Skocz do zawartości

Problem z glonami - czy to okrzemki czy brunatnice ?


Bas
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak sądzicie jaki rodzaj glona zaatakował moje brzankarium?

Czy są to okrzemki, czy brunatnice?

Są wszędzie : na szybach, filtrze, roślinach, żwirku, co parę dni muszę czyścić roślinki z tego brązowego nalotu.

Mi to wygląda na okrzemki ale chce się upewnić na 100%.

Wyczyszczę dziś to co się da i nie będę świecił światła przez parę dni, czy to mi pomorze?

Zbiornik funkcjonuje od 4miesięcy, ale nie dawno robiłem mały restart - dodałem ziemię kwiatowa pod żwir i dosadziłem roślinek( podłoża nie myłem, wodę wlałem tą samą co była wcześniej plus odstała 48h, filtra nie myłem).

Oświetlenie t5 24w 6500k i niedawno podwiesiłem belkę nad akwa i dodałem drugą świetlówkę t5 24w 10000k.

Filtracja to wew fan1 - wkłady to gąbka i ceramika, woda kryształ, może przepływ za mały jest a akwa ma 50 l - 84x24x25.- myślę nad dołożeniem dodatkowego filtra.

Nawożę easy carbo,ferro i kalcium- potas.

Testy paskowe jbl liche ale coś tam wiem :

No3 - 10

No2 - 0

Gh - 14

Kh - 10

Ph - 7,6

Nie wiem dlaczego ale woda wydaje się trochę za twarda, wiem paskowe mogą przekłamywać ale tymi samymi mierzę w innym zbiorniku i tam mam ph 6,8- gh 7 - kh 6 i wszystko jest ok.

I czy to,że jest woda twardsza może również powodować atak wyżej wymienionych glonów?

Jak naturalnie można zbić ph nie barwiąc wody?

Małe podsumowanie zamierzam :

- nie świecić światła przez..........

-częste małe podmianki wody

-dołożę dodatkowy filtr - czy to wszystko pomoże mi w walce z tym glonem- co jeszcze proponujecie?

 

Dodaje oczywiście fotki.

Liść popękał od ciągłego czyszczenia go, a dodam, że roślinki rosną i wypuszczają nowe listki i pędy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie trudno ocenić co to za glon.

Przydało by się zbić ph ale jak, co proponujecie?

Interesuje mnie sposób naturalny i bez barwienia wody.

 

Proszę o dalsze wpisy i pomoc w odróżnieniu glona na 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hallo

Bardziej mi to wygląda na brunatnice.

Panu już podziękujemy, nie ma jednokomórkowych brunatnic, do tego potrafią rosnąć do 50 m długości. Jak już chcesz pomagać to posiadaj jakąś wiedzę choć podstawową.

 

Mi to wygląda na okrzemki ale chce się upewnić na 100%.

Według tego co opisujesz to są okrzemki

Wyczyszczę dziś to co się da i nie będę świecił światła przez parę dni, czy to mi pomorze?

Zapewne pomoże ale problem wróci jak włączysz oświetlenie.

Oświetlenie t5 24w 6500k i niedawno podwiesiłem belkę nad akwa i dodałem drugą świetlówkę t5 24w 10000k.

akwa ma 50 l - 84x24x25

Moim zdaniem masz za dużo światła jak na 50 l baniak oraz/lub prowadzisz niewłaściwą politykę nawożenia. Do tego nie podoba mi się ta świetlówka 10.000k, nie masz akwarium morskiego w którym stosuje się takie barwy, moim zdaniem to jest Twój podstawowy problem.

EDIT

Bez zabarwienia wody to z TROPIKALA PH-minus.

To jest kwas, nie polecam stosować.

A naturalne to może zwykła podmiana wody, bo przy okazji obniżysz poziom PO4 co pewnie jest za wysokie.

Jak by PO4 było za wysokie miał by sinice w baniaku, tych ni jest w stanie nie zauważyć.

 

EDIT2

Przydało by się zbić ph ale jak, co proponujecie?

Interesuje mnie sposób naturalny i bez barwienia wody.

CO2 zbija ph, woda z filtra RO lub demineralizowana jest miękka i możesz ją stosować do podmianki. Dobrze było by jak byś znał dokładne parametry wody która stosujesz do podmian.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale świetlówkę 10.000k dopiero dodałem, a wcześniej była sama 6500k i wychodzi 0,48/l a problem był.

 

A co byś proponował np świetlówkę 24w 3,000k - taką jedną?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie napisałeś że problem z okrzemkami był już przy jednej świetlówce, dlatego nawet nie brałem tego pod uwagę, być może jest to wpływ nawożenia, zbyt małej ilości roślin lub duża ilość ale zbyt wolno rosnących roślin dlatego gloniska mają możliwość przejęcia inicjatywy w zbiorniku.

EDIT

Masz fajny niski zbiornik, teoretycznie 0,3W/1l - 0,4W/1l powinno w takim zbiorniczku w zupełności wystarczać do prawidłowego rozwoju roślin. Co do świetlówki to dodatkowo zastosował bym 4000k lub 6500k, większa moim zdaniem nie sprawdza się w słodkowodnym zbiorniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Glony i ich substancje zapasowe, ze szczególnym uwzględnieniem brunatnic.

 

Glony nie są jednostką taksonomiczną, ale grupą morfologiczno-ekologiczną, obejmującą organizmy samożywne, żyjące w wodzie lub w środowisku wilgotnym. Do glonów zalicza się następujące gromady:

Chryzofity

Eugleniny

Kryptofity

Chloromonady

Tobołki

Zielenice

Ramienice

Brunatnice

Poszukalem i znalazlem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojawiały się jeszcze przed nawożeniem ale w mniejszych ilościach.

Ja podejrzewam świetlówkę ale 6,5ook to chyba dobre światło i w drugiej kolejności ph

kurcze może kupić świetlówkę 3,000k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to coś brązowego schodzi łatwo to brunatnica, jeśli ciężej okrzemek. Poprzez to zdjęcie mi osobiście trudno jest stwierdzić, co to takiego. Brunatnica ; typowy glon, który powstaje w zbiornikach gdzie jest słabe oświetlenie. U Ciebie chyba słabe nie jest z tego, co piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi bardziej o to czy łatwo schodzi, gdy potrzesz palcem. Jeśli łatwo to brunatnica. Przeważnie mówi się o źle dobranym oświetleniu oraz źle prowadzonym akwarium. Brunatnica bardzo rzadko atakuje akwaria słodkowodne, dlatego ja wątpię, aby to był ten glon tym bardziej, że ja też mam świetlówkę 24W T5 10.000 k i problemów z takim glonem nie miałem.

 

Jeśli ciężko schodzą z roślin, szyb to okrzemki i to by się zgadzało z Twoim opisem. Akwarium 4 miesiące , niedawno restart. Okrzemek lubi takie miejsca. Częstsze, ale mniejsze podmiany wody oraz zadbanie o dobry cykl azotowy i okrzemek sam zniknie. Ktoś wcześniej wspomniał o otosku. Otosek to jak czerwona płachta na byka, kocha okrzemki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak potrę palcem, czy gąbką to schodzą ale chyba nie za łatwo.

Czyli jak często podmieniać wodę i ile?

Nadal mam nawozić?

Wiem o otoskach ale nie wiem jak na ich towarzystwo zareagują sumatry.

Na razie od wczoraj nie świece światła i dołożyłem dodatkowy filtr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile litrów podmienisz? Standardowo to 1/3 raz na tydzień. Podmieniaj 1/4 co 4 dni, ale nie odmulaj dna przy każdej podmianie. Odmulanie, co tydzień aby jednak ta biologia w akwarium się ustabilizowała.

 

EasyCarbo / Ferro oraz potas. Żadne z tych nawozów nie przysparza glonów.

Oświetlenie masz jednak okropnie duże, bo aż 2 x 24W. Wydaje mi się, że przy takim świetle wnet zaroi Ci się od innych glonów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10l co tydzień, na żwirku też mam nalot i jakoś muszę się go pozbyć.

Czyli co nawozić tak?

Ale dobre miałem bo 24w t5 6,500k dołożyłem drugą jak podwiesiłem belkę, teraz kupię o barwie 3,000k i tylko tą zostawię i zobaczymy.

 

Bo było tak jak kupiłem belke

było 10,000k plus gro lux i było żle glony

potem 6,500k i to samo

podwiesiłem i dodałem obie na wysokości 60cm nad akwa żle

teraz kupię 3,000k i zobaczymy

jak będzie żle to palne sobie w łeb.

Mam jeszcze 112l zbiornik i w nim t8 2x 18w i jest ok, zero jakichkolwiek problemów z glonami a w tym 50l nic nie idzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawozisz tak jak nawoziłeś gdyż tymi nawozami na 100% glonów nie wspomagasz. Na razie możesz zostawić jedną świetlówkę 24W i moim zdaniem to jest wystarczające na 50 litrów gdyż to daje prawie 0,5W na litr wody. Powyżej tego pasowałoby dozować CO2. Pamiętaj, że światło też ma znaczenie na początku zakładania akwarium bądź restartu. W takim przypadku świecimy krócej zaczynając od 5-6 godzin i co tydzień zwiększając o 30 minut. Te 10 litrów wody możesz podmieniać, co 4 dni, ale za każdym razem nie przewracaj żwirku. Im częściej grzebiesz w podłożu tym więcej fosforanów wydostaje się do wody, ale i zakłócasz biologię w zbiorniku. To prowadzi do powstawania glonów. Delikatnie możesz zebrać z wierzchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie nie świece do poniedziałku.

Kupię świetlówkę t5 24w 3,00k i tylko z tej będę korzystał i czas od 5h.

Będę podmieniał 10l wody co 4dni.

A co do CO2 to nie mam miejsca gdzie by tą butlę zamontować.

Ostatni znalazłem to :

Zestaw Plantis trzech butli o pojemności 1ooo ml każda, zawierających sprężony dwutlenek węgla, co daje razem ok. 30 litrów gazu plus prosty dyfuzor kielichowy .

Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

Na ile by mi taki zestaw wystarczył (ponoć na 6mies) i czy by się sprawdził?

Wiem, że CO2 w spraju to nie to samo co z butli ale może warto spróbować?

A może jakieś inne podobne propozycje, oprócz własnej bimbrowni.

Albo ten zestaw do nawożenia roślin CO2 OPTIMAT (Tetra).

Z tego co się już zorientowałem to plantis jest jednorazowy, a tetre można doładować tetra plant CO2 optimal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

To jednak okrzemki.

Po paru dniach ciemności w brzankarium roślinki znów są zielone, brązowy nalot znikł.

Teraz świecę przez tydzień po 5h i po każdym następnym tygodniu wydłużę czas świecenia o 30min.

Dodatkowo kupiłem stadko otosków, kilka roślin i zwiększyłem filtrację.

Jak na razie ( odpukać ) od czasu ponownego zapalenia oświetlenia ( od tygodnia ) wszystko jest ok.

Dziękuje wszystkim za pomoc.

Myślę, że temat można zamknąć - może komuś się przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hallo

Bardziej mi to wygląda na brunatnice.

Panu już podziękujemy, nie ma jednokomórkowych brunatnic, do tego potrafią rosnąć do 50 m długości. Jak już chcesz pomagać to posiadaj jakąś wiedzę choć podstawową.

 

 

Nie do końca. Brunatnice mogą w postaci brązowego nalotu pojawiać się na szybach.

http://www.roslinyakwariowe.pl/index.php/artykuly/glony-i-sinice/przewodnik-glony-w-akwarium.html#10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...