Skocz do zawartości

1600L


Sławek121
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Co niektórzy wiedzą,że miałem w planach postawienie akwa 750L,jednak moje plany nie wyszły(tak czasem bywa jak się kupuje na Allegro).

W związku z tym postanowiłem zrobić coś niedrogiego we własnym zakresie(z pomocą spawacza i szklarza).

Poszerzyłem swoje widoki na przyszłość i stawiam zbiornik ponad 1600L-wymiary 250x100x65h.

 

Przedstawiam fotki z tworzenia tego akwarium.

 

W trakcie montażu

http://img833.imageshack.us/img833/5017/p1804111123.th.jpg[/img[/url[/img]

 

A tu już gotowe do transportu

http://img402.imageshack.us/img402/5453/p1804111311.th.jpg

 

Teraz czekam na szybę,ale z tego co się już zorientowałem nie jest to w moim mieście prosta sprawa,wiec nie wiem kiedy akwa ruszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 106
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Najprościej jak to możliwe-podkład i dwie warstwy akrylowej.Ale widziałem już nie zabezpieczone stalowe zbiorniki na wodę i nie zeżarło ich przez ponad 10 lat,więc tego raczej też rdza nie ruszy.

 

A tu przymiarka do korzeni(osobiście znalezionych i spreparowanych).

http://img84.imageshack.us/img84/7323/p0205111251.th.jpg[/img[/url]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będziesz miał problemu z włożeniem szyby w konstrukcje?? Ja bym poczekał na szybę i dopiero po jej założeniu zespawał do końca..

Dwie ostatnie poprzeczki(łączące przód z tyłem) będą wspawane po włożeniu szkła.

Jestem pod wrażeniem.

 

Jak kosztowo wyjdzie Cię ten basen?

Rozumiem że [tym bardziej że szkło jest robione a nie kupowane] za filtrację będzie odpowiadał spory sump?

Koszt samego akwarium będzie co najmniej o połowę mniejszy niż szklanego 1000L.Najprawdopodobniej 1/3 ceny szklanego.Mam nadzieję,że będzie to tani zbiornik jak na tą pojemność(taki dla każdego,kto ma na coś takiego chęć i miejsce,a ograniczają go finanse),jednak równie efektowny jak szklany.Na tanie oświetlenie i tanią filtrację też mam pomysł,ale jak się sprawdzi to "okaże się w praniu".Jak już ryby będą pływały to zrobię i podam całkowity kosztorys przedsięwzięcia.

 

Jeżeli chodzi o filtrację to będę testował,na razie nie przewiduję sumpa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klasa, moje marzenie.

Kiedyś, jak będe na swoim to Cię dogonie :D

Rybki bedą miały super mieszkanie!

Hah chyba mamy takie same plany :D

 

Co do tego basenu szacunek...

Powiedz z czego robiłeś tą postawę?

Wszystko będziesz wykładał szkłem, może pytania głupie, ale nie za bardzo jestem w temacie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe komentarze.

 

Jeżeli chodzi o oszklenie,to tylko z przodu będzie szyba.

Zbiornik wykonany jest z kątownika 3x3cm gr.3mm i blachy stalowej gr.2mm.

 

Termin odpalenia akwa uzależniony jest już tylko od terminu załatwienia szyby,bo jak już pisałem jest z tym problem.

 

Myślę o zrobieniu tła strukturalnego.Może macie jakieś pomysły z czego by je zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Czy za tylna ścianką masz jakieś pionowe wzmocnienia? Obawiam się, że przy tym nacisku wody. Tylna blacha wygnie się jak błotniki w syrenie105.

Jeżeli do tego zamontujesz tło, to ono także może się odkształcić.

Czym planujesz dodatkowo zabezpieczyć spawy? Będziesz tam dawał spoinę z silikonu? Czy siatkę i żywicę?

Według mnie warto je dodatkowo zabezpieczyć przed wyciekiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Administrator

Dwie ostatnie poprzeczki(łączące przód z tyłem) będą wspawane po włożeniu szkła.

 

Rozumiem, że będzie włożona szyba do środka zbiornika, spawanie poprzeczek i dopiero przyklejanie szkła?

Nie wiem czy wklejenie szyby a potem spawanie nie spowoduje jej pęknięcia pod wpływem temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Między szybą a bokiem kątownika,do którego spawany będzie płaskownik,będzie luz jakieś 5mm.Mam nadzieję,że to wystarczy żeby szyba ocalała.Ale zobaczę co na to powie szklarz.Najwyżej przednie łączenie będzie śrubowe i tak nie będzie widoczne bo przykryte pokrywą.

 

A co do tła to myślicie,że pianka była by dobrym rozwiązaniem?Jak tak,to której użyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dwie ostatnie poprzeczki(łączące przód z tyłem) będą wspawane po włożeniu szkła.

 

Rozumiem, że będzie włożona szyba do środka zbiornika, spawanie poprzeczek i dopiero przyklejanie szkła?

Nie wiem czy wklejenie szyby a potem spawanie nie spowoduje jej pęknięcia pod wpływem temperatury.

 

Na moje oko wysokość baniaka jest mniejsza niż głębokość (odległość od tylnej szyby do przedniej) wiec szybę można położyć na dnie, później przyspawać poprzeczki a następnie wziąć się za postawienie i wklejenie szyby (oczywiście jak wyschną spawy) ja bym to tak widział. Wtedy nie będzie problemem temperatura która powstaje podczas spawania szyba będzie bezpieczna, można ją też przykryć czymś żeby nie spadały na nią odpryski powstające podczas spawania.

 

Gratuluje pomysłu... heheh pokazałem to już mojej żonie powiedziała mi że jestem głupi, że mam sobie to wybić z głowy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaką szybę będziesz wklejał ale zrób spory zapas. W normalnym akwarium siły działają "powiedzmy równo" na każdą ściankę. W twoim metalowym obawiam się że większy nacisk będzie na szybę niż na tylną ściankę. Może źle się troszkę wyraziłem - nacisk będzie taki sam tylko szyba będzie bardziej wypychana. Ale to tylko moja niczym nie potwierdzona teoria ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę o zrobieniu tła strukturalnego.Może macie jakieś pomysły z czego by je zrobić?

wydaje mi się że najlepszym materiałem na tło będzie styrodur, możesz go nakleić na płytę PCV spienione (są w grubościach 3-10mm)

PCV dałbym ok 8mm (jest mocno sztywne co dodatkowo wzmocniło by konstrukcję), lub kleiłbym styrodur bezpośrednio na blachę. Styrodur można łatwo kleić na sylikon akwarystyczny, Na styrodur zaprawa Ceresit CR65 i farba akrylowa

w różnych kolorach wraz z przetarciami "suchym pędzlem". Dodatkowo możesz poprowadzić w styrodurze wężyki do filtracji żeby ich nie było widać.

 

Ja w swoim baniaku zrobiłem takie tło z taką różnicą że przykleiłem je do styroduru grubości 10mm a nie do PCV. Zrobiłem również kilka "kamieni" na dno do akwarium żebym w razie czego mógł oprzeć inne prawdziwe kamienie. Swoje kamienie również pomalowałem farbami akrylowymi (żółte piaskowce) aby się nie odróżniały od tła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...