Skocz do zawartości

Jak często odmulać i czyścić filtr?


hubert1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

WITAM!

Mam 92 litry ,filtr wbudowany w pokrywie 2-komorowy,w pierwszej wata filtrująca i pianka poliuretanowa+włóknina(dodałem),w drugiej wata filtrująca i krążki ceramiczne.:

1.Jak często odmulać ?

2.Jak często płukać wkłady filtrowe,(wiem że płukać w wodzie odlanej przy odmulaniu)

3.Kiedy ewentualnie wymienić wkłady -piankę,włókninę ,krążki?

Akwarium ma 2 miesiące,3x już odmulałem ,woda czysta ale jak kiryski zaszaleją to trochę pływie tych odchodów-czy to sygnał żeby odmulić?

 

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hallo

Nie zgodzę z ideą płukania filtrów w wodzie z podmian, ma to może jakieś swoje uwarunkowania w zamierzchłej przeszłości akwarystycznej. Mając mały kawałek gąbki z filtra wewnętrznego/kaskady można sobie pozwolić na jej wypłukanie w 3-5 litrach odlanej do podmiany wody, aczkolwiek skuteczność wypłukania całego szlamu nabitego w gąbce będzie raczej nierealna, nie wspomniawszy o wyczyszczeniu wszystkich mediów z kubełka gdzie same gąbeczki wykorzystają i ze 100 litrów wody a gdzie reszta biobali czy ceramiki.

Dla mnie zasadą samą w sobie jest robić jedną z tych czynności na dany dzień, albo płuczemy filtr albo wymieniamy wodę, nigdy obie gdyż drastycznie obniżamy ilość "pozytywnych bakterii". Całość płuczę pod bieżącą zimną wodą bez detergentów czy jakiejkolwiek chemii. Po 3 dniach od płukania filtra robię podmianę czyli jak co tydzień w sobotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzisz że jest zasrane to odmulaj, najlepiej raz w tygodniu przed podmianką.

Zaniedbanie takich spraw prowadzi potem do inwazji różnych glonów w tym krasnorostów.

Gąbki i inne takie rzeczy typu włóknina myję do czysta pod bierzącą wodą z kranu,

nic się nie stało nigdy.

Większość bakterii mieszka w żwirku w akwarium, a te z filtra osiadłe na mediach oczywiście istnieją, ale nie mają tak znacznego wpływu na akwarium jak twierdzą marketingowcy z firm produkujących filtry ;)

No i bakterie jak to bakterie, jak ktoś ogląda programy przyrodnicze to wie w jakim tempie się mnożą jeśli mają co jeść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...