Skocz do zawartości

Zielona Woda


joy_s_pride
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Od tygodnia walczę z zakwitem wody. w baniaku jest jak za zieloną mgłą (woda jest mętna) ledwo widze mieszkańców.

 

Akwa:

200L ma już dobrze ponad mieciąc. zalane 20% wodą z dojrzałego baniaka. Od czasu pokjawienia się fauny podmiania co 2 tyg. 20%. akwarium stoi w ciemnym miejscu.

 

filtr wew. ceramika+gąbka 1000L/h

 

oświetlenie w tej chwili Osram lumilux White 30W 8400K + Aqua Glo 30W 18000K na 10 godzin (wcześniej dodatkowo przez środkowe 4 godziny świeciła Sylvania AQUASTAR 10000K 45W.)

 

flora: uboga. cryptocoryna, żabienica mercedes, ludwida, wątrobowiec, hygrophila, bacopa. wszystkie rośliny to bardzo młode sadzonki, chciałem powoli odnogami obsadzać całe akwarium

 

fauna: głównie głupiki, pare otosków. kiryski. przerybienia nie mam.

 

nawożenie:kulki torfowe w podłożu ok. 7 sztuk.

 

parametry: nigdy nie kontrolowałem.

 

narazie ograniczam oświetlnie do 60 Watt na 9 h. poprzez wyłączenie Sylvani nie wiem czy nie zwiększyć ograniczenia do 6 h. zmniejszyłem ilość pokarmu. wiem, że pewnie czeka mnie długa walka z atakiem zilenic...

 

czy zaciemnienie akwarium na 3 dni poskutkuje? co radzicie? podmiana częsta a mała czy konkretna rzadziej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jakie masz podłoże i jak wysoki jest zbiornik.Światło wg. mnie powinieneś wymienić

co najmniej częściowo 18000k 10000k to zbyt intensywna barwa.

Może masz niewydajną filtrację?Jaki masz filtr?

Robisz za rzadkie podmiany,normalnie powinieneś podmieniać 20-30%,teraz lepiej podmień

raz w tygodniu 30% z uwagi na zakwit.Podejrzewam tez że przekarmiasz rybki więc napisz jak często je

karmisz i czy resztki spadają na dno w dużych ilościach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że filtr wewnętrzny to za mało do 200l, lepiej było by się zaopatrzyć w kubełek choćby ze względu na większą ilość mediów filtracyjnych. Przyczyną zakwitu może być zbyt częste grzebanie w podłożu, nadmiar fosforanów, niedostateczna filtracja biologiczna i nagłe zwiększenie ilości światła. W moim przypadku dużo dały co dwudniowe podmiany wody, zaciemnienie akwarium na ok. 3dni i dodanie waty do filtra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

filtr wewnętrzny aquael 1000l/h media: ceramika, gąbka. wydaje mi się, że marka ma tu małe znaczenie. bardzo możliwe, że ryby są przekarmiane. niestety nie tylko ja je karmię i nie kontroluje tego w momencie gdy nie ma mnie w domu... postaram się ten błąd naprawić. roślin szybkorosnących mam zbyt mało, w ogóle mam mało roślin. tak jak pisałem chciałem żeby akwarium zarastało stopniowo. dostałem sadzonki od zaprzyjaźnionego akwarysty. zaoszczędziłem na kupnie koszy w zoologu. ale jak do tej pory w akwarium nie miałem roślin i tego problemu nie było. zdecydowanie łączę go z oświetleniem bo takie jak teraz funkcjonuje od niedawna. wcześniej całe oświetlenie stanowiły 2 standardowe świetlówki w pokrywie.

 

podłoże to żwir o różnej granulacji ułożony warstwowo. na dnie drobny, na wierzchu grubszy (3-6mm) dno nie było odmulane jak do tej pory ani razu. mam zamiar zrobić to w ten weekend.

 

wyłączę światło na 3 doby od jutra, w niedziele dokonam podmiany większej objętości ok 40-50% zbiornika wodą z kranu przefiltrowaną przez filtry narurowe...

 

Co myślicie o ograniczeniu oświetlenia od poniedziałku do 6 godzin światłem 18000K i 8400K w sumie 60W co daję skromne 0,3 wata na litr. niestety nie mogę rozdzielić tych dwóch świetlówek.

lub 7-8 godzin świetlówką 45 Watt Sylvania Aquastar 10000K? zależy mi na tym żeby pozbyć się problemu... nie chce rozpoczynać od początku.

 

ta wata która mam zastosować w filtrze to ma być taka zwykła wata? (sory za pytanie jeśli jest głupie ale nie wiem).

 

będę zdawał relacje na bieżąco.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację marka tu taj nie gra praktycznie żadnej roli. Ryby staraj sie karmić 2-3 razy dziennie małymi porcjami. Myślę, że ograniczenie światła będzie dobrym posunięciem. Zacznij od 6h potem co tydzień zwiększaj okres świecenia o 2h, aż dojdziesz do 10-11h. Ta wata, o której pisałem jest watą akwarystyczną. Kupisz ją w każdym sklepie akwarystycznym. Po zaciemnieniu napisz czy to coś dało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ma pomyślnego rezultatu trzech dni zaciemnienia. woda jest tak samo zielona jak była. rośliny trochę podmarniały. podmieniłem ok. 40% wody, odstaną wodą z kranu przefiltrowaną przez filtry naruruwe, potraktowaną aqua safe, dno zostało odmulone ale nie było osadu. Dzięki tym zabiegom mogę cokolwiek zaobserwować w akwarium na odległość większa niż 10 cm od szyby. (wcześniej było to zupełnie niemożliwe). teraz widzę, że glony powoli zaczynają osadzać się na kamieniach i liściach żabienic. oczyściłem szostką stroną gąbki do mycia naczyć, to co się dało wyczyścić. generalnie jest kicha do kwadratu.

 

postatnowiłem zastosować chemię. potraktowałem akwarium nitrate minus. wymieniłem jeden wkład akwariowy na watę perlonową jak mi poleciliście....

 

od dziś włączam oświetlenie na 4 godziny dziennie 60 Watt. 8500 18000K, i na godzinę (w ramach 4 godzin oświetlenia) 10000K 45 Wat.

 

zobaczę co z tego wyniknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmniejszenie oświetlnenia do 4 godzin na dzień, oraz cotygodniowa podmiana wody ok 40%. założenie waty perlonowej do filtra poskutkowało... woda jest krystaliczna, glony wycofały się z ozdób... mam nadzieję, że to długotrwały efekt. co tydzień będę zwiększał stopniowo czas oświetlania o ok. godzinę. ale ostatecznie nie przekrocze 8h na dobę. ( w naturze w zenicie słońce jest max 2-3 godziny.) 4 godziny oświetlenia nie odbiło się negatywnie na rośłinach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

minął miesiąc od początku mojej walki z zakwitem wody... mam nadzieję, iż nie zapeszę mówiąc, że wygrałem. woda jest krystaliczna. resztki glonów pozostały na dekoracji i na liściach żabienicy... coprawda mam pewien problem ze wzrostem roślin, ale ten wątek przeniosę do oddzielnego działu.

 

na dzien dzisiejszy. oświetlenie włączam na 4,5 h. część roślin pięknie rośnie (żabienica, kryptokoryna, anubias. ale z częścią mam problemy...) filtr nafaszerowałem watą perlonową, przez co znacznie zmniejszył się przepływ. ale efekt był taki, że po dwóch dniach wata była do wymiany (całkowicie zielono-brunatna, pięknie zasysa glony). karmię ryby 2 razy dzinnie małymi porcjami tak żeby tylko mała część resztek spadała na dno. no i oczywiście podmiana wody 20% co tydzień... kluczowe w moim przypadku było zmniejszenie czasu oświtlenia... mam nadzieję, że moje doświadczenie komuś pomoże. pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...