Jump to content

Nawożenie fosforem


Recommended Posts

Czy wam też idą ogromne ilości fosforu do akwa?

N03 mam stałe, około 10 ppm, więc staram się utrzymywać fosfor na poziomie 1ppm. Aby temu sprostać muszę dziennie wieczorem lać 64 ml easy life fosfo, gdyż wieczorem mam stężenie 0,2. dźwigam do 1ppm a na drugi dzień to samo. Czy to normalna sytuacja? NO3 nie spada. Co2 5-6 b/sek, światło około 0,72 W/l, nawożę też potasem easy-lif'a 7 ml/dobę, easy carbo 20 ml/dobę i pro-fito na razie 3 ml/dobę. Akwarium 450 litrów brutto.

 

Dodam że ciągle walczę z zielonymi szybami i żwirem więc świecę max 5-6h.dobę

Link to comment
Share on other sites

z tego co wyczytałem to wina podłoża (mam ASII+) które absorbuje fosfor, ale jest to podobno bomba z opóźnionym zapalnikiem.też tak mam- bo no3 na stałym poziomie 25-30ppm i bardzo powoli spada(KNO3 dolewam raz na tydzień) a PO4 leję dziennie po 5-7ppm żeby mieć poziom ok2-2,5ppm.

Link to comment
Share on other sites

ja mam pro-soil, może ten sam problem...

 

Problem w tym że musiałbym majątek wydać na easy life fosfo. Czyli kupić sole i lać, ale jakie proporcje, ile, jak to wyliczyłeś że podajesz x aby mieć y? Czy roztwór 4g KH2PO4 w 500 ml wody da mi nawóz którego 10 ml na 500 litrów wody podniesie poziom po4 w wodzie o 0,1 ppm? Mam rację?

 

Jeśli podłoże absorbuje fosfor to czy nie wystarczy że rośliny pociągną go korzeniem, czy może muszą mieć fosfor w słupie wody?

Link to comment
Share on other sites

Widze ze nie jestem jedyny co ma problem ze spadajacym fosforem. NO3 na poziomie 20ppm i za diabla nie moge utrzymac PO4 na poziomie 2. Zawsze jest 0.25 badz 0.5. Bardzo zadko kiedy pokaze mi 1 i wiecej.

 

Myslicie ze mneijsze podmiany wody moga pomoc? Ja mam zwykly zwirek i nie sadze aby on chlonal caly fosfor.

Link to comment
Share on other sites

hallo

Fosfor jest jednym z makro nawozów i będzie pochłaniany przez rośliny w całkiem sporych ilościach, dlatego należy go podawać najlepiej codziennie, gdyż rośliny mają codziennie takie samo zapotrzebowanie na PO4. Brak w "diecie" PO4 będzie skutkował słabszym przyswajaniem NO3.

 

@togaj

Najtańszym źródłem fosforu jak i również innych makr jest stosowanie soli poszczególnych nawozów.

KNO3 dla azotu i niewielkich ilości potasu

K2SO4 dla potasu

KH2PO4 dla fosforu i potasu

 

Kupujesz sole, rozrabiasz w stosownych ilościach w wodzie RO/demineral i codziennie podajesz odpowiednia dawkę mililitrów specyfiku. Sole zakupisz na allegro lub u Pana chemika na http://www.akwanawozy.com.pl/kat/1/sole.html nicka na allegro nie pamiętam.

Link to comment
Share on other sites

tyle wiem, ale czemy fosfor się traci a no3 nie? i czemu jak podam wieczorem to rano go nie ma (jak jest ciemno rośliny go chłoną)?

 

Co do soli wiem jakie, proszę o potwierdzenie proporcji jakie mam zastosować, Wodę demineral przegotować? Może być zwykła ze stacji benzynowej?

Link to comment
Share on other sites

tak, może być zwykła ze stacji benzynowej lub z filtra RO.proporcje obliczysz sobie z tego kalkulatora:

http://pomoce.akwahobby.com/kalk_chem.php

 

jeżeli chodzi o rośliny to nie tylko pobierają fosfor z podłoża(np.zwartki, nurzańce, żabienice) ale też ze słupa wody(np.pistia, moczarka).po to są sole do rozrobienia, a do podłoża są pałki nawozowe, kulki gliniano- torfowe, stożki nawozowe- bardzo fajne są stożki OSMOCOTE do roślin wodnych zawierające mikro i makro dostępne w każdym ogrodniczym.8stożków kosztuje ok9zł.tylko trzeba uważać bo raz dałem 4stożki na akwa 40l i NO3 miałem na poziomie 60ppm a PO4 ok4ppm.

Link to comment
Share on other sites

jak się ma zatem mg/l do ppm? to jest to samo? Przy okazji zapytam, jak podajemy CaCo3? roztwór czy sucha sól?

mg/l a ppm to to samo

CaCO3 nie podawałem to nie wiem, ale google prawdę Ci powie 8-)

 

ja tylko podaję KNO3, KH2PO4, K2SO4, MgSO4*7H2O, Fe i mikro z PG

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...