Skocz do zawartości

jakie oświetlenie???


Rekomendowane odpowiedzi

żeby dobrać oświetlenie trzeba znać litraż akwarium. Powinno być ponad 0,5W/L. czyli jeśli będziesz miał np. 112L to powinieneś mieć co najmniej 3 świetlówki T8 18W (w oryginalnych pokrywach są dwie)

 

a co do rodzaju świetlówek to już zależy od tego czy chcesz postawić na kolor rybek,czy wzrost roślin.

Świetlówki powinny świecić się od 8-12h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żeby dobrać oświetlenie trzeba znać litraż akwarium. Powinno być ponad 0,5W/L. czyli jeśli będziesz miał np. 112L to powinieneś mieć co najmniej 3 świetlówki T8 18W (w oryginalnych pokrywach są dwie)

 

a co do rodzaju świetlówek to już zależy od tego czy chcesz postawić na kolor rybek,czy wzrost roślin.

Świetlówki powinny świecić się od 8-12h.

mam takie pytanko właśnie do aqua 112 mam faktycznie dwie osiemnastki czy mogę założyć jakieś silniejsze dajmy 25 czy to coś da
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie możesz dać silniejszych świetlówek zamiast tych firmowych, gdyż statecznik nie jest odpowiedni do świetlówek większej mocy. Co najwyżej możesz wsadzić świetlówkę 20W, gdyż mają takie same rozmiary jak te 18W, aczkolwiek wiele to nie zmieni.

 

Ja w swoim akwarium wymieniłam właśnie dwie 18W na dwie 20W i dołożyłam jeszcze jedną 20W- dopiero wtedy roślinki zaczęły ładnie rosnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są to świetlówki które wysyłają odpowiednią barwę światła.

Ja osobiście używam połączenia flora-glo, aqua-glo i power-glo, właśnie przy 112L i roślinki pięknie rosną.

Jednak głównie dla roślin jest świetlówka flora-glo (20W). Aczkolwiek na rynku jest wiele świetlówek przystosowanych właśnie dla roślin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są to świetlówki które wysyłają odpowiednią barwę światła.

Ja osobiście używam połączenia flora-glo, aqua-glo i power-glo, właśnie przy 112L i roślinki pięknie rosną.

Jednak głównie dla roślin jest świetlówka flora-glo (20W). Aczkolwiek na rynku jest wiele świetlówek przystosowanych właśnie dla roślin.

dzięki śliczne i pozdro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

ewwa i ja dziękuję :P rozumiem że obstawiasz dalej przy tym samym zestawie :?:

właśnie mam w planie dołożenie jeszcze jednej świetlówki tyle że planowałem zostawic orginalną z akwarium.

dlaczego wszyscy w sklepie(tzn.w dwóch w szamoni) mi odradzali zawsze kupno flora-glo

uzasadniając że nie poradzę sobie z glonami taki będę miał atak :?:

i jeszcze co daje power-glo :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem dlaczego Ci odradzali kupna tej świetlówki... a osobiście upierałabym się na wymianie również tych dwóch które masz od nowości...

Jeśli zamontujesz dodatkową świetlówkę i wymienisz na raz wszystkie 3 na specjalistyczne, istnieje możliwość wysypu glonów przy założeniu że masz zbyt mało roślin i nie będziesz wprowadzał silniejszego oświetlenia stopniowo, a po prostu włączysz je od razu na 10-12h. Cały problem polega właśnie na tym że ludzie od razu wprowadzając dodatkowe oświetlenie, włączają je na max czas działania.

 

power-glo jest to świetlówka o świetle18000K uwydatniająca kolory ryb, wpływająca na przebieg fotosyntezy. Większość osób używa jej w akwariach morskich, chociaż ja na nią nie narzekam.

Porównując: power-glo ma światło o barwie 18000K, przy czym flora glo- ma tylko 2800K...

 

Przy dobrym wprowadzeniu świetlówek nie powinieneś mieć problemów z glonami, w moim wypadku własnie wymiana na żarówki z tej serii wpłynęła na zanik glonów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie tym motywowali że mnie zawalą glony :cry:

nie wiem czy widziałaś ale jedną już mam wymienioną na Aqua-Glo 20 o barwie 18000K .

mam jeszcze jedną orginalną którą chcę wymienic, zrozumiałem że najlepiej będzie dac flora glo- ma tylko 2800K... a przy dołożeniu trzeciej- power-glo o barwie 18000K .

na opakowaniu zalecają do power-glo i Aqua-Glo aby dac life-glo rozumie że to jest nie sprawdzone :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...