Skocz do zawartości

Tanie dobre podłoże ?


daniel15
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

1. Czy do akwarium jest koniecznie potrzebne podłoże czy wystarczy sam żwir?

2. Jakie polecacie podłoże? (oczywiście nie za drogie)

Na pewno odpada JBL Manado ze względu na cenę.

3. Jeśli mam już zalane akwarium jest w nim żwir to mogę wodę wylać do naczynia następnie wyjąć żwir, nasypać podłoża i wszystko ponownie zalać? (rybek i roślin jeszcze nie ma)

Akwarium stoi zalane okolo 7-9 dni.

 

PS.Słyszałem że niektóre osoby dają zwykłą ziemię ogrodową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

1. Czy do akwarium jest koniecznie potrzebne podłoże czy wystarczy sam żwir?

2. Jakie polecacie podłoże? (oczywiście nie za drogie)

Na pewno odpada JBL Manado ze względu na cenę.

3. Jeśli mam już zalane akwarium jest w nim żwir to mogę wodę wylać do naczynia następnie wyjąć żwir, nasypać podłoża i wszystko ponownie zalać? (rybek i roślin jeszcze nie ma)

Akwarium stoi zalane okolo 7-9 dni.

 

PS.Słyszałem że niektóre osoby dają zwykłą ziemię ogrodową.

1. Może być sam żwir ale żadnych rarytasów w nim nie wychodujesz ;)

2. Rodzaj podłoża zależy od ryb jakie będziesz miał

3. Oczywiście, możesz ale pamiętaj że żwir trzeba porządnie przepłukać przed wsadzeniem go do akwarium ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

1. Czy do akwarium jest koniecznie potrzebne podłoże czy wystarczy sam żwir?

2. Jakie polecacie podłoże? (oczywiście nie za drogie)

Na pewno odpada JBL Manado ze względu na cenę.

PS.Słyszałem że niektóre osoby dają zwykłą ziemię ogrodową.

Ja do swojego dałem AquaSubstrate II+. Tanie nie było, ale:

[*:aa32b]stabilizuje odczyn PH 6,5-7,0

[*:aa32b]długotrwale nawozi

[*:aa32b]sprzyja rozwojowi flory

[*:aa32b]jest czarny Tak zapewnia producent. Jak będzie, zobaczymy.

Rośliny jeszcze nie dotarły, więc nie wiem jak rosną na tym. :mrgreen:

Sympatyczna dziewczyna w sklepie zapewniała, że rewelacja, bo sama ma to w swoim 450 zbiorniku.

 

Rozważałem też podłoże Karel Rataj PROFI SOIL, jest dużo tańsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

blacksubmarine masz rację ale przy słabym świetle rewelacji nie będzie ja mam taki tyle że brązowy kolorem się różni :P Ale to to samo i mam 0,73W na l więc i rośliny ładnie rosną do tego należy zastosować nawozy w płynie aby podłoże się nie wyjałowiło zbyt szybko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

blacksubmarine masz rację ale przy słabym świetle rewelacji nie będzie ja mam taki tyle że brązowy kolorem się różni :P Ale to to samo i mam 0,73W na l więc i rośliny ładnie rosną do tego należy zastosować nawozy w płynie aby podłoże się nie wyjałowiło zbyt szybko

 

No właśnie z tym oświetleniem, to producenci standardowych pokryw trochę nie trafiają. Na szczęście są zestawy do modernizacji pokryw. Za 100 zł można o 100% zwiększyć natężenie światła.

Ja zacznę od zainstalowania odbłyśnika. Na forach podają, że 30% więcej światła można uzyskać. 0,3W/l to ciągle mało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno odpada JBL Manado ze względu na cenę.

Ludzie, czytajcie tematy od początku.

 

Jest w sprzedaży sporo fajnych substratów podżwirowych jak np Biogrunt, Floran Start, wspomniany już wcześniej Profi Soil, Acti Substrate (nie mylić z Acti Substrate PRO+ !), Natural Substrate czy NutriPlant. 3 ostatnie pozycje to praktycznie to samo tylko różnych producentów aczkolwiek polecam - rośliny rosną na tym aż miło a cena zwłaszcza Natural Substrate i NutriPlant jest dość przystępna.

 

Nieprawdą jest, ze na samym żwirze nie da się prowadzić ładnego akwarium z wymagającymi roślinami bo da się. Jeśli chodzi o światło to wiele zależy też od jakości świetlówek i wysokości akwarium więc sam przelicznyk w/l to nie wszytko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno odpada JBL Manado ze względu na cenę.

Ludzie, czytajcie tematy od początku.

 

 

Chyba nie kliknęłaś na ten link allegro. 25 litrów JBL Manado za 69 zł. Czyli 2,76 zł za litr

Bardzo atrakcyjna cena. Zwykły żwir chyba tyle nie kosztuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Może ja się nie znam :lol:

Ale Manado to jałowe podłoże jak każdy inny żwirek :D

Poczytajcie czasem zanim coś polecicie ;)

Dlatego razem z Manado kupuje się Aquabasis jako substrat. Samo Manado ma właściwości jak normalny żwirek.

 

A skoro już masz to Manado to pamiętaj aby wypłukać je w gorącej wodzie. Wszystko jest opisane na opakowaniu (no ale mało kto to czyta ;) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ja się nie znam :lol:

Ale Manado to jałowe podłoże jak każdy inny żwirek :D

Poczytajcie czasem zanim coś polecicie ;)

Dlatego razem z Manado kupuje się Aquabasis jako substrat. Samo Manado ma właściwości jak normalny żwirek.

 

"Poczytałem" jeszcze raz i Manado nie jest jak normalny żwirek. Ma właściwości, których nie posiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ja się nie

"Poczytałem" jeszcze raz i Manado nie jest jak normalny żwirek. Ma właściwości, których nie posiada.

Zobaczmy co ten producent nabazgrał żeby zachęcić nas do kupna:

duża porowatość wspomaga biologiczne oczyszczanie wody w akwarium dostarczając dużą powierzchnię na której zakładają swoje kolonie bakterie odpowiedzialne za absorbowanie szkodliwych substancji.

specjalna struktura ułatwia roślinom ukorzenianie się

ogranicza rozwijanie się glonów poprzez absorbowanie nadmiaru nawozów w wodzie uwalniająć je w momencie powstawania niedoborów.

dzięki zaokrąglonym krawędziom nie powoduje skaleczeń u ryb dennych

posiada naturalny wygląd

Naturalny kolor zbliżony do laterytu sprawia, że ryby czują się lepiej, ładnie kontrastuje z kolorami roślin.

Lepsze efekty uzyskuje się w połączeniu z substratem podłożowym JBL AquaBasis Plus.

Przy tym sam w sobie jest jałowe. Oprócz funkcji buforującej, która nie wiem czy nie jest czasem chwytem marketingowym, i może występować przy zwykłych zbiornikach [w tych z ziemią/substratami na pewno], nie widzę tu różnic ze zwykłym żwirem. Na żwirze też żyją bakterie nitryfikacyjne, też może być gładki itd.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Kilka zaprzyjaźnionych osób skarżyło się na to iż Manado bardzo podnosiło im twardość wody i ph. Prawda to czy jakaś trefna partia była?

Manado podnosi twardość jeżeli nie zostanie porządnie wypłukane w wodzie o temperaturze min.70 stopni. Wyczytane na opakowaniu i po połowie dnia czytania opinii na internecie. Mam manado kilka miesięcy z jednym ze zbiorników. Płukałem je w gorącej wodzie. Nie zauważyłem zmian w twardości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...