Jump to content

Chore karasie w oczku. POMOCY


Recommended Posts

Witajcie,

mam w ogródku oczko wodne od paru lat ale jeszcze nigdy moje ryby nie zapadły na taką chorobę.

------

Na początek trochę informacji:

W zeszłym roku trochę przebudowałem zbiornik i wpuściłem całkiem nowe karasie i orfy, które nie były na nic chore [zakładam, że choroba ujawniłaby się szybciej]. Ryby zimowały w oczku tak jak zwykle – przez całą zimę na wodzie był styropianowy pływak z którego usuwałem ewentualny lód wiec ryby miały dostęp do tlenu.

Parę tygodni temu czyściłem oczko przed wiosną.

Ryby karmię regularnie ale nie przekarmiam od lat tym samym to jest karmą pełnoporcjową firmy sera i nigdy problemów nie było.

Zbiornik ma ~2000 litrów. Do filtracji zawsze stosowałem pompkę z gąbkami i kamyczkami z małą fontanną-grzybkiem do napowietrzania

W oczku mam 7 karasi i 7 orf + 1 mały karaś [jeszcze niewybarwiony] jedyny urodzony w oczku który przetrwał zimę i orfy.

------

Zmiany:

zachowanie:

co chyba rzadko spotykane w przypadku chorób nie zauważyłem ŻADNYCH zmian w zachowaniu ryb. Są żwawe tak jak były, Mają apetyt i chętnie bawią się – pływają w strumieniu wody [czy to z bocznej dyszy pompki czy śledząc siatkę którą odławiam liście z powierzchni]

wygląd:

Jakiś tydzień temu wydawało mi się ze niektóre z karasi mają dziwne blade skrzela [białe łuski na boku miała od nowości]:

Dołączona grafika

ale przedwczoraj zauważyłem z niepokojem, że pojawiły się czarne plamy, wydaje mi się też, że pociemniały niektóre łuski na boku. Dwie rybki chyba wchodzą w jakieś stadium krytyczne, jednej pociemniały wargi a druga ma wyraźnie większe zmiany.

poniżej zdjęcia

Dołączona grafika Dołączona grafika

Dołączona grafika Dołączona grafika

Dołączona grafika

Panowie i Panie, POMOCY

z góry dziękuję

Link to comment
Share on other sites

Wydawało mi się, że wysypka tarłowa to białe punkciki.

jeden z karasi ma na skrzelach białe kropeczki, tylko na skrzelach a nie na całym ciele więc to chyba nie ospa w własnie tarłowa -> http://imageshack.us/photo/my-images/580/simg7645.jpg/

 

Myślałem o wybarwianiu, bo za tym przemawia zachowanie ryb.

 

Dotychczas karasie wybarwiały mi się do czerwonego lub białego nigdy nie dostawały czarnych plam, choć to może możliwe tylko rzadkie?

Problem, w tym że pojawiło się to w tym samym czasie, w tym samym miejscu u paru osobników, to chyba dziwne żeby aż tak koordynowały wybarwianie.

 

narazie będę obserwował, ale jeżeli ktoś ma trochę więcej pewności co do ich stanu to proszę o info

 

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...