Skocz do zawartości

parametry- niezbyt dobre wyniki w nowym akwarium


arathlo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłam właśnie testy (JBL easy test 6w1) w swoim 3tygodniowym akwarium 54l, w którym mam rośliny i 1 bojownika póki co (no i zaczęły pojawiać się zatoczki i wypławki, kupiłam więc 3 helenki) i w sumie na 100% dobre mi wyszło: CL2, i NO2, natomiast:

NO3 wyszło mi na pograniczu (jest skala na opakowaniu z zaznaczonymi prawidłowymi i nieprawidłowymi) tzn jakoś pomiędzy 25 a 50

GH mam wszystkie 4 kratki różowe, a powinna być 1,2 lub 3 z 4 więc tu ewidentnie jest źle wg skali

KH to też nie wiem czy liczyć jako ok czy już jako tak sobie- między 10 a 15st d

pH mam ewidentnie za wysokie 8 lub 8,4

 

nic mi to nie mówi:P poza tym, że mogłoby być lepiej;)

 

więc teraz pytanie- co z tym zrobić? czy takie wyniki z "pogranicza" w ogóle traktować poważnie? a jeśli tak to jak poprawić te parametry?

mierzyłam to kilka dni po podmianie, tak mi wychodzi podmiana 1/3 wody raz w tygodniu, zamula mi się i musze poodmulać, a wiąże się to z ubytkiem wody- być może sytuacja poprawi się jak się zaopatrzę w oświetlenie z pokrywą i będzie mniej woda parować, a także będę zasłaniać rolety a włączać światło co trochę ograniczy rozwój glonów chyba, ale póki co nie mam pokrywy, a chciałabym niedługo wreszcie zarybić akwa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten test paskowy jbl nie jest dokładny proponuje zakup testów kropelkowych

 

ja jak kupiłem ten test to:

ph- 7,6

no3-0

no2-0,1

gh - tak jak u ciebie wszystkie pola ciemne czyli cos powyżej 21

kh - mi wyszło ok 8

 

natomiast po użyciu testów kropelkowych

ph 7,2

no3 i no2 jak wyżej w jbl(też mam nowe akwarium także o dokładności nie mogę powiedzieć

gh - i tu jest duze przkłamanie gdyz kropelkowy sery wykazał mi tu 17

kh - podobnie 8

 

także na pewno zakup sobie test kropelkowy gh i kh lecz nie firmy zoole gdyz tez przkłamuje o ok 2 stopnie( polecam sery)

 

w zależności jakie rybki chcesz trzymać ale gh musi być maks 15 wtedy jest ok kh do 8 ph musisz mieć w granicach 7 chyba że chcesz hodować rybki które wymagają wyższego ph np Malawi (ale z tym ph test kropelkowy by się przydał)

no2 i no3 to parametry azotanów z nimi będą problemy jak zarybisz akwa wtedy przy zwiekszonych tych wartościach podmianki wody powinny zmniejszyć ich ilość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wogóle nie ma sensu brać na powaznie wyników z testów paskowych, lepiej zainwestować powoli ale w kropelkowe. One starczają na naprawde długi okres. Tak jak przedmówca pisze wyżej. Te paskowe sa poporstu do wszystkiego, a jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego zarazem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...