Skocz do zawartości

Destabilizacja zbiornika


JakPla
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pojawił się u mnie mały problem. Po podmianie wody woda zmętniała

Do dzisiejszego ranka było wszystko ok(woda kryształ). Po podmianie wody (ok. 12 l/54l) i odmuleniu dna wlałem odstaną 24h wodę do której zaaplikowałem uzdatniacz AquaSafe. Potem dodałem preparat EasyBalance, a do tego nawozy do roślin EasyCarbo i ProFito. Czyli standardowo jak co tydzień po podmiance wody. Dodam że do tej pory nic podobnego mi się nie działo.

 

Akwarium jest w trakcie dojrzewania bez obsady(z wyjątkiem kilkunastu przybłąkanych ślimaków).

 

Parametry wody

 

1) przed podmianką 21.04.2011

pH-8

KH-10

Gh-14

NO2-0

NO3-0

 

2) po podmianie 22.04.2011

 

pH-7,6

KH-nie udało mi się odczytać kolor z poza skali

GH-21

NO2-0

NO3-25

 

Co to mogło się stać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naturalne zmętnienie biologiczne wynikające z niekontrolowanego rozwoju pierwotniaków.

Występuje często przy dużych podmianach.

Czemu wcześniej nie występowało a teraz wystąpiło?

Każde akwarium to mały ekosystem. Tym razem została przekroczona pewna granica i stało się jak się stało.

Dodatkowo źle przeprowadzone odmulanie [zbyt często/zbyt rzadko/zbyt głęboko] mogło mieć tu swój udział.

 

Ta chemia którą lejesz, mogła się tylko dodatkowo do tego przyczynić. Bez niej, byłoby tylko lepiej.

 

Akwarium jest stabilne, parametry bezpieczne, niczym się nie przejmuj. Zmętnienie samo zniknie, tylko na przyszłość ogranicz chemię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwarium dojrzewa już trzeci tydzień. Wszystkie rośliny poprzyjmowały się zaczęły szybko rosnąć i stwierdziłem że mogę je nawozić. Czyli mówicie żebym zaprzestał nawożenia do czasu całkowitego ustabilizowania się akwarium i zrezygnował z stosowania tych preparatów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc, moim zdaniem, stopniowo mógłbyś już dawno rybki wpuszczać. Wzrost NO3 tak czy siak pewien będzie, no chyba że masz bardzo dużo zielska i mocne światło, wtedy może utrzymywać się niewykrywalny poziom.

Na razie obsady nie wpuszczę a jest to uwarunkowane przyczynami ekonomicznymi, ponieważ zakładając ten zbiornik znacznie przekroczyłem planowany na niego budżet. I muszę poczekać do wypłaty z rybkami. A jeszcze czeka mnie wymiana filtra ponieważ obecny nie spełnia moich oczekiwań.

 

Zobaczę co się jutro będzie działo i napiszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje.Woda dzisiaj wróciła do pierwotnego stanu. mówiąc inaczej wszystko zakończyło się happy endem. Doświadczenia z ostatniego dnia pokazały mi jak niestabilny potrafi być taki mały ekosystem, i jak delikatnie trzeba się z nim obchodzić. O rybkach i moich planach obsady napisze później. Jak akwarium ruszy pełną parą postaram się opisać je i umieścić kilka zdjęć, a może nawet jakiś film w dziale galeria.

 

Dziękuje za pomoc i pozdrawiam JakPla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...