Skocz do zawartości

automatyczny system podmian wody


togaj
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Przeszukałem kilka for, wiem że możliwości jest sporo, jednak ciężko o coś co idealnie pasowałoby do mojego akwarium. Z racji problemów z kręgosłupem nie uśmiecha mi się już noszenie 100l/tydzień, więc sprawa musi być rozwiązana, ale:

 

- nie mam komina, a chciałbym całość poskładać bez restartu, może komin zewnętrzny? Czy jest możliwe rozwiązanie odpływu poprzez założenie trójnika na wylocie filtra?

- wszystkie urządzenia musiałyby być piętro niżej, w zimnej piwnicy - dochodzi kwestia strat temperatury

-no i co trzeba kupić, jak rozwiązać, aby wyeliminować możliwość zalania...

 

jaki musi być przepływ na godzinę dla akwarium 450 litrów?

 

jak uzdatniać ro? aby wyeliminować całkowicie wodociągową?, a może mieszać? co lepsze?

 

i kwestia ostateczna, czy takie rozwiązania są trwałe i niezawodne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast systemu podmian, skonstruuj denitryfikator. Zamykasz cykl azotowy, jeśli będzie konieczność podmian to nieporównywalnie rzadsza. Koszt budowy takiego cudeńka to grosze. Długi wąż, jakiś mały filterek/pompka, chyba troszkę keramzytu. Chodzi o stworzenie warunków beztlenowych, takich w których żyją bakterie denitryfikacyjne.

 

Oczywiście przy takim czymś musisz nawozić baniak, uzupełniać wodę o pewne związki. Sporo wlewa się razem z kranówką, bez podmian te dostawy się kończą, a organizmy w baniaku ciągle potrzebują pewnych pierwiastków.

jak uzdatniać ro? aby wyeliminować całkowicie wodociągową?, a może mieszać? co lepsze?

Można mieszać, można uzdatniać, są do tego preparaty. Co lepsze? Nie wiem. ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomyślę, poszukam... uzupełnianie skłądników jednak może być zabójcze - jak to rozegrać aby wszystko było w odpowiednich ilościach, i skąd wiedzieć kiedy i ile podmienić (te niewielkie ilości). Ale pomysł godny uwagi, zastanowię się

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Nie musisz mieć komina do podmianki wody.

Wodę doprowadzasz cienkim wężykiem. Pamiętaj, że musi być dość sztywny aby się nie zaginał. Odkręcasz troszkę kran/RO czy co tam masz. Niech woda sobie powolutku kapie do zbiornika.

Z drugiej strony akwa, na wysokości poziomu lustra wody. Szklarz wierci Ci otwór w bocznej szybie zbiornika. Wkręcasz tam kolanko, montujesz syfon z umywalki i tyle.

Woda podmieniana jest w sposób ciagły. Jej nadmiar ucieka także cały czas. Nie ma ryzyka zalania mieszkania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nad czymś takim myślałem - oczywiście ryzyko jest wtedy jeśli wpadnie tam ryba/roślina i się całość zatka... ale myślę że można zrobić np 3 cm wyżej awaryjną drugą dziurę. Więc mam co myśleś przez weekend :)

 

I kwestia czy znajdzie się szklarz który wywierci mi otwór w zalanym akwa + da gwarancje że nie zniszczy mi akwarium:)

 

Jaką ilość musiałbym puścić wody do ciągłej podmiany (bo to mnie bardziej przekonuje) dla akwa 450 litrów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

10-15l dziennie?

Da to około 70-100l na tydzień. Odliczając odparowaną wodę to masz gdzieś 60-90l podmienionej wody. Akwa staje się powoli bezobsługowe ;)

Wylot możesz zrobić większy, nawet fi40mm lub dwa obok siebie. Na to siatka i tyle. Nawet jak jeden się przytka to drugi działa. Z drugiej strony uciekające 10l w ciągu 24h? Hmm... nie sądzę aby czymś sie to przytkało. Praktycznie zerowe ciśnienie tam będzie.

Dodatkowy plus? Działa to jak skimmer (kożuchy bakteryjne itp) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak - mógłbym wtedy zlikwidować skimmer. co do ilości wody - nie za mało to? przecież standard wymianiam 100l/tydzień. Przy ciągłej podmianie dochodzi fakt iż część wody wlanej się wylewa. Akwa roślinne, niemal dziennie dolewam nitro i fosfo

 

Tylko jak rozwiązać odmulanie dna w przypadku stałych podmian:)

 

Czy system stałych podmian rozwiąże też problem syfu w wodzie? Bo jeszcze nigdy nie było kryształu, ciągle pływa jakiś syf i nie mam pomysłu jak się tego wyzbyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

no tak - mógłbym wtedy zlikwidować skimmer. co do ilości wody - nie za mało to?

W 350l przy filtrze Eheim 2080 robię podmianki co 2 tyg. Nawet nie wiem czy nie za często. Robię tak od ponad roku i wszystkie parametry lepsze niz jak miałem tam tetrę 1200 i bawiłem się w cotygodniowe podmianki.

 

Tylko jak rozwiązać odmulanie dna w przypadku stałych podmian:)

 

Masz stary działający kubełek? ;) Jak nie to kup byle co na alegro, jakąś używkę. 20 minut i odmulone ;)

Lub najprostszy odmulacz na baterie. Tam woda tez wraca do zbiornika.

 

Czy system stałych podmian rozwiąże też problem syfu w wodzie? Bo jeszcze nigdy nie było kryształu, ciągle pływa jakiś syf i nie mam pomysłu jak się tego wyzbyć

Coś jest nie tak. Daj więcej waty do filtra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie nie wiem jak u mnie z tą filtracją jest, bo ciągle syf mam...

 

Możecie polecić jakiś sprawdzony filtr ro który nadałby się do tego zadania? możliwość regulacji przepływu będzie istotna

 

z tym starym kubełkiem - genialne :) rozumiem że wypełniam go watą a woda wraca do akwa

 

co do filtracji zobacz tu viewtopic.php?f=8&t=32061

 

Mi brakło już pomysłów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś się wypowiedzieć w tamtym temacie, ale się powstrzymałem. To się teraz wypowiem. Myślę że przekombinowałeś trochę.

 

Do kryształu dużo nie potrzeba.

Czy to 45l, czy 450l zasady są takie same. Coś jest nie tak, a ja nie widzę więcej niż trzech koniecznych podstawowych warunków by mieć wodę super jakości. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajnie się gada ale fakty są takie że mam syf. odmulam non stop, nie przekarmiam, mma strado 60 amano, 2 dobre filtry, skimmer, nawet często podmianiam - a syf i tak jest. węże czyszczę przy każdej podmianie, filtry dość często (gąbki). Co robię źle?

 

żeby nie było OT zapytam jaką wode lać do podmian bo:

 

- w domu mam kh 12 gh 22 ph 7,8

-teraz podmianiam wodą kh 4 gh 8 ph 7 - przywożę - natomiast akwarium zbija mi kh na 2 a gh na 5. Usilnie dźwigam kh solami a i tak ciągle poniżej 4 mam. Co więc będzie jak będą lał RO?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasugeruję coś czego chyba nikt Ci jeszcze nie doradzał.

 

Może zbyt często wszystko robisz?

Nie rozgrzebuj bez przerwy dna, nie czyść filtrów co chwilę, co tydzień je wyłączasz jak czyścisz węże, wymieniasz sporo wody, jeśli problem ma podłoże biologiczne, a takie mieć może to zostaw baniak taki jaki jest na dwa-trzy tygodnie. Nic w nim nie grzeb, nie czyść niczego. Sprawdzaj parametry, może przez ten czas nie będzie konieczności podmiany.

 

Nic tym nie ryzykujesz mając testy, a zobaczysz co się stanie.

Jak będzie gorzej, to coś nie tak z "podstawami", jak się poprawi, to z tym co pisałem wcześniej. ;)

 

PS: Problemem w akwariach jest zwykle obniżenie twardości i ph. W drugą stronę - zatwardzić można bardzo łatwo. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Odkąd pamiętam to robiłem filtrację oparta na keramzycie i włókninie. Nigdy nie miałem takich problemów.

Sprawdź ceramikę czy ona się nie kruszy. Weź kilka rurek do ręki i poruszaj nimi, jak się kruszy lub jest popękana to od razu to zauważysz.

Drobinki w wodzie to zanieczyszczenie mechaniczne.

Mniejszego eheima załaduj watą perlonową i gąbkami. Daj tam zdrowo tej waty! Zostaw go jako typowy mechanik. W większym wymień włókninę na nową.

 

Edit:

 

Po co czyścisz węże? Za bardzo tam grzebiesz, zbyt często coś myjesz itp. Zrób z filtrami jak napisałem i nie przesadzaj z czyszczeniem wszystkiego ;). Te drobinki to bardzo często wybite bakterie z filtra. Mycie węży, deszczownic itp. ja takie cos myłem jak się już naprawdę mocno nudziłem. Średnio raz na rok mnie nachodziło. Ale co podmiana to zdrowa przesada. Przy zbyt dużych i zbyt częstych podmianach też wlewamy taki syfek do akwarium.

Nie wkładaj tam rąk przez miesiąc. Rób mniejsze podmiany. Skontroluj te wkłady i dodaj włókniny. To cała tajemnica.

 

Edit2.

Kolega Atreyu mnie uprzedził :P

 

Edit3:

 

Kubły Eheima jakie miałem/mam czyściłem tak:

2213 raz na kilka miesięcy, tylko wymiana waty perlonowej.

2080 co 2 miesiące czyszczenie prefiltra i wymiana włókniny.

W każdym akwa woda lepsza niż w kranie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sumie od ostatniej interwencji całość kisi się 2 tygodnie (jedynie podmiana w międzyczasie) i bez zmian. Z biologią problemów nie ma - nie ruszam w ogóle ceramiki - a mam jej chyba z 14 litrów

 

Edit:

 

tak zrobię - classica wypełnię gąbkami i watą - nie szkoda tej ceramiki? bo w nim jest porządna, a w tym większym tylko keramzyt. jak węże czyszczę zawsze jakiś syf wyciągam brązowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mówię, że masz ją wywalić.Masz ją sprawdzić czy się nie kruszy tylko.

Mniejszego eheima załaduj watą perlonową i gąbkami. Daj tam zdrowo tej waty! Zostaw go jako typowy mechanik. W większym wymień włókninę na nową.

ceramika jest w tym mniejszym. skoro mam włożyć do niego watę muszę ją wyrzucić

 

sorry za post pod postem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

eheim classic 600: włóknina, biologia, gąbka, biologia, gąbka.

Daj od dołu:

-ceramika

-1szt gąbki

- włóknina

 

Zakręciłeś z tymi wkładami za bardzo. Nadgorliwość gorsza od faszyzmu ;) Słyszałeś o tym kiedyś ? ;):D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam w tym filtrze ceramike i biobale - mam je oddzielić gąbką czy wsypać razem?

 

Co do odpływu przy podmianach - musi być śrubunek czy może wystarczy kolano fi 30 w otworze fi 32 na silikonie akwarystycznym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam w tym filtrze ceramike i biobale - mam je oddzielić gąbką czy wsypać razem?

 

Oba to wkłady typowo biologiczne. Myślę że nie musisz takich specjalnie oddzielać.

 

Kiedyś czytałem bardzo fajny artykuł, o wydajności mediów filtracyjnych i biobale były na samym końcu, daleko za ceramiką i keramzytem. Chodziło o to, że mimo dużej powierzchni jaką mają, bakterie nie chciały zbyt specjalnie osadzać się na tworzywie sztucznym. Dlatego polecam wymianę tych biobali na drobny keramzyt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie są z tworzywa - są to takie rureczki z ceramiki (są sypkie)

 

Jeśli chodzi o podmianę wody - szklarze raczej są niechętni, wiercenie dziur na sucho jest ponoć ryzykowne. Myślę nad przecięciem szyby bocznej 3 cm od góry i doklejenie komina bocznego z otworami - znacie kogoś na śląsku kto by sie tego podjął? Da się w ogóle złamać szybę 12 mm w działającym akwa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie są z tworzywa - są to takie rureczki z ceramiki (są sypkie)

W takim razie to ceramika,nie biobale.

 

Jeśli chodzi o podmianę wody - szklarze raczej są niechętni, wiercenie dziur na sucho jest ponoć ryzykowne. Myślę nad przecięciem szyby bocznej 3 cm od góry i doklejenie komina bocznego z otworami - znacie kogoś na śląsku kto by sie tego podjął? Da się w ogóle złamać szybę 12 mm w działającym akwa?

Zapomnij,nikt się nie podejmie takiej roboty na zalanym zbiorniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hallo

Możliwości są zapewne jakieś, trójnik na filtrze kubełkowym na wężu in żeby wypuścić wodę, wąż z filtra RO bezpośrednio do baniaka żeby te wodę uzupełnić, jeśli ma to być automatycznie to jakiś "pływak od spłuczki" do tego i teoretycznie działa. Chyba że szukasz sposobu na wiercenie otworów w działającym baniaku to ciocia youtub'a za przewodnika :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...