Skocz do zawartości

automatyczny system podmian wody


togaj
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie twierdzę,że nie da się tego zrobić.Jednak znalezienie kogoś kto się tego podejmie przy zalanym akwarium graniczy z cudem-ogromne ryzyko.

No ale mojego 1600L tez nie chcieli oszklić,jednak znalazłem takiego gościa.

Wiec powodzenia.Sposób z Youtub-a wydaje się niezły,nie wiem tylko czy przy gr.szkła 12mm przejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Żaden szklarz nie podejmie się wiercenia na zalanym akwa ;),

Druga sprawa, szkło wierci się na twardej powierzchni. A grube szkło bardzo często nawierca się z jednej strony a potem z drugiej. Dlaczego? Odpryski na szkle jakie powstaną po przejściu wiertła na druga stronę przy tak grubym szkle uuuu.....jak motyle :D

Jak już to przy wodzie zlanej praktycznie do zera. Kawałek sklejki lub innej płyty zamocowany z drugiej strony szkła. Naprawdę dobry diament do wiercenia, do tego płyta około 20-30mm z otworem o średnicy wiertła(jako prowadzenie) i może się ktoś podejmie.

Zauważ, że wiertło do szkła nie ma w środku wiertła prowadzącego. To sama koronka. Jeżeli zjedzie, rzuci nią lub cokolwiek. To masz całą szybę do wymiany.

 

System filtracji? Masz dwa dobre kubły. Tak jak pisaliśmy wcześniej z Atreyu. Zostaw ten zbiornik na kilka chociaz dni. Nie ruszaj tam nic. Nie otwieraj kubła co tydzień, nie myj węży itp.

Przykład z mojej 350l. Jeden filtr eheim 2080. Wkłady: keramzyt, włóknina, niebieska gąbka na prefiltrze. Czyszczenie? Raz na 2-3 miesiące mycie prefiltra, wymiana włókniny. Mycie węży? Hmmm....raz je myłem, ale to przy okazji wymiany podłoża. Miałem wtedy i tak całe akwa rozgrzebane. A że w wężach coś osiada? To normalne.

 

Moje zdanie: im więcej się grzebie w akwarium. Tym jest gorzej.

Zmieniaj aranże, rośliny itp. Ale nie ruszaj filtrów, podłoża itp. Zawsze jest oki.

 

 

Podmianki wody:

czytałem, rozmawiałem, przeglądałem neta. Nigdy nie zdecydowałbym się na elektrozawory, spłuczki z kibla itp. To wszystko to są elementy, które kiedyś zawiodą. Trudno temu zaprzeczyć, działać wiecznie nie będą ;)

Dziura w dnie lub boku akwarium. Podłączony odpływ wody. Przemyślenie jak go zabezpieczyć i gotowe. Z drugiej strony niech sobie kapie do zbiornika RO i tyle. Nawożenie? Jeżeli w ciągu doby ma ze zbiornika uciec np: 15l wody. To przy tej wielkości akwarium jest to ilość minimalna. Poczekaj na upały, w ciągu dwóch dni Ci tyle wyparuje. Nie ma to wpływu na ilość nawożenia. Chociaż? Hmm....z drugiej strony zbiornik dostaje codziennie świeżą wodę, bogatą w mikro i makro elementy.

 

Tyle, więcej nie chce mi się dzisiaj pisać :P

 

 

Acha. Biobale(czarne plastikowe kulki z dziurami). Jako wkład oki, wielu z nas je ma w filtrach. Jednak Dziki dobrze napisał. Ten wkład sprawdza się idealnie w złożach zraszanych. Jednak taki rodzaj filtracji stosuje się najczęściej w dużych sumpach lub osobnych kolumnach filtracyjnych. Jedno i drugie powiązane jest z wierceniem akwarium i wklejaniem komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś na forum w galeri czytałem że komuś wiercili, więc myślałem że nie ma z tym problemu :)

Druga sprawa, szkło wierci się na twardej powierzchni. A grube szkło bardzo często nawierca się z jednej strony a potem z drugiej. Dlaczego? Odpryski na szkle jakie powstaną po przejściu wiertła na druga stronę przy tak grubym szkle uuuu.....jak motyle

Jak już to przy wodzie zlanej praktycznie do zera. Kawałek sklejki lub innej płyty zamocowany z drugiej strony szkła. Naprawdę dobry diament do wiercenia, do tego płyta około 20-30mm z otworem o średnicy wiertła(jako prowadzenie) i może się ktoś podejmie.

Zauważ, że wiertło do szkła nie ma w środku wiertła prowadzącego. To sama koronka. Jeżeli zjedzie, rzuci nią lub cokolwiek. To masz całą szybę do wymiany.

Więc nie zrobię systemu podmian... :(

System filtracji? Masz dwa dobre kubły. Tak jak pisaliśmy wcześniej z Atreyu. Zostaw ten zbiornik na kilka chociaz dni. Nie ruszaj tam nic. Nie otwieraj kubła co tydzień, nie myj węży itp.

Przykład z mojej 350l. Jeden filtr eheim 2080. Wkłady: keramzyt, włóknina, niebieska gąbka na prefiltrze. Czyszczenie? Raz na 2-3 miesiące mycie prefiltra, wymiana włókniny. Mycie węży? Hmmm....raz je myłem, ale to przy okazji wymiany podłoża. Miałem wtedy i tak całe akwa rozgrzebane. A że w wężach coś osiada? To normalne.

Nic już nie robię i nie ruszam - poczekam na efekty. Jedynie muszę czyścić non stop w środku akwa bo glon wygrywa...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Nie napisałem, że sie nie da. Tylko, że trzeba do tego podejść z głową. Mały błąd może potem dużo kosztować. Porobienie prowadzenia pod wiertło itp, to przeciez nie problem. A o ile bezpieczniej i pewniej się wierci? ;)

 

 

edit:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mnie zrobienie prowadzenia pod wiertło to nie problem - problem to chłodzenie. standard wiercenie w szkle jest na stole + diament jest chłodzony wodą. w warunkach domowych to nierealne. wyczytałem przed chwilą że nawet jak się wywierci na sucho i się nic nie stanie to w przyszłości może coś się stać niestety. Najbezpieczniejsze by było ścięcie bocznej ścianki, najlepiej jakąś szlifierką do szkła :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mnie zrobienie prowadzenia pod wiertło to nie problem - problem to chłodzenie. standard wiercenie w szkle jest na stole + diament jest chłodzony wodą. w warunkach domowych to nierealne. wyczytałem przed chwilą że nawet jak się wywierci na sucho i się nic nie stanie to w przyszłości może coś się stać niestety. Najbezpieczniejsze by było ścięcie bocznej ścianki, najlepiej jakąś szlifierką do szkła :)

Dziki dał Ci link z pokazanym wierceniem z Youtube.Zobacz jak to robią,ale kwestia czy przy 12mm można to zastosować.

 

Ps.Jeżeli interesują Cię odpowiedzi na Twoje pytania to czytaj dokładnie Swój temat,a nie odpowiedzi wybranych osób.Każdy może wnieść coś mądrego do dyskusji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps.Jeżeli interesują Cię odpowiedzi na Twoje pytania to czytaj dokładnie Swój temat,a nie odpowiedzi wybranych osób.Każdy może wnieść coś mądrego do dyskusji.

Sory dziki, i dzięki Sławek za przypomnienie, bo całkowicie nie zauważyłem że mi już ten link posłał, a ciągle na niego czekałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojej strony nie ma sprawy.

Powiem Ci jednak,że swojego czasu zainwestowałem w zbiornik 300L,który wtedy był dla mnie duży(już nie jest bo przy 1600L jest dość mały) i bardzo się tym ekscytowałem.Ale ty chyba przesadzasz.

U mnie tez przez pierwsze 2-3miesiace w wodzie pływały syfki.

Tez mnie to wkurzało.

Ale tak:

w tym 300L mam jeden filtr JBL e 900

podmianę robię co miesiąc

jestem w domu co drugi dzień(bo odnawiam nowy dom i nie mam czasu)

pozwoliłem akwa żyć swoim życiem.

 

I wszystko jest O.K.,a woda-upragniony przez Ciebie kryształ sama z siebie.

Cierpliwości,będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem, dzięki za link, ale spotkałem na forach kilka przypadków kiedy całość zawiodła (zalanie, zapowietrzenie itp. Takie cacko sprawdza się przy sumpie gdy cały czas jest full przepływ, ale jak ja potrzebuję przepływu 10 litrów na dobę to coś się może zapowietrzyć w takim układzie. w tym momencie myślę nad pompką z pływakiem w wewnętrznym kominie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nowy pomysł na bezinwazyjny odpływ nasunął mi się u dentysty na fotelu - ssak :)

 

Mianowicie w akwa wkleiłbym komin wewnętrzny o wymierach 20x20x20 cm z dnem (nie sięgałby do dna akwa, byłby tak ustawiony że spływałaby do niego niepotrzebna woda. W środku umieściłbym ssak napędzany brzęczkiem lub jakąś małą pompkę z pływakiem.

 

Co wy na to? Zadziała?

 

Jak zabezpieczyć to przed szczątkami roślin i wskakiwaniem ryb? i przede wszystkim - jaki sprzęt do tego bezawaryjny i cichy - proszę i pomysły i porady - może ktoś ma pomysł na modyfikację tego pomysłu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

za filtrem ro będzie elektrozawór więc to nie problem

 

co do zatkania masz racje

 

Co do syfu w wodzie o którym była tez mowa w temacie - ponad 3 tygodnie 0 grzebania w akwa w filtrach itp, a syf w wodzie jak był tak jest....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czarna magia dla mnie. I nie podoba mi się tyle techniki w akwa. Inna sprawa że skoro gość już robi zbiornik pod akwa to mógł zrobić podmianę przy sumpie.

 

Są 2 opcje:

 

doklejenie do około po 3 cm szkła, a na boku zewnętrzny komin (oczywiście 3 cm niższy). Na całość drewniana rzeźbiona obudowa dla skrycia klejenia szkła oraz osłona przeciw wyskakiwaniu ryb

 

lub

 

denitryfikator

 

rozważam za i przeciw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...