Skocz do zawartości

piasek kwarcowy do akwa [54]


Rekomendowane odpowiedzi

rośliny na piasku kwarcowym CI nie urosną, chyba że pod spód dasz jakiś żwir, albo substrat. Zamiast wysypywać całe dno piaskiem możesz zrobić tzw. plażę, moje rybki ją uwielbiają, a tym samym nie trzeba rezygnować z roślin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam całość wysypaną substratem a na to żwir. Natomiast w jednym rogu akwarium mam sam piasek - nie kwarc (bo moim zdaniem kwarc był za jasny). Piasek oddzielony jest od żwiru korzeniem i kamieniami zasypanymi żwirem. Minimalnie się miesza- ze względu na kopiące mułojady, ale nie jest to zbytnio widocznie. W dzień okupują to miejsce kiryski, natomiast w nocy szaleją w nim mułojady. Ostatnio zauważyłam też że z chęcią przebywają na nim rodostomusy.

 

Piasek można również oddzielić kamieniami- na których można ładnie posadzić mech. Widziałam wiele akwariów, w których piasek wysypany był pośrodku, tworząc ładną ścieżkę, ale na takie rozwiązanie można się decydować gdy nie ma się ryb kopiących.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak kiedys mialem zrobione, ale szczerze mowiac : gowna mi lataly przy przedniej szybie. i sory za szczerosc ;] i takie jeszcze pytanie troche odbiegajace od tematu ( tak mi sie przypomnialo ) czy wy wyjmujecie roslinki z tych wszystkich wat i koszykow jak sa w sklepie? bo mi bardzo slabo rosly (praktycznie tylko gnily). i moze to bylo to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, sadząc roślinki wyjmuje się je z tych koszyczków i tej waty- w której zwykle bywają ślimaki ;)

 

problem gnicia roślin również przechodziłam, ale wymiana świetlówek pomogła. Może spróbuj z roślinami mało wymagającymi?

Przy standardowym oświetleniu mech ładnie rośnie. Możesz zrobić akwarium z piaskiem, na nim korzenie porośnięte mchem i anubiasami ;) problem "pływających kup" możesz rozwiązać poprzez częstsze odmulanie, chociaż ja tego problemu nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te zdjecie jest z sierpnia 2007. piasku sie pozbylem bo kupy mnie przerazaly jak probowalem odmulaczem je potraktowac to mi piasek wciagalo. a ciagle wyplukiwanie wciagnietego piasku to troche syzyfowa praca... takze piaseczku sie pozbylem i mam sam zwir. to moje akwa :

viewtopic.php?f=22&t=3286

a co do oswietlenia to tez musze nad tym pomyslec, bo mam zywkla 15W swietlowke, ktora byla w zestawie z pokrywa. a myslisz, ze jak zmienie swietlowke to tez bedzie lepszy kolor wody? bo ciagle lekko zielonkawo-brazowa jest :) tak jak na zdjeciach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na pewno barwa będzie inna, a i rośliny powinny zacząć rosnąć, bo 15 W i to zwykłej świetlówki jest zbyt mało.

Na Twoim miejscu zastanowiłabym się też jaki jest powód tej "brudnej" wody. Kolor brązowy może być spowodowany korzeniami bądź liśćmi- jednak tego u Ciebie nie widzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...