Jump to content

Chora platka


Recommended Posts

Witam.

 

Od wczorajszej podmianki wody mój samiec platki dostał wyłupiastego oka (tylko jedno prawe).

Oprócz tego nad oczyma, dostał jakąś czerwono-brązową plame (duża).

Ciągle chowa się za filtrem, w ogóle nie chcę jeśc

 

Ktoś wie co to za choróbstwo i czym to wyleczyc? :zamieszany:

 

Zbiornik 60l

 

6x Otosek

2x Platka

Link to comment
Share on other sites

Nie musi być rozdęta wystarczy że ma puchlinę jednego lub dwóch oczu opuchnięty brzuch może dojść później co do leczenia ryby z puchliną wodną powinno się usypiać ponieważ jest to choroba nieuleczalna nie ważne co ci kto powie ( sam się o tym przekonałem) po uśpieniu ryby resztę obsady ( jeśli masz inne ryby i jeśli nie są chore) wyjmij z akwarium a całe akwarium zdezynfekuj (ja przeważnie robię to wrzącą wodą z kranu).

Link to comment
Share on other sites

puchlinę jednego

Puchlina oka... Posocznica, jak najbardziej można to próbować leczyć, najlepiej w osobnym akwarium - mimo że to już raczej późne stado. Wyłupiaste oko wiąże się z uszkodzeniem nerek ryby i gromadzeniem się płynów ustrojowych wewnątrz ciała.

wyjmij z akwarium a całe akwarium zdezynfekuj (ja przeważnie robię to wrzącą wodą z kranu).

Bakterii nigdy się nie zlikwiduje się w 100%, a na posocznicę zapadają tylko rybki wyraźnie osłabione. Zadbaj o dobre warunki w akwarium, odpowiednie parametry itd. a nie będzie kolejnych przypadków. Tam gdzie ryby mają dobre warunki, praktycznie nie chorują.
Link to comment
Share on other sites

Nada się, ale konieczny jest jakikolwiek filtr/napowietrzacz i grzałka.

 

Co do leków, masz jakiekolwiek leki/preparaty akwarystyczne w domu? Tu czas się bardzo liczy, leczenie i tak może nie mieć sensu, ale należy i tak podjąć jego próbę.

Link to comment
Share on other sites

Spróbuj u weterynarza może wypisze Ci receptę na:

- Chloramfenikol (chloromycetyna/detreomecyna) w stężeniu do wody 40mg na 1 litra wody. Lub w pokarmie 500mg na 100g pokarmu. W osobnym akwarium zrób rybie kąpiel przez 10-20 godzin a potem wsadź rybę do akwa ogólnego.

- Tetracyklina (achromycyna) lub chlorotetracyklina lub oksytetracyklina w stężeniach 1g na 100 litrów wody, kąpiel 3-4 dniową.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...