Jump to content

Chora Ramireza


Recommended Posts

Witam,

 

mam problem wczoraj u mojej ramirezy zauważyłem na głowie 3 białe narośla 2 po bokach nad oczami i jeden na środku czoła, wyglądają jak pryszcze u nastolatki. Dziś 2 z 3 ten na czole i nad jednym okiem pękły. Proszę o podpowiedź co to może być?

Zachowuję się normanie pobiera pokarm 5 dni temu złożyła ikrę u inncyh rub z obsady nie zauważyłem jakichkolwiek zmian tem. na poziomie 25C.

 

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Też moja to miała, na początku również pobierala pokarm, ale później już stracila paetyt. Szukalem i nie wiedziałem czy to bylo powodem śmierci czy inna choroba, bo też takową miała.

Link to comment
Share on other sites

Miałem to samo, prawdopodobnie wrzody podskórne. Wyciągnij rybkę i namoczonym wodą utlenioną wacikiem posmaruj te pryszcze. Możesz spróbować je usunąć w ten sposób, ale delikatnie.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki spróbuje wodą utlenioną zobaczymy, jeśli chodzi o limfo-coś tam to mam rybki od jakiś 2 miesięcy więc nie wiem czy to jest możliwe żeby przez ten czas choroba była utajniona.

 

Aha te syfki pękły w ciągu 24 h od momentu pokazania się na ciele ryby?

Link to comment
Share on other sites

"wirus limfocystozy dostaje się do wody wraz z żywym pokarmem lub z pasożytniczymi skorupiakami..." Karmisz żywym pokarmem albo mrożonym? Ryby mogą zapaść na różne choroby, gdy ich warunki życiowe ulegają pogorszeniu. Czasem jest tak, że nie przynosisz do akwarium żadnych nowych ryb a twoje ryby dostają ospy. Jak myślisz dlaczego? Masz tak samo jak ja w swoim akwarium pewnie różne choróbska, tylko póki utrzymujesz odpowiednie warunki życia dla ryb, póki nie są osłabione to nie chorują. Jeśli chodzi o przemycie wodą utlenioną, jodyną czy rywanolem to spoko - na pewno nie zaszkodzi, pomóc też pewnie nie pomoże.

 

Jakie masz inne ryby w akwarium? Jakie w ogóle masz akwarium? W ogóle to jest akwarium, słoik czy kula? Przyczyn choroby może być wiele - może zacząć się od psychozy strachu a skończyć na martwicy płetw. Może się zacząć od żywego pokarmu a skończyć się na limfocystozie. Tak więc polewaj wodą utlenioną albo dostosuj temat do regulaminu i daj sobie pomóc.

Link to comment
Share on other sites

Akwarium 54l załozone w grudniu ubiegłego roku.

temaperatura 25 C.

Podmiana wody raz w tygodniu 16 litrów wodą odstaną przez 48h i uzdatnioną preparatem JBL biotopol.

Karmię rano suchym Tetra i JBL a wieczorem mrożonym czarny komar, wodzień, dafnia, artemia.

obsada 1+1 ramireza, 2 kiryski pstre, 2 kiryski lamparcie, 3 głupiki, 3 tetry, 4 krewetki amano.

6 roślin.

Filtr sera fil60 z podwójną gąbką i ceramiką.

oświetlenie 10-12 h doba.

 

mam nadzieje że te dane wystarczą, stan ramireza bez zmian, cały czas pobiera pokarm a wręcz się na niego rzuca gdy zaczynam karmienie.

 

Poza tymi 3 krostami które juz pękły nie ma żadnych dodatkowych nigdzie zarówno na ciele jak i na płetwach.

Link to comment
Share on other sites

Tak... a po tym co napisałem wcześniej jakie kroki poczyniłeś? Odizolowałeś rybę w innym zbiorniku czy dopuściłeś do tego żeby owy pryszcz pękł w zbiorniku ogólnym. Jeśli czytałeś to co napisałeś to pewnie odizolowałeś rybę tak? Czytałeś coś o chorobie którą podałem?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...