Skocz do zawartości

Problem z glonami [126l]


ziomqq
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam nowo założone akwarium 126l-tzn. jest już od 3 tygodni, no i mam już problem z glonami. Glony osiadają w szczególności szyby, żwirem i rośliny. Oświetlenie to 2 świetlówki T8 18W, filtr Aquael FAN 2 plus, rośliny: anubias, 2x żabienica, obsada: 5x mieczyk, 3x kosiarka, 2x bocja siatkowana, 2x kirysek lamparci, 2x brzanka wysmukła, 1x kirysek spiżowy, 1x barwniak czerwonobrzuchy, 1x labeo, 1x glonojad. Wiem że obsada nie jest najlepsza, ale aktualnie nie mam co z nią zrobić. Jedna żabienica i anubias zostały przeniesione z 52l do tego 126l. Wtedy już były na nich glony, ale poobcinałem liście najbardziej pokryte glonami. Proszę o szybką pomoc!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hallo

Na dobry początek to przydały by się testy wody, przy tej filtracji oraz rybnej/brudzącej obsadzie możesz mieć problemy z NO3, być może nawet filtracja się słabo obrabiać i jest szansa na NO2. Założyć należy że masz problem z zielenicami które wynikają z z dużego NO3 względem małego lub zerowego PO4. Bez testów niczego chemicznego polecał nie będę. Czyść szyby ręcznie, wrzuć rogatka co by wyjadał nadstan NO3, ogranicz świecenie do 6-u godzin na dobę, jak poznamy testy napisze zacznij podawać PO4 w ilości do 0,5 mg/l i nie wiem co jeszcze.

Co do samej obsady się nie wypowiem nie znam się zbytnio, poza tym chyba się różni nieco od zalecanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze takie pytanie, bo miałem na samym początku ten filtr ustawiony na maksymalnych obrotach, ale po pewnym czasie zauważyłem że rośliny na tym cierpią i że na szybkie u wylotu filtra zaczęło robić bardzo dużo glonów, więc zmniejszyłem co najmniej o połowę wydajność filtra. Czy zmiana wydajności filtra pomoże mi w jakiś sposób zahamować rozwój glonów?? Czytałem gdzieś, że glony lubią przepływ wody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zmiana przepływu wody ma duże znaczenie w rozwoju glonów.

Kiryski to rybki stadne, więc trzymaj je w większych stadach, co do reszty to nie chce się wypowiadać, bo mało o pozostałych wiem, pozostawiam to komuś bardziej doświadczonemu.

1w na o,5 litra wody, powinno pomóc. Czy nawozisz te rośliny, podajesz co2?

Dodaj zdjęcie tego glonu, albo opisz jak wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie posiadam jeszcze testu na PO4, postaram się jutro kupić. Jeśli chodzi o nawożenie akwarium to na starcie dałem wg zaleceń "1 porcje" nawozu: aquaflorin potassium oraz FERRO-AKTIV. Nie podaje CO2. Jeśli chodzi o kiryski to dziś dokupiłem jednego spiżowego. Natomiast, jeśli chodzi o zdjęcie to podam Wam linka z forum(są tam zdjęcia), gdzie założyłem temat na temat glonów w moim 52l- teraz mam te same glony.

viewtopic.php?f=46&t=31385&st=0&sk=t&sd=a

A jeśli chodzi o filtr, to na jednym z założonych przeze mnie tematów napisali mi, że mam za słaby filtr w stosunku to litrażu. A znów przeczytałem wypowiedź Sagra na innym temacie, gdzie napisała, że nie powinno być dużego ruchu tafli wody. Ja znów zmniejszyłem wydajność co powoduje zmniejszenie filtracji wody, aby nie mieć glonów, mimo że mam zły filtr bo za słaby. Już się w tym pogubiłem... Mimo niskiej wydajności i tak mam znaczny ruch tafli wody. Czy powinienem go zmniejszyć??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...