Jump to content

Ciekawostki o rybach.


Recommended Posts

Na biologie muszę zrobić plakat z ciekawostkami o rybach. Nie tylko o rybach akwariowych ale również o morskich, i z naszych polskich stawów.

Chodzi mi dokładnie o takie ciekawostki jak np.

Żaglica to najszybsza ryba na świecie, pływa nawet 116km/h.

Lub np.

Pierwsze ryby istniały już ponad 400 milionów lat temu.

Z góry dziękuję za waszą serdeczną pomoc :)

Pozdrawiam ;)

Link to comment
Share on other sites

Hmm... ciekawostki.

 

Popularne złote rybki/welony, to odmiany karasia ozdobnego, który to znowu pochodzi od karasia złocistego który jest najdłużej hodowaną selektywnie przez człowieka rybą.

Blisko 1000 lat selektywnej hodowli doprowadziło do postania rybki która obecnie jest powszechnie kojarzona... z kulą.

 

Jedną z największych ryb słodkowodnych występujących w rzekach jest Arapaima, kuzynka Arowany. Dorasta do 3m długości i podobnie jak Arowana... bywa hodowana w akwariach.

Obrazek poglądowy:

http://zasoby.ekologia.pl/artykulyNew/5 ... 00x300.jpg

 

Polecam Ci także tą stronę:

http://www.akwarium.net.pl/ciekawostki.htm

Masa informacji jakie Ci się przydadzą.

W tym tak bliskie mi newsy jak możliwa zmiana płci u niektórych żyworódek.

 

Do tego co masz powyżej możesz dołożyć informacje o "rybie doktorze", tej zjadającej martwy naskórek. Garra Rufa czy jakoś tak.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Jedną z największych ryb słodkowodnych występujących w rzekach jest Arapaima, kuzynka Arowany. Dorasta do 3m długości i podobnie jak Arowana... bywa hodowana w akwariach.

Arapaima jest jednak błędnie uważana za największą rybę słodkowodną. Nie do końca potwierdzone informacje mówią o 4,5 m. i wadze 200 kg. Jednak przez tępienie rzadko można znaleźć osobniki powyżej 2 m. i wadze 100 kg. Dla tych co nie wiedzą o jakiej rybie mowa:

Głowa przy człowieku:

Dołączona grafika

Całość:

Dołączona grafika

Największą rybą słodkowodną jest wiosłonos chiński. Kwestionowana jest długość 7 m. i waga 500 kg.

Głowa przy człowieku:

Dołączona grafika

Całość:

Dołączona grafika

Dopiero po wiosłonosie jest arapaima.

Większy od arapaimy jest nawet nasz rodzinny sum europejski ale występuję także w wodach słonawych więc się nie liczy. W 1860 r. osobnik w Dnieprze miał długość 4,7 m. lecz go nie zważono. Jak dotąd najcięższy zważony sum miał około 300 kg. Jednak pamiętajmy że sumy wprawdzie rosną powoli aczkolwiek przez całe życie a potrafią dożyć nawet 80 lat (kwestionowane 100 lat). Hipotetycznie więc sumy mogą dorosnąć 5 m. i ważyć nawet 700 kg (jeśli oczywiście będą miały do tego warunki czyli głównie obfitość jedzenia). Kwestionowane są przypadki sumów o długości 5,5 m. i wadze powyżej 500 kg. Bywa hodowana w akwariach częściej jednak w przydomowych oczkach i stawach.

Rekord Polski wagowy i długościowy: 102 kg, 245 cm (złowiony 21 sierpnia 2010 r. w Jeziorze Rybnickim)

I zdjęcie:

Dołączona grafika

Podobna sprawa jak przy sumie z himanturą. Także występuje w słonawych wodach. Największy zważony osobnik miał 600 kg. i średnicę dysku 2,4 m. Jednak ze swym ogonem może mierzyć nawet 5 m. długości. Jednak takie rozmiary osiągają tylko samice. Samce są mniejsze.

Dołączona grafika

Jest też sporo ryb słodkowodnych powyżej 3 m.

Link to comment
Share on other sites

Najmniejsze rybki na świecie osiągają7,9mm :o

 

 

 

Rybki z rodzaju Paedocypris żyją w torfowiskach na indonezyjskiej wyspie Sumatrze. Woda, w której bytują ryby ma kolor brunatny i jest niezwykle kwaśna. Jej ph wynosi 3 i jest ona 100 razy kwaśniejsza niż woda deszczowa. Środowisko tych małych istotek jest bardzo ubogie w jakiekolwiek pożywienie. Mały rozmiar rybek z rodzaju Paedocypris jest w takich warunkach ogromnym atutem. Rybki są w stanie pożywić się planktonem, który w niewielkich ilościach osiada na dnie zbiornika. Samice rybek z powodu swych rozmiarów mogą przenosić jedynie kilka jaj, gdyż na więcej nie mają po prostu miejsca. Miejsca też nie ma w ich głowie na żadną kostną czy też chrzęstną osłonę mózgu. Ich ciało jest całe przeźroczyste.

post-8637-13685165372592_thumb.jpg

post-8637-13685165372742_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...