Skocz do zawartości

Pierwsza konserwacja filtra - co zrobić?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie! Mam zainstalowany w swoim baniaku 126l. filtr Tetra ex 700 od lutego i jeszcze nic z nim nie robiłem. Wiem, że filtr ma być włączony 24h a wkłady płucze się w wodzie z podmiany. W związku z tym chciałem zapytać konkretnie:

1. Czy ktoś ma wspomniany filtr?

2. Jak często konserwować filtr - płukać wkłady?

3. Ile czasu powinna mi zająć konserwacja, czyli jak długo może być wyłączony tak, aby nie zabić bakterii?

4. Co wymienić podczas pierwszej gruntownej konserwacji? Wiem że chyba tę ligninowatą warstwę, a co z resztą? Biobale i ceramika też do wymiany? Czy tylko płukać w wodzie z baniaka?

5. Rury (za wyjątkiem czyszczonej deszczownicy co 2 tyg.) są całe czarne od glonów (niestety wystawione na promienie słońca). Czy należy je czyścić częściej niż cały filtr?

6. Pytanie z nieco innej beczki: co w przypadku braku prądu (mieszkam w bloku). Ile filtr może nie działać, żeby nie zaszkodziło to równowadze w baniaku?

 

Za wszystkie odpowiedzi serdecznie dziękuję.

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

1. Pewnie ktoś ma ;)

2. Jak spadnie dość mocno wydajność

3. pół godziny? Więcej to tam nie ma co czyścić.

4. Włókninę. Resztę wkładów tylko płuczesz. Ceramike wymieniasz dopiero jak popęka czyli za kilka lat.

5. Dlatego Eheim daje zielone rury a JBL ciemne. Wyczyść je porządnie i oklej taśmą lub zmień na inne. W wężach z tetry to odkąd pamietam uwielbiały siedzieć glony.

6. spokojnie 24h. Ale taki brak prądu jest mało prawdopodobny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za pomoc.

 

Jeszcze 2 pytania:

 

1. Czy włókninę kupować oryginalną, czy są jakieś zamienniki? Jeśli tak, to gdzie kupować te ostatnie?

2. Czy nałożyć gąbkę na rurę wlotową filtra? Czy nie spada przez to wydajność? Musi być jakaś specjalna, akurat do tego modelu, czy zwykła, od byle jakiego?

 

Pozdrawiam,

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...