywaniem ( podmiana) wody i wtłaczaniem czystej zarządzał komputer. A w Twoim przypadku nie ma żadnej filozofii. Przeważnie glon jest uzależniony od światła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba nigdy nie zrozumiem glonów...

Mam dwa zbiorniki.160 i 500

 

5 maja zrobiłem restart 160-tki, żyje tam 11 młodych pielęgnic. 5 Maja wlałem 80 litrów starej wody i 80 litrów nowej. Działa ten sam filtr co przed restartem - kaskada Aqua Clear 300 i świeci ta sama świetlówka, zwykła T8/ 840 / 30 watt. NIC nie zrobiłem w tym zbiorniku od rzeczonego 5 maja. Woda jest KRYSZTAŁ !! Żadnej podmiany wody, żadnego czyszczenia filtra. NIC !! Zastanawiam się, czy dla przyzwoitości zrobić podmianę, czy lepiej nic nie ruszać skoro nie widać potrzeby.

 

9 maja w pięćsetce podmieniałem wodę - jakieś 60 litrów. W 500 siedzą trochę starsze pielęgnice. Oczywiście przy okazji mycie filtrów: 2x FZN-3 + turbina Atman 201 Oświetlenie to 3x T8/6500 /30W + 1x8400/30.

Dziś przednia szyba w tym akwarium wygląda niefajnie, bardzo niefajnie.

 

Światło w 160 działa od 15 do 22 - lampa jest z tyłu pokrywy. W 500 o 15 zapalają się tylne lampy, o 16 przednie. Przód wyłącza się o 21 a tył o 22.

 

Jakieś sugestie ??

Dodam, że przed restartem w 160 był chlew jakich mało a konfiguracja była w 100 % ta sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś ktoś napisał do podobnego pytania "Czy jeśli woda jest kryształ to podmieniać wodę?" Odpowiedz padła " Jeśli w mieszkaniu jest ładnie to nie wietrzysz?" Chociaż ja myślę ze jeśli parametry są w porządku rybki się czuja dobrze to podmieniam niewielka ilość aby dać trochę tej świeżej wody a za bardzo nie burzyć równowagi która tam panuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 maja w pięćsetce zamieniłem dotychczasowe filtry (2x FZN-3 + Atman 201) na kubeł JBL CP 500.

Kubeł niby do akwarium max 500 litrów, czyli mieszczę się.

Przypomnę, że FZN-3 są do max 300 litrów i mają max przepływ wody 1200 l/h. Turbina Atman ma 550 l/h

Dwie kaskady to zbiornik 600 litrów, 2400 l/h tyle, że objętośc koszyków to pewnie z litr na sztukę.

JBL ma również 1200 l/h, ale powierzchnia filtracyjna jest znacznie większa.

 

Wiem, że nadfiltracja być musi - nie ma bata. W zbiorniku 160 litrów mam kaskadę Aqua Clear 300 ( niby do zbiornika max 250 litrów) i działa bez najmniejszego zarzutu - nadal woda jest kryształ, a po ostatnim poście podmieniłem proforma 10 litrów i umyłem filtr

 

Kubeł do 500 litrów nie radzi sobie ze zbiornikiem 500 litrów. Dużo lepiej spisywały się te dwie kaskady i Atman w komplecie niż jeden kubeł.

Kupiłem więc kolejne wiadro :) Tetrę 1200, też niby max do pięćsetki, też 1200l/h, nawet objętość jest taka sama jak w JBL.

 

Jutro podłączam :) Przez kolejny tydzień od podłączenia będę obserwował co się dzieje z akwarium. Matematyka mówi, że też będzie 2400l/h przepływu, czyli tyle ile dwie kaskady, ale powierzchnia filtracyjna będzie duuużo większa.

Cholera, żeby tylko nie okazało się że jest jak w reklamie Dosi.. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Tetrę 1200 miałem w 350l. Gdyby nie było obok fzn-3 to poległaby na całej linii.

 

U Ciebie mam nadzieję, sie sprawdzi.

Pamiętaj o kontrolowaniu i smarowaniu uszczelek po każdym otwarciu filtra. W tetrach to ich słaba strona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam o uszczelkach :)

JBL hałasuje jak dziki, bo co chwila zasysa jakiś bąbelek powietrza, żeby za chwilę go wypluć odpływem i ukoić moje uszy ciszą :)

Uszczelka będzie dopiero na początku czerwca, bo nigdzie nie mogę znaleźć. Na allegro pewien gość obiecał ściągnąć mi taką właśnie na początku miesiąca.

Zabawy z zaworami skończyły się jednak kupnem nowych zaworów :mrgreen:

Tetra na szczęście ma szczelne zawory i nowiutką uszczelkę :)

 

Swoją drogą to te FZN-3 to kawał dobrej kaskady :) Wystawiłem obydwie na Allegro, ale zero odzewu. Za 2 dychy szkoda oddawać, tym bardziej, że w kwietniu w obydwóch wymieniłem wirniki :) Tylko koszyki są mało wygodne do mycia :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaw fzn-3 na typowego mechanika. On to robi lepiej niż nie jeden wewnętrzny.

A za kilka pln to lepiej niech leży i czeka na lepsze czasy.

No dobra, a czym wypełnić koszyki dla typowego mechanika ?

Mam wrażenie, że sprawdzi się tylko taka gąbka jak w turbinach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś ktoś napisał do podobnego pytania "Czy jeśli woda jest kryształ to podmieniać wodę?" Odpowiedz padła " Jeśli w mieszkaniu jest ładnie to nie wietrzysz?" Chociaż ja myślę ze jeśli parametry są w porządku rybki się czuja dobrze to podmieniam niewielka ilość aby dać trochę tej świeżej wody a za bardzo nie burzyć równowagi która tam panuje.

Bardzo mądrze ten ktoś napisał.

Co z tego,że woda kryształ jak parametry leżą?

Głównym wyznacznikiem do podmian jest jakość wody,a nie jej wygląd.

 

Oldmobil nie zauważyłem,żebyś pisał coś o wynikach testów.

Jeżeli nawet masz wodę kryształ to zrób dla pewności podstawowe testy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Tylko gąbka w fzn-ie. Czyszczenie co jakieś 2-3 tyg.

 

Tetre zasyp ceramika lub keramzytem. Ma słabe uszczelki więc niech będzie typowym biologiem. Otworzysz ją za rok lub dwa.

 

JBL-a tak samo, tylko zostawisz gąbkę na prefiltrze i dasz na koniec włókninę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oldmobil nie zauważyłem,żebyś pisał coś o wynikach testów.

Jeżeli nawet masz wodę kryształ to zrób dla pewności podstawowe testy.

Parametry wody monitoruję, spokojnie :) Póki co wszystko jest cacy. Może dlatego, że w akwarium jest niewiele rybek i na dodatek młodych.

A w filtrze zmieściły się dwa rodzaje gąbek i ceramika.

Ahead, dzięki za wskazówki :) Poćwiczę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Trochę odsmarzę temat, bo mam pytanie.

Od 15 maja działa kubeł JBL CP 500 a od 1 czerwca wraz z nim tetra 1200. Obydwa kubły maja te same parametry, te same wypełnienia i ich objetości. Obydwa pracują na standardowych wkładach.

Nie dokładałem żadnej dodatkowej filtracji.

 

Mam wrażenie, że na zestawie 2xFZN + turbina woda była czystsza - nieważne, jedną kaskadę niestety sprzedałem i nie będe do tego wracał.

Nadszedł jednak czas, żeby głośno stwierdzić, że w fabrycznej konfiguracji dwa kubły do 500 litrów każdy nie radzą sobie z baniakiem 500 litrów :(

 

I tu prośba do bardziej doświadczonych w temacie.

Jak dla mnie to wyraźnie brakuje filtracji mechanicznej. Nie przylookałem, którędy woda z filtrów wraca do akwa, tzn jest zasysana z dołu czy z góry ? Na logikę wychodzi, że z dołu. Na samym dolefiltrów są biobale, potem ceramika, potem dwa rodzaje gąbki.

Dziś dokupiłem włókninę Sery.

Co gdzie przesypać i poprzekładać (jak się da), żeby jeden robił biologię a drugi mechanikę ?

Przyznam, że niechętne otworze obydwa filtry, ale mus to mus. Nie przewiduję także dodatkowych filtrów.

 

Rybki rosną. W akwarium jest syf. Ostatnia podmiana była 2.06 (100 litrów), w wodzie pływają jakieś drobinki, na szybach glony, rośliny nie rosną albo rosną byle jak. Liście także pokryte są syfem :( Na jednym korzeniu widzę, że zaczyna rosnąć "trawnik". Z wodą wyraźnie coś jest nie tak, bo roślinka pływająca, którą miałem przestała się rozrastać - wręcz zanika :(

 

:help:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...