Skocz do zawartości

Rozmnazanie zbrojnikow po zmianie akwarium


Rekomendowane odpowiedzi

Jest to mój pierwszy post więc pragnę się gorąco przywitać, zatem CZEŚĆ :)

 

Teraz przejdźmy do tematu:

Mój problem polega na rozmnażaniu zbrojników niebieskich

 

W skrócie opisze historie mojej przygody z akwarium przez ostatnie około 2 lata posiadałem akwarium 25 litrów w którym gościło parę neonków i parka zbrojników niebieskich (samiec i samica) i o dziwo zbrojniki regularnie co około 2-3 miesiące się rozmnażały. W akwa był jakiś chiński filtr z deszczownią. Wodę dolewałem tylko to co wyparowało nie robiłem żadnych podmian byłem z tego zadowolony bo miałem stałego odbiorce zbrojników więc zawsze jakiś grosz wpadł i z odłożonych pieniędzy kupiłem większe akwa ma około 60 litrów jest to akwa robione. Do parki zbrojników dokupiłem 2 samice zatem w sumie jest 1 samiec i 3 samice poza tym 4 gupiki (2 samce i 2 samice) 2 neonki 2 mieczyki (parka) i około 17 krewetek red cherry. Akwarium funkcjonuje od około 4 miesięcy jest domek z kokosa, inkubator dla glonojada z allegro, kamienie piaskowca, gałąź z drzewa (nie wiem jakiego) podłoże żwirek i piasek oczywiście rośliny java moss i wiele innych których nazw nie znam. Filtr nadal chiński z deszczownią oraz dodatkowo aquael fan mini plus oczywiście grzałka z termostatem.

 

I niestety ryby w ogóle się nie rozmnażają gupiki wcale ani raz nie miałem młodych miałem więcej samic ale z niewiadomych mi przyczyn poumierały. Zbrojniki wcale przestały się rozmnażać mieczyki też nic. W czym tkwi problem? Woda jest krystalicznie czysta. Samiec zbrojnika ciągle siedzi pod piaskowcem ale ikry wcale tam nie ma ciągle sam tam siedzi i mało kiedy wypływa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz świadomość że zbrojniki do normalnego rozwoju potrzebują akwarium o wielkości przynajmniej 112l [standardowe]?

Mieczyki to samo...

 

Też rozmnażałem zbrojniki w 25-30l, ale było to wiele lat temu i nie miałem wtedy pojęcia o ich wymaganiach i potrzebach. Najlepiej będzie jak oddasz te rybki.

 

Żeby zbrojniki mnożyły się trzeba spełnić parę warunków. Jakich? Do czasu aż nie masz odpowiedniego akwarium na ich hodowlę to ta wiedza jest Ci raczej nie potrzebna. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie nie jestem jedyny co trzyma w takim akwarium zbrojnika

Niestety, nie wszyscy robią jak się powinno.

Zobacz natomiast na forum, gdzie ludzie mają jako takie doświadczenie - nie znajdziesz takich osób.

Zbrojniki w małych akwariach karłowacieją.

 

A dlaczego się nie rozmnażają? Zmiana środowiska, wystroju akwarium, warunków, parametrów wody, towarzystwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, obsada fatalna, niestety. Powiedz jakie ryby Ci się pododbają, a podpowiem Ci jak to w miarę zgodnie poskładać. Napisz też obsadę, bo może coś umknęło naszym oczom. A jeśli chodzi o zbrojniki: nie oczekuj rozrodu zaraz po zmianie akwa. Muszą się przyzwyczaić do warunków, "obcykać" co i jak i dopiero coś z tego może wyjść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro zmiana wystroju wpłynęła na brak rozmnażania czy po "przyzwyczajeniu" się zbrojników do wystroju jest możliwość że znowu zaczną się rozmnażać? Rozważam nad oddaniem mieczyków i neonek i wymienić je na gupiki samiczki zbrojniki mimo wszystko pragnę zostawić gdyż to ryby które podobają mi się strasznie a na chwilę obecną nie stać mnie na większe akwarium gupiki też jeszcze mi się wcale nie rozmnożyły a podobno to ryby które rozmnażają się często. Jednak najbardziej zależy mi na tym aby zbrojniki znów się zaczęły rozmnażać. Najgorsze jest to iż kiedyś gdy nic nie robiłem w 25l akwa tylko dolewałem wodę która uciekła to zbrojniki rozmnażały się chętnie teraz im bardziej chcę to one na złość nic

 

 

 

OBSADA

Mieczyk Hallera x 2 (samiec i samica)

Gupik pawie oczko x 4 (2 samce i 2 samice) było więcej z niewiadomych przyczyn wyginęły w nowym akwa

Neonki x 2

Zbrojnik niebieski x 4 (3 samice i 1 samiec)

Krewetki Red Cherry około 15

 

Prawdopodobnie mieczyki i neonki oddam i wymienię je na gupiki

 

Akwarium ma już 4 miesiące myślałem że to wystarczy rybom do przyzwyczajenia się z terenem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak najbardziej zależy mi na tym aby zbrojniki znów się zaczęły rozmnażać.

Powinno Ci zależeć na zapewnieniu im minimalnych warunków do prawidłowego rozwoju, a nie na rozmnażaniu ich niejako na siłę...

 

Zbrojniki można rozmnożyć nawet w dużym kubku. Nie o to chodzi. Zbrojniki w 60l skarłowacieją. Takich efektów nie chce chyba hodowca. Kup sobie otoski, one nie dorastają do 13cm i nadają się do takiego baniaka.

 

Jeszcze raz proszę o zmniejszenie zdjęć powyżej.

Mieczyki, neony oddaj. A może znajomy ma akwa no... od biedy 80l :roll: . Wtedy zbrojniki rozmnożą się na bank. Wątpie, by w 25l się rozmnożyły.

Wielkość akwarium nie ma znaczenia przy rozmnażaniu zbrojników. Mi mnożyły się na potęgę w 30l. Jednak w takich akwariach nie ma szans na ich prawidłowy rozwój.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę no nie chce wyjść na sadystę że męczę ryby bo wcale nie mam takiego zamiaru bo ciągle staram się zapewnić dobre warunki niestety akwa za małe. Proszę odpowiedzieć krótko czy jest szansa że zbrojniki przyzwyczają się do wystroju i czy jest szansa czy znów będą się rozmnażać? oraz jak wygląda sprawa o otoskach nigdy z tymi rybami nie miałem styczności jakie warunki muszą być spełnione itp.

 

Czy jeśli zostawię same gupiki red cherry i otoski w akwa będzie to dobre rozwiązanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jeśli zostawię same gupiki red cherry i otoski w akwa będzie to dobre rozwiązanie

Będzie ok, neony też się nadają, a zamiast mieczyków np. spokrewnione z nimi mniejsze zmienniaki plamiste.

 

Zbrojniki, same z siebie raczej się nie przyzwyczają. Muszą mieć konkretne warunki do rozrodu, które należałoby zapewnić. Jednak po raz kolejny przypominam, warunki dobre dla ryb, a te w których się mnożą to nie to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze inne pyt skoro wiemy już jak wygląda moje akwa obsada zostanie taka : GUPIKI KREWETKI RED CHERRY I OTOSKI proszę o poradę jakie ryby mogę umieścić do tej obsady aby ładnie wyglądały i łatwo się rozmnażały

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piaskowce już wyleciały z akwarium ich miejsce zastąpią kokosy i korzenie. jako podłoże posiadam piasek budowlany oczywiście był wiele razy płukany taka aby woda nie mętniała czy takie podłoże może zostać? Jak to się ma do utwardzania wody i PH?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam nie chce zakladac nowego tematu wiec może tu mi ktoś pomoże.Czy zwykły zbrojnik niebieski rozmnoży sie z weloniastym tzn. np. samiec zwykły a samica weloniasta jest to możliwe czy muszą być dwie z tego samego gatunku??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...