Jump to content

[ok.60L] Dodatkowę Oświetlenie.


Recommended Posts

Cześć zamierzam dodać do swojego akwarium dodatkowe oświetlenie, moje wymiary akwarium to: 60x24(30)x33 jest to profilowane akwarium na gwarancji jeszcze wiec nie chce przerabiać typowo tylko chce zamocować świetlówkę do standardowej T8 15W.

 

Co do nawożenia to jestem początkującym i mam zamiar przez ~3 miesiące podawać CO2 z butli 1 razowej z allegro - tak na początek aby się wszystko rozrosło, a później to będę kupował tak samo tylko, że w mniejszej ilości podawał + ewentualnie bimberek.

 

Na początku chciałem CO2 z butli 1 razowej + Easy Carbo, a poźniej samo Easy Carbo + bimberek ale Easy Carbo wydaje mi się być droższy bo kosztuje 35zł za 500ml, no chyba że bardziej się opłaca bo dawkuje się to np 1 psiknięcie na 1 tydz i wyjdzie bardziej ekonomicznie :) .

 

Co do oświetlenia chciałem na początku coś ok. 15W 6500K T5, ale boje się czy nie będę miał glonów zbyt dużo wiec może coś ok. 8W to w najlepszym wypadku wyszło by 30W, a w najgorszym 23W.

 

Taką 8W: http://allegro.pl/8w-30cm-sylvania-grol ... 14107.html

A co do 15W to nie znalazłem T5, są tylko 8W a dopiero kolejne to 24W...

 

Co do roślin to bym chciał:

- Microsorium pteropis

- Microsorium windelov

- Rotala Green

- Heternatea

- Glossostigma elatinoides

- Eleocharis acicularis

- Blyxa japonica

- Mchy: Taiwan moss, Peacock moss, flame moss

- Bakopa Monerii ( jak mi przeżyje )

- Cryptocoryna nana ( jak mi przeżyje )

 

Co do montażu to myślałem aby zastosować elektrykę z energooszczędnej ( co do montażu to sobie w 99% poradzę w końcu jestem w szkole w której mam taki przedmiot ;) )

Link to comment
Share on other sites

Co do Easy Carbo to zawsze kupuję to http://allegro.pl/easy-life-easycarbo-2 ... 46497.html Butelka 250 ml starcza mi na 4 miesiące, dozując codziennie 2 ml. Nie kupuj tych jednorazówek CO2 bo to lipa. Z powodzeniem możesz stosować samo EC, do tego ewentualnie bimbrownię.

Ze świetlówek T5 faktycznie nie ma 15W, 24W stanowią zamiennik 15W. Większość z roślin, które masz poradzą sobie z powodzeniem przy słabym świetle, ale glossostigma padnie. Ja bym proponowała dołożyć na początek 2x8W dosuwając je jak najbliżej prawej i lewej strony, żeby doświetlić boki. Możesz wybrać barwę 10000K. Ale będziesz musiał zacząć stosować mikro i makro oraz zaopatrzyć się w testy. http://allegro.pl/zestaw-nawozow-mikro- ... 86217.html Żadna filozofia :)

Link to comment
Share on other sites

Na razie kupię 1x8W T5 6500K i ją przypnę do prawej strony świetlówki T8, a później (albo nawet w tym samym czasie ) kupię drugie 8W T5 6500K i przypnę ją do lewej strony z tyłu obudowy ( lub bardziej na środku ), bo bokach obudowy mi się nie zmieści zabraknie ok. 10cm.

 

Całość mnie wyniesie ok.

2x http://allegro.pl/sylvania-grolux-t5-8w ... 55346.html lub http://allegro.pl/narva-daylight-t5-8w- ... 66168.html ( nie wiem które lepsze 8500K czy 6000k ) = ~35zł

2x http://allegro.pl/philips-zarowka-energ ... 22050.html = 9zł

4x http://allegro.pl/oprawka-bryzgoszczeln ... 11295.html = 24zł

2x http://allegro.pl/kabel-przewod-zasilaj ... 97734.html = 4zł

 

Za wszystko + haczyki wyjdzie ok. 80zł czyli nie tak dużo, może niektóre rzeczy mam w domu typu przewód zasilający to z ładowarki starej zrobię wywalę wszystko co w środku i zrobię wiec może gdzieś z 10zł zaoszczędzę.

 

Edit.

A jakby zastosować T8 14-15W i tak samo haczykami przyłączyć do tej standardowej T8 ? nie będzie za duże i nie będzie gdzie się mało zmieścić a wodę mam troszkę wysoko bo mam równo jak się pokrywa zaczyna.

Link to comment
Share on other sites

Ja bym dała najchętniej 6500, a drugą Aquarelle. Efekt samych 6500 mi się nie podoba, jak dołożysz 8500 lub 10000 to i kolory ryb i roślin będą się lepiej prezentować. http://saurama.aqua-web.org/index.htm

 

A jakby zastosować T8 14-15W i tak samo haczykami przyłączyć do tej standardowej T8 ? nie będzie za duże i nie będzie gdzie się mało zmieścić a wodę mam troszkę wysoko bo mam równo jak się pokrywa zaczyna.

 

Tu już wybór należy do Ciebie, ale T8 jak wiesz zajmują dużo miejsca. T5 są zresztą bardziej wydajne, dają więcej światła.

Link to comment
Share on other sites

No a może jednak dać T5 24W, to łącznie będzie 39W ( 0.65w/l ), nie wiem czy to będzie na pewno dobre rozwiązanie, mogę nawet lać 2ml Easy Life EasyCarbo bo 16zł na 4 miesiące to nie jest wydatek ogromny, plus jakieś inne nawozy w podobnej cenie do EC i długości podawania nawet może być troszkę droższy.

Link to comment
Share on other sites

Ty na początek będziesz lał mniej EC bo ja daję 2 ml przy bardzo zarośniętym akwarium ;)

Możesz dać tą 24W. Mikro i makro, które Ci wysłałam wystarczą Ci na bardzo długo :) Zaopatrz się na początek w testy kropelkowe na NO3 i PO4, żeby nie zaskoczyły Cię glonki :P

Link to comment
Share on other sites

Dziękuje bardzo Natalia za odpowiedzi, ale pójdę do sklepu i zapytam się o świetlówki T4 może będzie coś z barwą 8500K i jakoś oprawki załatwię, troszkę przerobię od T5 ( silikon czy coś ) bo to oto chodzi żeby nie dostała się tam woda i świetlówka nie wypadła tak ?

 

Bo boje się ze 24W dodatkowo to będzie ogromny szok i 0.65w/l to troszkę mało jak na razie mam 0.25w/l :) i wyrosną mi jakieś glony + do tego mam akwarium w miejscu gdzie padają promienie słońca, troszkę daleko od okna ale zawsze coś wpadnie.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...