Skocz do zawartości

Jakie GH dobre dla moich ryb?


yodaniel17
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie powinno być gh dla moich ryb? PH mam 7,4 a GH nie wiem albo nie umiem zrobić testów z GH albo mam twardość 14dGH ponieważ mam testy kropelkowe firmy SERA. I tam jest napisane "dodać odczynnik kropla po kropli. Wstrząsnąć delikatnie po dodaniu każdej kropli, dopóki kolor nie zmieni się z czerwonego poprzez brązowy na zielony" tak robię i po okołu 14 kroplach zamienia się na ciemno zielony :(

 

Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oznacza to, ze masz twardosc ogolna 14 stopni niemieckich. Jest to woda średnio twarda.

neony czerwone - wymagane 3-10 GH, ph 5,5 - 6,5

neony czarne- wymagane 5 - 15 GH, ph 5,5 - 6,5

prętniki karłowate - wymagane 5 - 15 GH, ph 6,5 - 7,5

pielęgnice ramirezki - wymagane 5 - 12 GH, ph 6,0 - 7,0

kiryski panda - wymagane 5 - 15 GH, ph 6,0 - 7,5

Odpowiedno dla twoich neonow oraz ramirez byloby zmniejszyc GH do 15 a ph do 7.

Mozesz podmieniac wode mieszana z destylowana lub RO. Mozesz tez kupic woreczki przeplywowe zmniejszajace twardosc. Po zmniejszeniu Gh twardosc weglanowa czyli KH (zmienna w przeciwienstwie do GH) sama opadnie. Kh decyduje o wysokosci ph wiec idac dalej ph tez sie obnizy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki Aniu a możesz mi powiedzieć jeszcze co to jest woda RO?

 

A i jeszcze jedno gdzie kupie takie "woreczki przepływowe"

 

I czy zbyt twarda woda może być powodem śmierci moich czerwonych? które pozdychały albo w kuble. Gdy miałem przykrą sprawę z akwarium albo 2 dni później został już tylko jeden.

 

Z twojego postu wywnioskowałem że muszę obniżyć GH do 10? i PH do 7? ale gdy będę obniżał GH to PH też się obniży, tak? Przepraszam za moją "ciemnote"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgony neonow czerwonych moznaby jeszcze jakos wytlumaczyc nieodpowiednimi parametrami wody. Ale pretnik? Zastanawiam sie nad poziomem azotanow i azotynow u ciebie. Twradosc i ph nie sa zle - wiekszosc ludzi w podobnych a nawet wyzszych trzyma ryby. Opisz mi prosze bardzo dokladnie objawy u wszystkich ryb. Ja sie ma reszta obsady? Czy wszystkie rybki dziwnie sie zachowuja? Moze doszlo do jakiegos zatrucia? No i oczywiscie potrzebuje tutaj miec zebrane wszystkie parametry akwarium jakie mozesz podac (zobaczysz w moim opisie).

które pozdychały albo w kuble

tego nie zrozumialam - jaki kubel?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ph 7,4 to juz woda jest lekko alkaliczna...

 

ja bym obniżył troszke wartość Ph jak widac rybom by to sie spodobało a lekko kwaśna woda ma wiele wiecej pozytywnych cech niz alkaliczna

 

Nie chce tutaj równaniami chemicznymi rzucac ale mniej wiecej polega to na tym ze wraz ze wzrostem ph rośnie toksyczność substancji azotowych (znajdujacych sie w wodzie z przemiany materii ryb, gnicia elementów roślin itd) Jony amonowe (w miare jeszcze nietoksyczne) potrafia "wyewoluować" nawet do postaci NH3 czyli AMONIAKU (chyba nie trzeba pisać ze to już trucizna) w kwaśnym środowisku nastepuje proces odwrotny :):)

 

 

pozwole sobie na cytat z "WODNY ŚWIAT AKWARIUM URLICHA SCHLIEWENA "CHEMIA WODY"

 

"Wartość PH a amoniak NH3

- przy wartościach pH poniżej 6,8 w wodzie wystepuje tylko nieszkodliwa forma amonowa NH4+

 

- przy wartości pH powyzej 6,8 jony amonowe zaczynają przechodzić w toksyczny amoniak NH3 Im wyższe pH tym wiecej amoniaku znajduje sie w wodzie"

 

Wiec być moze to amoniak zabił twoje ryby...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

olyvka coś tu namieszałaś troszeczkę , amoniak nawet przy pH 6 Będzie występował w akwarium, bo to produkt uboczny przemiany materii ryb, według twojej teorii jak ktoś ma wysokie ph to wtedy amoniak występuje w akwarium ?? Ja mam pH 8,4 i NH3 = 0

 

Tu masz trochę o chemii wody w akwarium http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=12974

 

Jak EyeQueue wróci z ferii to dokładniej się wypytam co do twojej teorii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam was do tematu z testami które zrobiłem : viewtopic.php?f=10&t=3615

 

I powiedzcie wrazie potrzeby mam obniżyć i jak to zrobić. Na razie nie będę dokupował żadnych ryb dopóki nie będę miał dobrych warunków. Proszę o pomoc.

 

A co do ph i gh to kupiłem Dziś TetraToruMin w zoologu powiedziano mi że to obniża gh a co za tym idzie ph a co idzie za ph ten amoniak:D? chyba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

olyvka coś tu namieszałaś troszeczkę , amoniak nawet przy pH 6 Będzie występował w akwarium, bo to produkt uboczny przemiany materii ryb, według twojej teorii jak ktoś ma wysokie ph to wtedy amoniak występuje w akwarium ?? Ja mam pH 8,4 i NH3 = 0

 

Tu masz trochę o chemii wody w akwarium http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=12974

 

Jak EyeQueue wróci z ferii to dokładniej się wypytam co do twojej teorii.

bądź co bądź w Twojej wypowiedzi są 2 sprzeczności

 

najpierw piszesz ze "amoniak nawet przy pH 6 Będzie występował w akwarium, bo to produkt uboczny przemiany materii ryb" a zaraz poniżej ze nie masz go wcale w wodzie...

 

wiec nie zgadzam sie z tym. Zwiazki azotu w wodzie wystepuja pod postacią jonów (kationy amonowe) Wszystko w wodzie wystepuje pod postacią jonów

 

Przecież czysty amoniak nie jest wydalany przez ryby, bo jest gazem A jesli gniją rośliny to również zachodza procesy chemiczne ale fakt faktem w kwaśnej wodzie amoniak nie istnieje... istnieją azotyny i jony amonowe

 

 

Wierze Ci ze u Ciebie może wynosić 0 ale musisz dużo bardziej dbać i starać sie o to bo masz mozliwosc ze wystąpi...

 

Aby związki azotu przekształciły sie w amoniak musi być najlepiej zasadowe środowisko.

a w akwa pojawia sie juz pH powyzej 6,8

 

 

może sie pojawić nie oznacza ze, koniecznie musi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra - mamy 2 teorie odnosnie wystepowania amoniaku we wodzie. Fajnie, ze koledzy sobie podyskutowali. Ja z chemii jestem noga wiec sie nie wypowiem pod tym katem ale.. Moze bysmy sie postarali chlopakowi jasno i prosto wytlumaczyc dlaczego ryby mu zdychaja? Skoro wasza wiedza w zakresie chemii wody jest tak rozlegla to prosze was o przetlumaczenie jej "na nasze" i przedstawienie prostych metod zapobiegawczych zgonom ryb. Pamietajcie, ze tlumaczyc bedziecie poczatkujacemu akwaryscie, ktory dobrze zaczal ale napotkal na swej drodze problemy, ktorych nie rozumie. Badzcie wyrozumiali i poradzcie wprost jak ma je rozwiazac.

Yodaniel torumin nic ci nie pomoze. Opowiedz mi jak teraz wyglada u ciebie sytuacja z rybami, wiadrem i akwarium. Gdzie sa ryby? Czy akwarium juz w porzadku? Ile czasu ryby byly we wiadrze? Ile wiadro ma litrow? Musze znac wszystkie szczegóły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proponuje zakwasić wodę bo wg mnie to amoniak...

 

filtrować przez Torf, ewentualnie dolać torfinu, korzeń w akwa także ładnie zakwasza wodę... są także profesjonalne preparaty do korekcji pH ale jak NirwAnia wspomniała kolega zaczyna dopiero przygodę więc jakiś prosty preparat niech spróbuje typu TORFIN firma Tropical...

 

2 kwestia do dobra filtracja i dbałość o bakterie w filtrze ( płucz go w chłodnej wodzie, najlepiej niechlorowanej)

usuń wszystkie obumierające liście (jeśli istnieją)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryby były niecałe 2 dni w wiadrze około 15-20 l. Już są w akwarium , wejdź w link w moim podpisie.

To znaczy że tetra min nie obniża ph,gh? więc jak mam to zrobić.

 

A i jeszcze jedno Aniu wejdź w ten temat z Testami paskowymi co założyłem tam masz napisane wyniki testów. znaczy masz zdjęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yodaniel17 Zdychają bo akwarium jest nie dojrzałe , na razie tak będzie puki nie wytworzą się bakterie nitryfikacyjne, a to trochę potrwa, na razie podmiany wody cię ratują, dojrzewanie akwa potrwa ze 3 tygodnie. Sprawdzaj NO2 w razie czego szybka podmiana wody. Pamiętaj żeby no2 nie przekroczyło poziomu 0,2 , bo to już zabójcze dla ryb. Nie dawaj żadnych preparatów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proponuje zakwasić wodę bo wg mnie to amoniak...

 

filtrować przez Torf, ewentualnie dolać torfinu, korzeń w akwa także ładnie zakwasza wodę... są także profesjonalne preparaty do korekcji pH ale jak NirwAnia wspomniała kolega zaczyna dopiero przygodę więc jakiś prosty preparat niech spróbuje typu TORFIN firma Tropical...

2 kwestia do dobra filtracja i dbałość o bakterie w filtrze ( płucz go w chłodnej wodzie, najlepiej niechlorowanej)

usuń wszystkie obumierające liście (jeśli istnieją)...

Filtr mam porządny sprawdź w moim wątku link w podpisie. Mam ten filtr od niecałego tygodnia.

Nie mam obumierających liści

A czy ToruMin nic nie pomoże? Kupie ten torfin firmy tropical jeśli niie. Korzeń mam.

 

EDIT:

 

yodaniel17 Zdychają bo akwarium jest nie dojrzałe , na razie tak będzie puki nie wytworzą się bakterie nitryfikacyjne, a to trochę potrwa, na razie podmiany wody cię ratują, dojrzewanie akwa potrwa ze 3 tygodnie. Sprawdzaj NO2 w razie czego szybka podmiana wody. Pamiętaj żeby no2 nie przekroczyło poziomu 0,2 , bo to już zabójcze dla ryb. Nie dawaj żadnych preparatów.

Za poźno dałem już 2 preparaty. ToruMin , PlantaMin .. To może zmienić wode? tak 30%? ale kurde woda nie odstała w wiadrze tych swoich godzin.. A i mam jeszcze jedno pytanie bo przecież jak woda musi odstać wiadrze przed wymianą wody to bedzie zimna. i co taką wtedy trzeba dolać?

 

Aniu a może kupić te woreczki z kationitem? i one obniża pH?

mod: proszę o edycję postów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bądź co bądź w Twojej wypowiedzi są 2 sprzeczności

 

najpierw piszesz ze "amoniak nawet przy pH 6 Będzie występował w akwarium, bo to produkt uboczny przemiany materii ryb" a zaraz poniżej ze nie masz go wcale w wodzie...

 

wiec nie zgadzam sie z tym. Zwiazki azotu w wodzie wystepuja pod postacią jonów (kationy amonowe) Wszystko w wodzie wystepuje pod postacią jonów

 

Przecież czysty amoniak nie jest wydalany przez ryby, bo jest gazem A jesli gniją rośliny to również zachodza procesy chemiczne ale fakt faktem w kwaśnej wodzie amoniak nie istnieje... istnieją azotyny i jony amonowe

 

 

Wierze Ci ze u Ciebie może wynosić 0 ale musisz dużo bardziej dbać i starać sie o to bo masz mozliwosc ze wystąpi...

 

Aby związki azotu przekształciły sie w amoniak musi być najlepiej zasadowe środowisko.

a w akwa pojawia sie juz pH powyzej 6,8

 

 

może sie pojawić nie oznacza ze, koniecznie musi...

Dlaczego są sprzeczności ? Nie mam go wcale bo od razu jest przerabiany na NO2 a następnie na NO3 ale ten proces będzie zachodził nawet przy pH 6, to nie ma znaczenia .

Ale twoją teorię mogę obalić, jak kiedyś trzymałem paletki, to również miałem NH3 i czekałem na ustabilizowanie akwa 6 tygodni\, dodam iż woda była z RO i nie przekraczała ph 6,2. Czyli jakby twoja teoria była słuszna to akwaria np z paletkami nie musiały by dojrzewać, bo gdyby nie było w nich amoniaku , to nie było by NO2, NO3.

 

Proponuję poczytać trochę o cyklu azotowym.

http://www.tanganika.krasnystaw.biz/art ... zotowy.pdf

 

NH3 jest wydalany przez ryby, również przez gnijące rośliny , pokarm , dokładniej jak napisałaś jony amonowe są przerabiane przez bakterie nitryfikacyjne (nitrosomonas) na NO2 (azotyny ) następnie przez b nitryfikacyjne (nitrosospira) W NO3 (azotany), a następnie w azot atmosferyczny w następnym procesie nitryfikacji.

 

 

Sory za offtop.

EDIT:

Zostaw na razie te pH, one jest ok na razie nie zwracaj na to uwagi. Dopiero jak zbiornik dojrzeje zaczniesz manipulować pH.

Co do podmiany niech odstoi chociaż 5 godzi, niech ma temp pokojową, a jak jest za zimna dolej trochę świeżo zagotowanej, tylko nie przesadź

 

mod: Edycja!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaw na razie te pH, one jest ok na razie nie zwracaj na to uwagi. Dopiero jak zbiornik dojrzeje zaczniesz manipulować pH.

Co do podmiany niech odstoi chociaż 5 godzi, niech ma temp pokojową, a jak jest za zimna dolej trochę świeżo zagotowanej, tylko nie przesadź

 

Dzięki za pomoc.

 

Ale mam takie pytanie bo moja historia wygląda tak :

 

około 2-3 tygodni temu przyszło do mnie akwarium z całym wyposażeniem z Allegro od trzmiela.

Kupiłem wszystkie ryby 1,2 dnia od przyjścia ponieważ byłem ciemny . Akwarium mi pękło 4 dni po przyjściu. wtedy ryby spędziły 1,5 dnia w wiadrze. I kupiłem akwarium nowe i tam je wsaadziłem. Tego samego dnia kupiłem nowy filtr. Był to wtorek, więc woda która teraz jest w akwarium stoi od wtorku - niedziela ( 6 dni )

 

To czy ja mam wymienić tą wode jutro czy jeszcze czekać aż akwarium "dojrzeje"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumujmy. Z tego tematu viewtopic.php?f=10&t=3615 wyczytalam, ze masz podniesiony poziom azotanow i azotynow. Pisales tez, ze twoje filtr ma niecaly tydzien. Mysle takze ze akwarium nie dojrzało do konca. I tu moga tkwic przyczyny.

Postaram sie wyjasnic ci to bardzo prosto :)

Zacznijmy od baketrii nitryfikacyjnych, ktore rozmnazaja sie w zbiorniku wraz z jego dojrzewaniem. Bakterie te zajmuja sie rozkładem resztek pozywienia, odchodow, szczatkow roslin w substancje nieszkodliwe dla ryb. Jesli akwarium jeszcze nie dojrzalo to bakterie nitryfikacyjne nie zdążyły sie rozmnożyć na tyle, aby poradzic sobie ze wszystkimi zanieczyszczeniami. Podobnie filtr - jesli jeszcze nie dojrzał to biologiczna filtracja jest niepelna. Stad wysoki poziom NO3 oraz NO2 - nie ma jeszcze wystarczajaco duzo bakterii do ich rozkładu. Dlatego dojrzewanie zbiornika jest takie wazne.

Druga sprawa - chemia wody. Twardość ogólna czyli GH jest twardoscią stałą w przeciwieństwie do KH czyli twardosci weglanowej. Twardość ogólną najlepiej korygować podmianami wody destylowanej lub z filtra RO czyli odwróconej osmozy. Dzieki takim podmianom mozesz stopniowo obniżać twardosc przy okazji podmian wody i odmulania. Jest to bezpieczny sposob - trzeba tylko zmieszac wode RO lub destylowana z kranowa i dopiero lac do akwarium. Dzieki temu GH sie obnizy. Twardość KH w przeciwieństwie do Gh moze sie zmieniac. KH powinno stanowić polowe z wartosci GH. Logicznym jest przy okazji, ze jesli obniżysz GH to KH samoistnie spadnie. I teraz ważna sprawa - KH jest buforem dla PH czyli decyduje o jego wysokosci. Im niższe kh tym nizsze ph. Trzeba jednak uwazac by nie obnizyc obu wartosci zbyt mocno poniewaz mozliwe sa niekontrolowane skoki PH. Najstabilniejsze jest PH 7 przy KH około 5.

A teraz do rzeczy - kolega dobrze poradzil ci systematyczne podmiany wody. Dzieki nim usuniesz ze zbiornika zbyt wysokie stezenie azotanow i azotynow. Postaraj sie oszczednie karmic rybki. Przy okazji podmian mozesz juz zaczac mieszac wode kranowa z destylowana. Postaraj sie zmieszac w proporcji 3/4 kranowej do 1/4 destylowanej. I lej tak za kazdym razem. Dzieki takim podmianom nietylko usuniesz azotany ale rowniez powoli obnizysz twardosc wody - bezpiecznie dla rybek.

A co do woreczkow przeplywowych - Zoolek ma takie w ofercie. Nazywaja sie Aquafix. Zmniejszaja obie twardosci powoli. Mozna je regenerowac w roztworze soli lub kwasu.

Wiecej tutaj:

http://www.burak.pl/?run=PageResults&Wy ... Two+srodek

Jak chcesz miec woreczki to daj sobie spokoj z woda destylowana - nie bedzie potrzebna.

 

EDIT:

Wody sie nie wymienia calej tylko podmienia okolo 10-20% na tydzien :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz nie patrz czy dojrzałe czy nie, miej na celu przeżycie ryb, czyli jak najniższe utrzymanie NO2 , podmiany mogą być nawet co dzień, z czasem coraz rzadsze z resztą sam zobaczysz po parametrach. Proponuję kupic testy JBl kropelkowe na NO2, bo teraz ten parametr będziesz sprawdzał co dzień. Twój problem powinien się skończyć po 3-4 tygodniach, jak wiadomo przy obecności ryb trwa to dłużej. Jak będziesz o to dbał to nic się nie stanie. Ostatnio sam byłem zmuszony wystartować zbiornik w 30 min, i jakoś żadna rybka nie zdechła, a powiem że był to bardzo wymagający narybek więc i u

Ciebie będzie ok

 

Ale NirwAniu teraz zamieszałaś aż te kobiety. pH zbije później jak uporządkuje dojrzewanie. Przy tak częstych podmianach lać destylke, czy stosować inne metody, będzie nieskuteczne. Wróci tu za tydzień, dwa i wtedy będzie zbijał pH . Oczywiście twoje rady,są ok, ale na razie niech priorytetem będzie przeżycie ryb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumujmy. Z tego tematu viewtopic.php?f=10&t=3615 wyczytalam, ze masz podniesiony poziom azotanow i azotynow. Pisales tez, ze twoje filtr ma niecaly tydzien. Mysle takze ze akwarium nie dojrzało do konca. I tu moga tkwic przyczyny.

Postaram sie wyjasnic ci to bardzo prosto :)

Zacznijmy od baketrii nitryfikacyjnych, ktore rozmnazaja sie w zbiorniku wraz z jego dojrzewaniem. Bakterie te zajmuja sie rozkładem resztek pozywienia, odchodow, szczatkow roslin w substancje nieszkodliwe dla ryb. Jesli akwarium jeszcze nie dojrzalo to bakterie nitryfikacyjne nie zdążyły sie rozmnożyć na tyle, aby poradzic sobie ze wszystkimi zanieczyszczeniami. Podobnie filtr - jesli jeszcze nie dojrzał to biologiczna filtracja jest niepelna. Stad wysoki poziom NO3 oraz NO2 - nie ma jeszcze wystarczajaco duzo bakterii do ich rozkładu. Dlatego dojrzewanie zbiornika jest takie wazne.

Druga sprawa - chemia wody. Twardość ogólna czyli GH jest twardoscią stałą w przeciwieństwie do KH czyli twardosci weglanowej. Twardość ogólną najlepiej korygować podmianami wody destylowanej lub z filtra RO czyli odwróconej osmozy. Dzieki takim podmianom mozesz stopniowo obniżać twardosc przy okazji podmian wody i odmulania. Jest to bezpieczny sposob - trzeba tylko zmieszac wode RO lub destylowana z kranowa i dopiero lac do akwarium. Dzieki temu GH sie obnizy. Twardość KH w przeciwieństwie do Gh moze sie zmieniac. KH powinno stanowić polowe z wartosci GH. Logicznym jest przy okazji, ze jesli obniżysz GH to KH samoistnie spadnie. I teraz ważna sprawa - KH jest buforem dla PH czyli decyduje o jego wysokosci. Im niższe kh tym nizsze ph. Trzeba jednak uwazac by nie obnizyc obu wartosci zbyt mocno poniewaz mozliwe sa niekontrolowane skoki PH. Najstabilniejsze jest PH 7 przy KH około 5.

A teraz do rzeczy - kolega dobrze poradzil ci systematyczne podmiany wody. Dzieki nim usuniesz ze zbiornika zbyt wysokie stezenie azotanow i azotynow. Postaraj sie oszczednie karmic rybki. Przy okazji podmian mozesz juz zaczac mieszac wode kranowa z destylowana. Postaraj sie zmieszac w proporcji 3/4 kranowej do 1/4 destylowanej. I lej tak za kazdym razem. Dzieki takim podmianom nietylko usuniesz azotany ale rowniez powoli obnizysz twardosc wody - bezpiecznie dla rybek.

A co do woreczkow przeplywowych - Zoolek ma takie w ofercie. Nazywaja sie Aquafix. Zmniejszaja obie twardosci powoli. Mozna je regenerowac w roztworze soli lub kwasu.

Wiecej tutaj:

http://www.burak.pl/?run=PageResults&Wy ... Two+srodek

Jak chcesz miec woreczki to daj sobie spokoj z woda destylowana - nie bedzie potrzebna.

 

EDIT:

Wody sie nie wymienia calej tylko podmienia okolo 10-20% na tydzien :)

 

Dziękuje ci za tak wyczerpującą wypowiedź.

 

Wiem że wodę podmienia się około 10-20% na tydzień . A gdzie dostane taką wode Destylowaną? A i co polecasz woreczki przepływowe czy Destylowaną wode? i czy podmienić jutro te 10-20% wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz nie patrz czy dojrzałe czy nie, miej na celu przeżycie ryb, czyli jak najniższe utrzymanie NO2 , podmiany mogą być nawet co dzień, z czasem coraz rzadsze z resztą sam zobaczysz po parametrach. Proponuję kupic testy JBl kropelkowe na NO2, bo teraz ten parametr będziesz sprawdzał co dzień. Twój problem powinien się skończyć po 3-4 tygodniach, jak wiadomo przy obecności ryb trwa to dłużej. Jak będziesz o to dbał to nic się nie stanie. Ostatnio sam byłem zmuszony wystartować zbiornik w 30 min, i jakoś żadna rybka nie zdechła, a powiem że był to bardzo wymagający narybek więc i u

Ciebie będzie ok

 

Ale NirwAniu teraz zamieszałaś aż te kobiety. pH zbije później jak uporządkuje dojrzewanie. Przy tak częstych podmianach lać destylke, czy stosować inne metody, będzie nieskuteczne. Wróci tu za tydzień, dwa i wtedy będzie zbijał pH . Oczywiście twoje rady,są ok, ale na razie niech priorytetem będzie przeżycie ryb.

 

Danielek czyli ja mam za duży poziom NO2 i NO3? czy patrzyłes na temat z moimi testami że wiesz ze tak jest? czyli że mam teraz dzień w dzień zmieniać wodę? Proszę o pomoc bo jestem ciemny chociaż to bardzo przejrzyście napisane. Bo jak na razie to co wyczytałem z moich testów to NO2 mam w normie. Więc chyba podmiana nie potrzebna? Jak już akwarium dojrzeje to nie będę miał problemów z tymi azotanami itd? i będę mógł wziąść się za obniżanie pH i gH? Dobrze zrozumiałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...