Skocz do zawartości

Oświetlenie T5


Rekomendowane odpowiedzi

hallo

Ja używam zwykłych nieakwarystycznych OSRAMów w zestawie barwowym 840 i 865. Nie polecam żadnych extra wybarwiających ani żadnych takich kosmicznych które świeca barwą 8000K i do tego jeszcze na różowo. Ale to moje własne uprzedzenia są oraz "skąpstwo" :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Posiadam belke i w niej mam 2x39W planuje wymiane świetlówek i tera pytanie jaką wybrać (pod rośliny).

 

Oglądałem na allegro i zgłupiałem :) Pytanie która firm produkuje najlepsze Arcadia ? Hagen ? Sera ? JBL ? Juwel ?

Są jeszcze Sylvanie jak chcesz zastosowac w baniaku roślinnym to proponuję Sylvanię Aquastar + Grolux.

Ceny niższe niż w przypadku Arcadii, Hagena i JBL co do Juwela nie produkuje on świetlówek 39 Watowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hallo

Dla mnie grolux to sklep mięsny, idziesz i patrzysz a tam piękne czerwone, soczyste kawałki, w domu oglądasz a to podsuszona już nie ubarwiona na czerwono światłem zwykła chabanina. Trzeba oddać honor groluxowi że pięknie oczy mami ładnymi kolorami w zbiorniku, tyle ze to jest dla cieszenia oka a nie dla wzrostu roślin.

O ile dobrze pamiętam są dwa zakresy barw w których rośliny mają przybliżony poziom fotosyntezy, jeden jest gdzieś w granicy 4000 Kelvina a drugi około 6000-7000 Kelvina, dlatego stosuję w oświetleniu te dwa zakresy i żadnych innych. Zakresy barw ultrafioletowe (10.000k/20.000k) są zarezerwowane dla akwariów morskich do oświetlania korali, przy słodkiej akwarystyce roślinki mogą ulec czemuś na kształt poparzenia, to o poparzeniu jest tylko moim zdaniem, nie wyczytaną mądrością :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są jeszcze Sylvanie jak chcesz zastosowac w baniaku roślinnym to proponuję Sylvanię Aquastar + Grolux.

Ceny niższe niż w przypadku Arcadii, Hagena i JBL co do Juwela nie produkuje on świetlówek 39 Watowych.

Aquastar'a nie daje się z Grolix'em bo w akwarium wychodzi landrynka. Wszystko jest Różowo-brązowe., jak poniżej.

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HAL9001 nie to ładne co ładne tylko to co się komu podoba ^^

Albo co komu sprzedawca w zoo sklepiku wciśnie. Dobrowolnie nie skazał bym się na taki kolor zbiornika.

DarthKowal tu znajdziesz wizualizację kolorów zbiornika w zależności od użytych świetlówek http://saurama.aqua-web.org/index.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałam przez rok aquastar+gro-luxa w zieleniaku, oooo, przepraszam w cukierniczce. Moje rośliny są jakieś dziwne - rosły mi świetnie przy tych świetlówkach a i mnie się tak podobało.

 

HAL9001 nie to ładne co ładne tylko to co się komu podoba ^^

Na wieki wieków. Enter.

 

2 x philips 865 i sprawa z głowy i dobre dla roślin i dla portfela i dla 80% malkontentów na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałam przez rok aquastar+gro-luxa w zieleniaku, oooo, przepraszam w cukierniczce. Moje rośliny są jakieś dziwne - rosły mi świetnie przy tych świetlówkach a i mnie się tak podobało.

A czy ja napisałem gdziekolwiek że przy tym zestawie nie rosną rośliny, one będą rosły nawet przy zwykłej żarówce. Chodziło mi o kolory nie o wzrost.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...