Skocz do zawartości

Krewetkarium od podstaw


goryle2
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Po nieudanej próbie stworzenia akwarium 60 litrów postanowiłem go w całości sprzedać i zacząć od początku. Chcę założyć małe 25 litrowe krewetkarium (40x25x25). Mam nadzieję, że tu już nie popełnię tylu rażących błędów i nauka na takim zbiorniku będzie owocna. Dlatego teraz potrzebuje kilku porad...

 

Wiedzę teoretyczną na temat zakładania akwarium mam dosyć dużą, gorzej wychodzi to w praktyce. Planuje do tego zbiornika taki sprzęt:

-oświetlenie 2x DECO LIGHT 11W SUNNY / AQUAEL 6500K

lub

2x MINI LAMPA 13 WATT "ATMAN"

 

CO LEPSZE? PIERWSZA LEPSZEJ FIRMY, DRUGA WYDAJNIEJSZA...

 

- filtr HBL-301 lub 501

- temperatura stała około 25 stopni.

- co do nawożenia to myślę o Easy Carbo. Przy takim oświetleniu CO2 będzie potrzebne.

- podłoże hmm... Kupić gotową mieszankę czy zrobić samemu? (ziemia ogrodowa, glina itd.)

- jeszcze liczę na poradę co do roślinek co będzie efektywne i nie sprawi multum problemów jak na początek oczywiście. Nie chcę oczywiście roślinek całkiem prostych w uprawie takich jak moczarka :)

 

Liczę na waszą ocenę, rady i zrozumienie. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wariant drugi mogę powiedzieć że lepszy bo lampy aquaela często się wypalają a jeśli chodzi o podłoże to kup substrat z tego względu że masz takie mocne światło więc planowane roślinne krewetkarium w takim wypadku dobre podłoże się przyda. EC to nie CO2 tylko węgiel w płynie a on nie zapobiegnie glonów ja stosuję co dziennie carbo i mam też EC ale próbuję carba a glony są ;) Więc może bimbrownia lub butla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście wydajniejsza :) Co ci po tym że dobrej firmy jak nie będzie wydajna... Co do podłoża - jak jesteś na 100% pewny że ci sie uda i masz odpowiednie materiały oraz nie zaszkodzi to krewetkom to możesz zrobić. Jeśli nie - radzę kupić gotową mieszankę.

Rośliny - oczywiście mszaki(np. mech jawajski) oraz jakieś wysokie i w miarę gęste rośliny (np. saggitaria subulata, nurzaniec śrubowy, wywłóczniki, kabomba ,różnego rodzaju nadwódki itp.) , ponieważ krewetki lubią się chować.

Temperatura dobra, a jeśli chodzi o nawóz to polecam ten od sery:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-oświetlenie 2x DECO LIGHT 11W SUNNY / AQUAEL 6500K

lub

2x MINI LAMPA 13 WATT "ATMAN"

 

CO LEPSZE? PIERWSZA LEPSZEJ FIRMY, DRUGA WYDAJNIEJSZA...

 

 

Ja jestem zdania, że obie te lampy są wystarczające w zupełności do akwarium 25l,

a Aquael to jednak dobra polska firma i polskie miejsca pracy, a Atman to jakiś wynalazek z Chin (gdzie małe dzieci są zmuszane do produkowania tego w fabrykach przy taśmach). Druga rzecz to fakt, że Atman rozpuszcza ploty, że tak naprawdę to są Eheim'em pod inną marką i że w tej samej fabryce z tych samych części produkują :D no żal.pl a raczej żal.cn :D Bojkot na nich :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponóry_Żniwiasz również trzeba patrzeć tak że lampy aquaela się palą często a nawet niektóre nie świecą bo jak mi jedna padła to poszedłem aby na gwarancje oddać i gościu mi daje z krewetkarium a 2 pierwsze nie świeciły dopiero za 3 razem się trafiła dobra. Już wolał bym teraz sobie kupić świetlówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie będzie wystarczające więc jakie roślinki proponujecie?

Na pierwszy plan jakiś trawnik, tylko jaki?

I takie pytanie... Od zawsze moją ulubioną roślinką jest Heterantera paskowana. Czy przy częstym podcinaniu mogłaby sobie mieszkać w takim małym zbiorniku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...