Jump to content

Początek akwarium 60L

Recommended Posts

Witam.

Powodem założenia akwarium był jeden Welon, który został porzucony przez mojego młodszego brata, wyprowadził się z domu i zostawił 25L akwarium z ostatnią rybką jaka mu się ostała. W końcu zlitowałem się nad nią i wygrzebałem 60L akwarium sprzed lat, wygotowałem i umyłem wszystkie elementy ze starego akwarium i wlałem gotowanej wody. Do tego kupiłem grzałkę, termometr, więcej żwiru, kilka roślinek oraz nowy filtr na 100L.

Ponieważ od tego wszystkiego powróciła mi chęć do hodowania rybek, którą w dodatku zaraziła się narzeczona, szybko doszło więcej stworków:

-2xzbrojnik niebieski (wygląda na to, że obie samice)

-sumik (nie pamiętam co to za gatunek, ok6cm, ciemnoszary w czarne kropki, wąsiki)

-parka molinezji żaglopłetwych

-5 neonów innesa

-Bocja wspaniała

Dla ozdoby i jako kryjówki kupiłem też zatopiony statek. Hmm... co jeszcze... Oświetlenie to 20 diod LED. Tak to wygląda w chwili obecnej.

Teraz czytam forum i opis rybek i wiem, że już popełniłem wiele błędów a ponieważ tym razem mam zamiar postarać się o dobre warunki w akwarium proszę o pomoc.

Na podstawie mojej obecnej wiedzy opracowałem taki oto plan:

-jutro oddaję Bocje do Zoologicznego gdzie ją kupiłem i wymieniam ją na 3 neony (mam nadzieje że ją wezmą)

-jeden z glonojadów również do zwrotu

-nie jestem pewien jak po tym będę stać z miejscem w akwa, ale po aktywności samca molinezji wnioskuję, że przydałaby mu się druga samica

Mam jeszcze parę pytań:

- woda i żwir wygotowane 3 dni temu, więc nie zdążyła dojrzeć, filtr również nowy, czy rybki przeżyją do czasu wytworzenia się odpowiednich bakterii? W związku z tym planuję wymieniać co pare dni 20% wody na 24 godzinną kranówkę.

- woda jest lekko mętna, czy to przez to ze była gotowana?

- Bocje kupiłem aby pozbywała się ślimaków, czy zamiast niej może być Helena? A może parka? Jeśli tak, to jak odróżnić ich płeć?

- Samica molinezji spędza bardzo dużo czasu przy grzałce, je normalnie i poza tym nie wzbudza żadnych obaw. Czy to możliwe że będzie chciała znosić jajeczka i w ten sposób podnosi sobie temperaturę? Czy w związku z tym powinienem wrzucić ją do 25L i podnieść temp do 26-30C?

Byłbym zapomniał - czy oświetlenie nocne będzie przeszkadzało rybkom? Zastanawiam się nad diodami UV lub niebieskimi, konkretnie tymi - http://allegro.pl/show_item.php?item=1598372077

Pozdrawiam

Z tego co wiem molinezje nie składają jaj,są żyworodne.Więc jej przebywanie przy grzałce to nie ten powód,są ciepłolubne 23-28C.

U mnie niestety nie chcą wymienić rybek w zoologiku,ale bez wymiany mogą przyjąć :)

Witam na forum.

Od początku:

1. Nie trzeba i nie ma żadnego powodu żeby przegotowywać wodę wlewaną do akwarium. Lej normalną kranówkę, tylko jeśli masz chlorowaną to najlepiej odstaną.

2. Jaki masz konkretnie filtr? To co producenci piszą na opakowaniach, te dedykowane litraże to bajki tworzone po to by sprzedać filtry jak największej liczbie klientów.

3. Obsada:

Zbrojnik niebieski - jesteś pewien że to akurat ten gatunek, a nie np. małe zbrojniki lamparcie? Pod różnymi nazwami różne zbrojniki sprzedają w sklepach, jedne dorastają do 13cm, inne do 40-50cm. Tak czy siak, zbrojniki do oddania. Jak akwarium dojrzeje będziesz mógł kupić mniejsze i lepiej radzące sobie z glonami otoski.

Sumik - należy go zidentyfikować. Większość sumów rośnie ogromna, o wiele za duża do takiego akwarium. Jest wśród nich też wiele drapieżników, podrośnie i zje wszystkie mniejsze rybki. Mamy dział identyfikacja na forum, zrób zdjęcie, wstaw i będziemy wiedzieć co i jak.

Molinezje żaglopłetwe - tak dobrze kombinujesz że hoduje je się z przewagą samic, ale:

Po pierwsze są jajożyworodne, nie składają jaj, a siedzenie pod grzałką nie jest dobrym objawem.

Po drugie, rybki rosną o wiele za duże jak na to akwarium. Są żyworódki które się nadają, ale nie molki.

Neony innesa - ok super.

Welon - te rybki, karasie, rosną wielkie. Przez wielu są uważane za ryby do oczka wodnego, a nie do akwariów. Absolutne minimum dla nich to dwa razy większy baniak. Dodatkowo jest konflikt temperatur między tymi zimnowodnymi rybami, a resztą Twojej obsady pochodzącą ze strefy tropikalnej. Albo dla innych ryb będzie za zimno, albo dla welona za ciepło. Nie da się tego wyśrodkować i pogodzić. Rybce powinieneś znaleźć dużo większy dom.

Bocja wspaniała - wiadomo do oddania. Skoro ślimaków jeszcze nie masz, to nie martw się na zapas. To nie pewniak że się pojawią. A jeśli już to kilka helenek załatwi sprawę.

4. Zatopiony statek - wyjmij. Tylko naturalne ozdoby, takie o które ryby nie mogą się zranić i takie które nie mają szans wypuszczać do wody jakiś szkodliwych związków. Że akwarystyczny? Takie rzeczy są produkowane na tony, nie na sztuki, o jakość czy bezpieczeństwo przy takich wyrobach się nie dba.

5. Na ledach, przynajmniej takich najzwyklejszych obecnie dużo roślin nie utrzymasz. Konieczna jest modernizacja oświetlenia. Koszty? Od 30 do 300zł, zależy w którym kierunku i jak z estetyką chcesz iść.

6. Dojrzewanie akwarium - ta ilość ryb i tych konkretnych, w tym litrażu, może nie przeżyć. Oddaj od razu rybki które się nie nadają. To co zostanie, przy częstszych podmianach powinno jakoś przetrwać. To bardzo ważne żeby oddać nadmiar rybek, to one produkują amoniak, a welony czy zbrojniki to jedne z ryb o najlepszej przemianie materii.

Jak oddasz to co się nie nadaje i akwarium dojrzeje to można pomyśleć nad poprawną obsadą. Rybek nadających się do takiego akwarium są dziesiątki, ale akurat obecną obsadę źle dobrałeś.

7. Woda jest mętna przez to że baniak jest nowy. Samo zniknie za jakiś czas, oczywiście jeśli filtr jest odpowiedni, a obsada będzie zredukowana.

8. Oświetlenie nocne, nie będzie przeszkadzało rybom ale:

- Nie świeciłbym go przez całą noc.

- Moc światła powinna być minimalna.

- Księżyc odbija światło białe, nie niebieskie.

- Są teraz inne priorytety. :P

To płeć helenek : Dołączona grafika

Na 60 akwa ze 4 helenki dadzą radę .

Molinezje lepiej trzymać w haremach 1+3 to samczyk będzie miał robotę i nie zamęczy samic.

Bocje oddaj,a neonków tak z 10 możesz mieć. Na zbrojniki to za małe akwarium. Do dolnych rejonów zakup kiryski lub otoski wg uznania. Ten sumik pewnie duży urośnie. Miałem takie 3 to dałem wujowi do większego akwarium bo u mnie przy podobnym zbiorniku po pół roku dobiły do około 10 cm lub lepiej :D

Molinezje lepiej trzymać w haremach 1+3 to samczyk będzie miał robotę i nie zamęczy samic.

Molinezje żaglopłetwe, rosnące większe od zbrojników niebieskich i pływające w toni się nadają, a przydenne glonki nie? :P

Molinezje żaglopłetwe, rosnące większe od zbrojników niebieskich i pływające w toni się nadają, a przydenne glonki nie? :P

No tak są denne ale rosną do 12 cm lub lepiej (widziałem większe) to do zbiornika 60 trochę mało miejsca będą mieć jak urosną ,a że te molinezje aż takie wielkie są to nie myślałem . Myślałem, że jak kuzynki black moly .

Molinezje żaglopłetwe bardzo lubią dodatek soli do wody, zbrojniki wręcz przeciwnie. Molinezje, zwłaszcza samiczki jak są dobrze karmione to dorosną do ponad 10 cm a to już jest kawał ryby, który się do 60 l nie nadaje tak jak i zbrojnik niebieski. Na dodatek obie te ryby to istne fabryki odchodów.

No to lipa :zamieszany: . Wychodzi na to że tylko Neonki się nadają. Tak więc wszystko inne z powrotem do sklepu... ciekawe czy przyjmą/wymienią mi to całe towarzystwo.

Atreyu- Czytałem opinie, że Welony wymagają 40,50 a nawet 80 litrów i że 100 to też nie za dużo, ale teraz dowiaduję się że najlepiej bym zrobił wykopując jej oczko wodne :D . Na pewno nie przesadzasz choć odrobinę? Wydawało mi się że 60L jest już na styk ok, zwłaszcza jeśli pozbędę się wszystkich innych większych ryb. Dodam, że ten Welon był hodowany minimum rok w 25L więc obawiam się że już raczej nie urośnie i nie dożyje 30 urodzin :|

Co do ślimaków w akwarium to już są, właściwie to przeniosłem je z poprzedniego akwa bo szkoda było mi je uśmiercać, zwłaszcza że podobno w małej ilości mogą być wręcz pożyteczne. Jest ich około 20 tak dla ścisłości.

Tak więc za trzy tygodnie, kiedy akwarium dojrzeje dokupię neonów żeby było ich 10, 1-2 Heleny i Otoski (tylko ile mogę ich mieć?)

Szperając w Encyklopedii znalazłem mojego ,,sumika". Jest to Kyryśnik czarnoplamy, więc chyba też muszę się z nim pożegnać :cry:

To tak jeszcze pytania na przyszłość - lata temu miałem w akwarium kraba, takie małe, ok 3cm czerwono-czarne. Nie znalazłem na forum żadnego tematu o nich, same krewetki i raki a ja chciałbym mieć właśnie kraba. Czy możliwa jest chodowla jednego lub dwóch w moim akwa? Jeśli nie to może chociaż rak/krewetki?

Atreyu- Czytałem opinie, że Welony wymagają 40,50 a nawet 80 litrów i że 100 to też nie za dużo, ale teraz dowiaduję się że najlepiej bym zrobił wykopując jej oczko wodne :D . Na pewno nie przesadzasz choć odrobinę?

http://cellar.org/2002/recordgoldfish.jpg

Naprawdę, nie przesadzam.

Te rybki rosną bardzo bardzo duże, nawet jeśli zdjęcie powyżej jest przykładem bardzo dużego osobnika, to karasie bez większego problemu osiągają wielkość ponad połowy boku Twojego akwarium. To za dużo.

Wydawało mi się że 60L jest już na styk ok, zwłaszcza jeśli pozbędę się wszystkich innych większych ryb. Dodam, że ten Welon był hodowany minimum rok w 25L więc obawiam się że już raczej nie urośnie i nie dożyje 30 urodzin :|

Jak zaczynałem z akwarystyką miałem welona w 30l. Długość życia bardzo daleko odbiegała od naturalnej średniej.

Welonowi należałoby znaleźć większy dom. 60l jest jeszcze za małe. W internecie, w różnych encyklopediach można przeczytać różne głupoty... ;)

Co do ślimaków w akwarium to już są, właściwie to przeniosłem je z poprzedniego akwa bo szkoda było mi je uśmiercać, zwłaszcza że podobno w małej ilości mogą być wręcz pożyteczne. Jest ich około 20 tak dla ścisłości.

Większość ślimaków nie jest jakoś specjalnie szkodliwa. Mogą co najwyżej psuć estetykę jeśli za bardzo się rozmnożą. Jeśli Ci nie będą odpowiadać, helenki i po sprawie. ;)

Tak więc za trzy tygodnie, kiedy akwarium dojrzeje dokupię neonów żeby było ich 10, 1-2 Heleny i Otoski (tylko ile mogę ich mieć?)

Otoski - 6.

Molki możesz wymienić np. na harem gupików, lub zmienniaków plamistych.

Szperając w Encyklopedii znalazłem mojego ,,sumika". Jest to Kyryśnik czarnoplamy, więc chyba też muszę się z nim pożegnać :cry:

Osiąga niestety zbyt duże rozmiary.

Czy możliwa jest hodowla jednego lub dwóch w moim akwa? Jeśli nie to może chociaż rak/krewetki?

Krab nie. Niektóre raki/krewetki jak najbardziej.

Jak rak to CPO, jak krewetki to najlepiej jakieś karłowate proste w hodowli np. RC.

Witam.

Dziękuję wszystkim za porady.

Rybki już wymienione na neonki, w sumie neonków mam teraz 10. Zostawiłem też welona- wiem że potrzebuje większego akwarium niż moje 60l., ale w mojej miejscowości mało prawdopodobne by trafił do większego, dlatego mimo wszystko postanowiłem go zostawić- lepiej aby był u mnie niż miał trafić do jakiejś 25litrowej kuli. Poza tym narzeczona bardzo się z nim zżyła i nie chciała się rozstać. W końcu to dla tej rybki zdecydowaliśmy się w ogóle rozbudowywać akwarium.

Aktualnie rozglądam się za oświetleniem dla roślin. Ponieważ nie mam standardowej pokrywy, szukam czegoś co mógłbym zmontować sam i powiesić nad akwarium. Myślałem o czymś w tym stylu:

http://allegro.pl/atti-zestaw-t5-1x-24w ... 43907.html

Co o tym sądzicie? Byłbym wdzięczny za porady i konkretne linki do pełnych zestawów z dopasowanymi lampami.

Planuję jeszcze zakup heleny, 6 otosków, paru krewetek. Czy zmieściłoby sie coś jeszcze?

Dziękuję i pozdrawiam.

No więc tak. Jest welon.

Jest welon, nie będzie ładnego roślinnego akwarium.

95% roślinek akwarystycznych karaś wsunie w ciągu kilku minut.

Z obsadą też dobrze nie jest, bo jak urośnie dostatecznie duży, to może się zainteresować też np. neonkami...

Do tego dochodzi kwestia temperatur, taka jaka dla reszty obsady będzie ok, będzie o wiele za wysoka dla welona. Idealna natomiast dla welona będzie za niska dla reszty obsady.

Uśredniając wszystkie rybki będą miały nieodpowiednią temperaturę.

Pomyślcie docelowo o przynajmniej dwa razy większym baniaku, pod samego welona/welony, albo zamiast do sklepu oddajcie go komuś z większym baniakiem.

Uśredniając wszystkie rybki będą miały nieodpowiednią temperaturę.

Neony lubią dość niską temperaturę (jak na przyjęte uśrednione warunki akwariowe) i z welonem pod tym względem znajdą wspólny przedział.

Jest welon, nie będzie ładnego roślinnego akwarium.

Z tym niestety się zgodzę. Karasie zeżrą i zniszczą rośliny bardzo szybko. Można próbować z mikrozoriami, anubiasami, żabienicami, zwartkami aczkolwiek karaś+rośliny=wojna.

• 2 months later...

Witam ponownie.

Sytuacja z rybkami wydaje się teraz stabilna, w akwarium mam aktualnie neony, otoski, 3 helenki i hordę ślimaków...

Jeśli chodzi o roślinki, to moczarki rozwijają się świetnie, wygląda na to że nie będę musiał ich dokupywać bo stale rosną im nowe odnogi które odcinam i zasadzam. Mam też dwie roślinki trawopodobne które jako-tako rosną oraz od niedawna gałęzatkę. Wszystko to daje sobie radę jedynie przy oświetleniu LED.

Przez pewien czas miałem zamiar kupić oświetlenie które pomogło by roślinom odpowiednio się rozwijać, jednak szczerze mówiąc nie zależy mi zbytnio na roślinności i mam je głównie dlatego że są one potrzebne rybkom. Czy moczarki dadzą sobie radę bez dodatkowego oswietlenia? Teraz mają się dobrze, ale czy np zimą, przy mniejszym dostępie do światła słonecznego też uda im się rozwijać?

I jeszcze jedno pytanie - ostatnio zauważyłem, że w akwa zaczęły pojawiać się glony, zarastają diody LED nocnego oświetlenia oraz niektóre większe kamienie. Czy mam w związku z tym podjąć jakieś działanie czy może otoski w liczbie 6) oraz ślimaki poradzą sobie z nimi? Czy obecność glonów nie oznacza przypadkiem że akwarium jest dość mocno oświetlone?

Te włochate powstają przeważnie gdy w akwarium występuje przerybienie, za mało i za rzadko podmienia się wodę albo przekarmia się ryby. O niewydajnej filtracji nie wspomnę. Czy w Twoim akwarium występują któreś z tych czynników? Tych glonów szykaj pod hasłem: krasnorosty.

Zielonymi kropkami się nie przejmuj. Ślimaki i otoski chętnie się na nich pasą.

Share

• Create New...