Skocz do zawartości

Filtr JBL CristalProfi i100


DavyJones
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem ten filtr do 72l akwarium, bo obecny HJ-411B, wielkości paczki fajek, nie daje rady (był dołączony jako standardowe wyposażenie).

Co sądzicie o JBL CristalProfi? Mam nadzieję, że podoła. Cena była szalenie atrakcyjna: 97pln.

Podoba mi się w nim to, że wciska się go w róg i czarna obudowa zlewa się z czarnym tłem.

 

 

P.S.

 

Jak długo trwa ukorzenianie roślin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z tym, że nie ma chyba na forum innych użytkowników JBL Cristal Profi i100 (bo nikt nie napisał o swoich z nim doświadczeniach) sam sobie odpowiem na mojego posta, może komuś te informacje będą przydatne.

 

Filtr zamówiłem w sklepie internetowym zooplus (reklamowany na superakwarium.pl, więc chyba mogę wymienić nazwę). Cena była podejrzana bo 97 pln, podczas gdy wszędzie indziej był o ponad 50 pln droższy. Ale po rozpakowaniu paczki wszystko okazało się OK.

 

i100 składa się z pompy (chyba taka sama dla modeli od i60 do i200) i trzech koszy z wkładem filtrującym. Standardowo "gąbka rządzi" i producent dołączył trzy gąbki upakowane w kosze. Od razu dolny trzeci kosz wypełniłem glinianymi kulkami Filtusa. Do kupienia są oryginalne wkłady JBL z ceramiką, torfem, węglem itp. Modułowa budowa pozwala na dołączenie jeszcze jednego, czwartego koszyka i wtedy robi się z i100, i200. Można też odłączyć większość koszy pozostawiając, oczywiście jeden gąbkowy. JBL zaleca, żeby pierwszym wkładem, tym pod pompą był wkład gąbkowy - zapobiega przedostawaniu się większych brudów do wirnika i pompy.

 

Filtr ma trójkątny przekrój (wycinek koła) i montuje się go w rogu akwarium na magnesy (opaski na zewnątrz zbiornika). Żadnych przyssawek. Trzyma to dość mocno, filtr nie zjeżdża, jest stabilny. Zajmuje sporo miejsca (jest wysoki), ale na ciemnym tle jest mało widoczny.

 

Pracuje całkiem cicho, chociaż spodziewałem się znacznie cichszej pracy, oczywiście w pełnym zanurzeniu. Chyba gliniane kulki trochę grzechoczą. Posiada regulację przepływu w zakresie od 300 do 800 l/h. Mniej niż 300 ustawić się nie da. Skali, czy podziałki nie ma i ustawia się na oko. W moim akwarium 60x30x40 ustawienie maksymalnego przepływu powodowało wychlapywanie wody ze zbiornika. Można podłączyć deszczownicę, lub dyszę i skierować strumień wody w zakresie 90 stopni. Dodatkowo dysza ma ruchomą końcówkę umożliwiająca skierowanie wody lekko w dół, górę i na boki. Podłączenie wężyka do dyszy pozwoli napowietrzać wodę (oczywiście wężyk musi wystawać ponad powierzchnię wody)

 

Mam nadzieję, że i100 sprawdzi się podczas eksploatacji. Dotychczasowy mój "filterek" HJ-411B raczej mącił wodę niż filtrował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...