Skocz do zawartości

Reset akwa i pan z zoologicznego.


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Robię w tej chwili restart akwarium już 4 dzień w 60L z kilokoma roślinkami i korzeniem.

Tylko teraz to już nie wiem po co bo?

 

Dziś chciałem kupić testy żeby sprawdzić wodę.

 

Pan od sprzedaży akwarystycznych zwierzątek powiedział mi że nie mam co czekać 3 tygodni żeby ta woda doszła.

 

Dlaczego?

Dla tego że nie dojdzie do niczego praktycznie.

Dlaczego?

Dla tego że nie ma w nim rybek lub rybki.

Wtedy bakterie nie powstaną.

 

Tu czytałem wiele rożnych tematów.

I ciągle znajduje to samo 3 tygodnie odczekać i będzie ok.

 

I teraz pytanie do was fachowców :D

 

Co ja mam dokładnie zrobić ? w tej fazie ?

 

Mam rybki osobno żeby akwarium doszło do siebie.

Wcześniej miałem problem bo mi zdychały rybki. 3 glonojady za jednym machnięciem w 3 dni.Potem inne rybki których nie mam pojęcia jak się nazywały.

Ostatnio mi Jedna welonka padła od białego czegoś na sobie "niby to pleśniawka"

Wcześniej miałem 4 welonki z nich jeden się został.

 

Po tym fakcie zaczołem gruntownie czytać na forum informacji na temat zakładania akwarium.

Głupio że tego wcześniej nie zrobiłem ale znajdowałem te 3 tygodniowe dojście wody i całego akwarium.

 

Mam filtr 320l/h wewnętrzny gąbkowy filtr.

15 watt jarzeniówka 60 L akwarium kamyczki.

temp. wody od 24-26

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam rybki osobno żeby akwarium doszło do siebie.

Czyli gdzie?

 

Obecność ryb na starcie przyspiesza dojrzewanie ale jednocześnie sprawia, ze ryby te są stale trute własnymi wydalinami. Sporo akwarystów wpuszcza do zbiornika tzw. startery czyli 1 czy 2 wytrzymałe ryby aby trochę nabrudziły podkarmiając bakterie. Przez pierwszy tydzień tych ryb nie karmimy, karmienie zaczynamy po tygodniu raz dziennie dosłownie ilością pokarmu na szczypcie zapałki stale kontrolując NO2. Łatwiejszym sposobem jest wrzucenie do świeżego zbiornika kultur bakterii z pożywką np Tetra Bactozym lub po prostu kostkę mrożonego pokarmu dla ryb, pół łyżeczki wysokobiałkowego pokarmu dla ryb lub wpuszczenie do zbiornika ślimaków (najlepiej bandę zatoczków lub rozdętek plus do tego kilka szt helenek). Ślimaki zrobią to samo co ryby tylko wg mnie są wytrzymalsze. Bardzo pożądaną rzeczą jest użycie dojrzałych filtrów (czyli takich które nie są myte w kranówie a tylko w wodzie spuszczonej z akwarium), dojrzałego, używanego ale nie przesuszonego podłoża i części dojrzałej, naszej starej wody akwariowej, która jest domem dla milionów pożytecznych bakterii.

 

Jeśli nie wierzysz, ze akwarium bez ryb także przechodzi dojrzewanie to pomierz poziom NO2 i NO3 co 1-2 dni przez pierwsze 3 tygodnie życia zbiornika. Krzywa wygląda mniej więcej tak:

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ok ale czy 4 dni to za wcześniej na wpuszczenie rybek?

 

Bo myślę że welonkę z jednym glonojadem chce dać.

 

Filtr nie był myty pod kranówka.

 

Co do ślimaków to nie chce bo będę miał plagę i ich się tak szybko nie pozbędę.

Choć jakieś miałem ostatnio takie małe ale od razu je wywalałem jak tylko je widziałem.

 

Rybki trzymam niestety w misce dość dużej bo nie mam innego w tym momencie sposobu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ok ale czy 4 dni to za wcześniej na wpuszczenie rybek?

Jak restart jest zrobiony prawidłowo, tak jak jest opisany na forum, rybki można wpuszczać od razu. Jak zrobiony po swojemu, to po dwóch tygodniach.

Bo myślę że welonkę z jednym glonojadem chce dać.

Akwarium o wiele za małe na welonkę.

Za małe też na zbrojnika, który dodatkowo preferuje inne temperatury.

Co do ślimaków to nie chce bo będę miał plagę i ich się tak szybko nie pozbędę.

Choć jakieś miałem ostatnio takie małe ale od razu je wywalałem jak tylko je widziałem.

Helenki nie wywołują plag, one je niszczą. Nie miałabyś plagi przy nich.

Rybki trzymam niestety w misce dość dużej bo nie mam innego w tym momencie sposobu.

To żart/prowokacja? :zamieszany:

Myślisz że miska różni się czymś od akwarium? Że zachodzą w niej inne procesy chemiczne?

Gdzie teraz pracuje filtr? W misce z rybami, czy w świeżym akwarium bez ryb?

Co ze "starą" wodą? Jest w baniaku? W misce? Wylana?

Opisz dokładnie jak ten cały restart wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezbyt jest to odpowiedź na wszystkie moje pytania, więc pozwolę sobie na parę domysłów. Rozumiem że dojrzały biologicznie filtr został wsadzony do nieodstanej, bardzo możliwe chlorowanej kranówki?

 

Bakterie nitryfikacyjne żyją głównie w dwóch miejscach. W filtrze i podłożu. Woda to tylko pewien procent.

 

Podsumowując:

- Masz niedojrzałe biologicznie akwarium ze świeżą wodą, w którym filtr prawdopodobnie został zdezynfekowany chlorem.

- Jeśli drugi filtr nie był bezpośrednio wcześniej w akwarium używany przez dłuższy czas, to masz również niedojrzałą biologicznie miskę z wodą w której pływają ryby.

Wykres Emi działa w niej tak samo jak w niedojrzałym biologicznie baniaku.

 

Dodam że te rosnące po kilku dniach wykresiki prezentują, wartości śmiertelne dla ryb.

 

Restart można było przeprowadzić w ciągu kilku godzin, przy użyciu 90% starej wody i starych wkładów filtracyjnych. Wtedy problemu żadnego by nie było...

 

Jednak kup te testy. Bez tego się teraz nie obejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedna rybka miała plesniawke i temu tej wody nie dałem do akwarium z powrotem.

 

Ta woda w misce ma może 3 tygodnie....

Filtr pożyczyłem od koleżanki nie był używany.

Od razu go dałem miski i śmiga juz 4 dzień.

Welonkę już dałem do akwarium razem z glonojadem.

 

Prawda jest taka ze zrąbałem wszystko bez wiedzy typu restart akwa i start akwa.

 

co tydzień zmieniałem wodę 100% w nowym akwarium.

O bakteriach tez nic nie wiedziałem.

 

I teraz własnie chce ten start zrobić. i mój problem polega na tym ze już nabyłem rybki które zdychały od zmiany wody. albo choroby sam nie wiem.

 

Jeszcze dodam ze dałem preparat do nowej wody o nazwie TETRA AQUA SAFE

zółta buteleczka z niebieskim płynem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Masz niedojrzałe biologicznie akwarium ze świeżą wodą, w którym filtr prawdopodobnie został zdezynfekowany chlorem.

 

 

 

Filtr ten co jest w akwarium to nie był myty ani nic. tylko własnie mnie uswiadomiłeś że mogłem te bakterie zniszczyć w filtrze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wydawaj kasy na preparaty które nie pomogą, tylko kup testy na związki azotu.

Masz jedne z rybek które mają najlepszą przemianę materii, a przy tym same produkują masę związków azotu. To tym bardziej zmniejsza ich szansę przetrwania w dojrzewającym akwarium.

Przełóż do baniaka też filtr z miski i przelej tyle wody ile się da skoro była ona dojrzała.

 

Całkiem nowa woda po chorobach, nic nie pomoże. Rybki łapią choroby gdy warunki w akwarium nie są dla nich odpowiednie. Nie były, ryby chorowały/umierały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dałem z powrotem rybki do miski i je tam zostawię dopóki nie będzie ok w akwarium.

Dałem trochę wody z miski do akwarium. jakieś 20%

 

Welonka w akwarium była teraz pod filtrem i siedziała prawie na kamykach.

Osłabiona jest jakaś.

 

Jej płetwy są jakieś lekko postrzępione...

 

Denerwuje mnie taka krzywa akcja... szkoda mi tych rybek teraz ze tak muszą siedzieć w tej misce.

 

Zwracaj większą uwagę na pisownie - jano

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba było najpierw czytać, później robić. Wtedy nic by Ciebie, a przede wszystkim ryb nie denerwowało i szło by się obyć bez testów.

 

Już nie przekładaj tych ryb z jednego miejsca w drugie co chwile. Jeśli woda w obu "zbiornikach" ma różne parametry, począwszy od temperatury poprzez twardość, ilość związków azotu czy ph takie przekładanie może tylko zaszkodzić.

 

Najlepiej wylej z akwarium tyle wody ile masz w misce.

Przełóż z miski filtr do akwarium. Jeden dojrzały, drugi nie, niech pracują oba. Przelej z miski dojrzałą wodę razem z rybami. Parametry powinny się w pewien sposób uśrednić.

Wtedy w baniaku masz część dojrzałej wody, jeden dojrzały filtr, takie coś powinno dać radę, ale i tak powinieneś zacząć badać wodę.

To moim zdaniem optymalne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobię to jak minie 10 dni.

 

W misce się mają dobrze.

 

Welonka w akwarium widać było po niej że marnieje.

10 dni odczekam wleje tej wody co mam w misce i dam drugi filtr.

 

Powiedz mi jedno.

 

Po co są te preparaty? jeśli nie działają to jak to jest ze są w sprzedaży?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co są te preparaty? jeśli nie działają to jak to jest ze są w sprzedaży?

Większość jest tylko po to by nabijać sobie kasę na początkujących.

Jest też pewna grupa preparatów które potrafią być bardzo przydatne, ale stosowane zgodnie z zaleceniami producenta przez początkujących potrafią być skrajnie szkodliwe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ok. masz na to dowody że to tak własnie jest?

Jak masz to napisz chce to wiedzieć.

 

W sumie nie zdziwiło by mnie to że tak własnie jest jak piszesz.

 

Bo sam jestem nowym początkującym hodowcą rybek i kurde sam widzę ile kasy mi ubywa a efekt jest mizerny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...