Skocz do zawartości

Nawiązanie do tematu[ogólniak]140L


Sławek121
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem Atreyu,że wymagania ryb,które trzymamy są większe niż możemy im zaoferować.Kilkakrotnie pisałem na forach o tym,że moim zdaniem np.dla pawic(pielęgnic pawiookich min.5tys.L)Dodam,że nie mam możliwości zainstalowania takiego akwarium),zostałem wyśmiany.Chociaż wiem,że mam rację.

Tylko,że sam bardzo chce mieć pawice(oczywiście nie same) i mogę im zaoferować max 1600L i tak robię.Większość ludzi trzyma je w 240-450L i to jest norma.

Niektórzy trzymają skalary w akwa 80x35(dno)i to jest takie minimum.Na tym polega akwarystyka.Tworzenie rybom naturalnych warunków to już Zoo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, wyrażam tylko moje zdanie na ten temat. ;)

 

80x35 to dno typowych 112l, a tu ta powierzchnia jest jeszcze mniejsza. Patrząc na największe ryby które poleca się do takich akwariów można zauważyć że skalary są dużo dużo większe.

Minimum to minimum, ale dla tak dużych ryb [w tym konkretnym wypadku gdy mowa o profilu] bok 30cm to mało trochę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaintrygowałaś mnie.

Zgadzam się z tobą np. Bojownik o długości 10cm trzyma się w akwarium min. 25l a Zbrojnika który jest ok. 2 - 3 cm dłuższy trzeba trzymać akwarium min. 100l. Może ktoś się ze mną nie zgadza, ale to jest moje zdanie.

Pokaż mi 10cm bojownika syjamskiego.

Mam dorosłego samca z długim ogonem, specjalnie go zmierzyłem, ma troszkę ponad 5cm.

 

Samce zbrojników niebieskich dorastają do 13cm.

Bok akwarium 25l ma 25cm.

Możesz się ze mną nie zgadzać, ale to porównanie było trochę słabe.

 

Bierzesz pod uwagę same rozmiary, ok - ale to za mało.

Jest jeszcze kwestia ruchliwości, tu jest porównywalnie. Do danio im daleko. Od razu piszę że jak komuś wydaje się że zbrojniki to ryby siedzące cały czas w kryjówce - to ma racje, wydaje się mu. Wystarczy o 2-3 w nocy podejść do akwarium z latarką, z wiekiem te zwierzęta stają się typowo nocne. Bojki też nie są aktywne 24/7.

Do tego dochodzi kwestia naturalnego biotopu.

O ile z naturą bojownik nie ma już praktycznie nic wspólnego dzięki stu letniej selektywnej hodowli, to w swojej ojczyźnie często żyje w... kałużach do kostek i innych mikro zbiornikach. Natura sama przystosowała go do życia na małych powierzchniach. Nic mu się w 25l nie dzieje, nie skarłowacieje itd. Zauważ że to największa rybka do tego litrażu jaka jest.

Z naturalnością zbrojnika niebieskiego jest jeszcze lepiej, bo on w naturze w ogóle nie występuje i nie występował, to hybryda kilku gatunków zbrojników. Jego przodkowie jednak żyli w sporych rzekach Ameryki Południowej. Te ryby potrzebują sporej przestrzeni, terytorium. W zbyt małym akwarium karłowacieją.

 

Dlatego porównanie bojka i rybki 2x większej od niego jest trochę nie na miejscu. Różnica między samcami obu gatunków to nie 2cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10cm to szkolna linijka. Widziałem bojki większe od tego mojego, ale takiego 10cm nie widziałem. Ta informacja jest grubo przesadzona.

 

A teraz porównaj sobie zbrojnika niebieskiego, samca który dorasta do 13cm, do innych rybek nadających się do 25l, np. drobniczek i samców endlera. Rybki te mają w porywach 1.5-2cm. Widzisz skalę. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karmienie, parametry, reszta obsady, ale wielkość baniaka jest moim zdaniem kluczowa.

W 70cm może jeszcze nie [a takich standardowych baniaków nie ma], ale w takim 60x30 już może, nie musi karłowacieć.

A nawet jakby nie skarłowaciał, to patrząc na wymiary miałby ciasno.

 

I tak źle, i tak niedobrze. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karmienie, parametry, reszta obsady, ale wielkość baniaka jest moim zdaniem kluczowa.

I tu się mylisz.Chyba od 20 lat(przez ten czas nie za bardzo interesowałem się akwarystyką,ale co nieco wiem) nic się pod tym względem nie zmieniło.A wtedy mało kto miał duże akwarium,a duże ryby owszem.Widywałem duże zbrojniki,a nawet mieczyki w 60L.Jak napisałeś-dużo zleży od karmienia,parametrów i stworzonych warunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...