Jump to content

Jak długo może dojrzewać woda???


maarek
 Share

Recommended Posts

Witam

 

Wiem, że na ten temat było już sporo na forum, ale ciągle nie wiem czy woda w moim akwa może tak długo dojrzewać? Restart był 19 dni temu i stan wody się nie poprawia. Wszystko jest ok... poza zmętnieniem które pomimo upływu dość długiego czasu nie chce ustąpić. Dodam, że restartowałem akwa wiele razy wcześniej i nigdy dojrzewanie nie trwało dłużej niż kilka dni. Teraz nie wiem o co chodzi. Problem zaczął się wraz z wymianą filtra z wewnętrznego na zewnętrzny, ale czy to może mieć jakiś związek? Wczoraj wlałem bakterie do filtra i na razie nie ma poprawy. Woda jaka była taka jest.

Prosze o pomoc. Dzięki.

 

Zbiornik: 200L

Chemia: NO2 - 0

NO3 - 25

GH - 6

pH - 7

Filtracja: filtr zewnętrzny (gąbka, ceramika, zeolit, włóknina)

Oświetlenie (7h/dobę): 1 x Hagen Flora Glo 30W

1 x Hagen Aqua Glo 30W

Podmiany: ok. 40l/tydzień

Rośłiny 2 x Kabomba

1 x Szerokolistne Niewiemco :D

 

Napowietrzanie: 12h/dobę

Link to comment
Share on other sites

hallo

Po parametrach wody jakie podałeś można domniemywać że cykl azotowy masz już zamknięty, powodów wysokiego NO3 doszukiwał bym się w zbyt małej ilości roślin które nie nadążają w pochłanianiu nadmiarów. Czy przy wymianie filtrów był okres w którym obydwa filtry pracowały jednocześnie w zbiorniku? Czy też podłączyłeś kubeł i odłączyłeś wewnętrzny? Co do zmętnienia wody to sam musisz odnaleźć jego przyczynę. Być może to latają kawałki podłoża unoszone pędem wody wydmuchiwanym z deszczowni. Przydała by się fotka tego zmętnienia, fotka całego baniaka też by coś nie coś pomogła.

Link to comment
Share on other sites

Filtry chodziły obydwa przez kilka dni. Co do roślin to i tak mam ich za wiele, bo moja ekipa zbytnio ich nie potrzebuje. Poza tym w zbiornikach malawi lub tanganika nie ma ich wcale a woda czysta jak kryształ. Zwir na pewno nie jest przyczyną , bo osad już dawno by opadł.

 

Obsada: 1 x pielęgnica pawiooka

2 x akara pomarańczowopłetwa

1 x pielęgnica sajica

1 x jakiś gatunek niewielkiego suma

 

edytuj posty

 

Może zdjęcie pomoże znaleźć rozwiązanie :help:

Link to comment
Share on other sites

Zawsze miałeś takie zmętnienia wody po restartach? Może spróbuj wrócić na jakiś czas do filtra wewnętrznego (niech działają oba razem), lepiej powinien spełnić funkcję mechaniczną. Testy NO2 były kropelkowe czy paskowe bo trochę dziwi mnie zerowy wynik przy takiej obsadzie i praktycznie nowym filtrze?

Link to comment
Share on other sites

Jak dla mnie 40% podmiany na tydzień to za dużo!

Na pewno wystarczyło by 10%-20% max.

 

Proponuję wyłowić ryby, podmiana całej wody i dać temu akwarium 2 tygodnie i filtrom pochulać, bez ryb.

Daj też wewnętrzny filtr.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...