Jump to content

blade rośliny


Recommended Posts

co jest powodem takiego wyglądu liści w moim akwarium??

dlaczego nie które rośliny karłowacieją??czego im brakuje??

 

powodem takiego wyglądu są braki w nawożeniu a rośliny karłowacieją bo nie mają papu.jak byś ty wyglądał jakbyś nie dostał jedzenia?

lejesz coś do akwa?jakie masz parametry? NO3, PO4, Ph?

Link to comment
Share on other sites

axidus821 nie rozumiem po co komu wartości wody :?: Do przeżycia większości roślin nawet tych wymagających wystarczy odczynnik pH. Kolego kupujesz nawozy macro i micro do tego żelazo i stosujesz się według zaleceń producenta do tego odpowiednie oświetlenie oraz podłoże

Link to comment
Share on other sites

erykz po to ażeby nie nabawić się glonów.tak, kupujesz i lejesz a skąd masz wiedzieć ile wlać jak np.masz nawozy z soli?przelejesz i masz wysyp glonów.wartości są potrzebne też do utrzymania prawidłowych wartości NPK.

jak masz ochotę na jabłko to jesz cytrynę, nie jesz jabłko?a jak roślinom brakuje azotu to lejesz fosfor?nie, lejesz azot.

 

dla mnie proste i do tego są potrzebne wartości wody, no chyba że Ty jesteś tak dobrym akwarystą, że tylko popatrzysz na rośliny i już wiesz czego im brakuje.

Link to comment
Share on other sites

To co przedstawiasz na fotach to stare liście bodajże cryptocoryny bekketa i na oko widać na braki światła.Rośliny normalnie należy czyścić ze starych liści ,nadmierny rozrost i zagęszczenie pozbawia część liści światła i stają się zbędne.To że niektóre gatunki roślin karłowacieją to objaw konkurencji między roślinami i allelopatii.Dla ciekawości napiszę że mam jeszcze cryptocorynę zakupioną ponad 40 lat temu ale nie ma ona ani 40 letnich liści ani sama nie ma 40lat chyba jasne.Jeśli chodzi o nawożenie makro to zależy ile dostarczasz pokarmu i jakiego(azot i fosfor z praktyki dostarczać należy jedynie w typowych "holendrach"w normalnych zarybionych zbiornikach przeważnie jest go za dużo)natomiast potas być może należy uzupełniać,skoro podajesz mikro,ale wykonaj testy jak chcesz być przekonany.

Link to comment
Share on other sites

axidus821 bez parametrów można poznać czego roślinie brak a czego ma aż za dużo ;) Nie każdy bada wszystkie parametry a ma piękne roślinne akwarium. Ja badam tylko pH i stosuję nawozy zgodnie z zaleceniami producenta nieraz dam więcej nie raz mniej patrzę na rozwój glonów i na rozwój roślin w akwarium :) Kiedyś nie badano wody a jakoś ryby żyły i rośliny były

 

Wiadomo ja soli nie stosuję więc piszę o produktach badanych

Link to comment
Share on other sites

a ja stosuję sole.są nawozy bezpieczne jak K2SO4 możesz sypnąć więcej i nic się nie stanie- chyba że sypniesz dużo więcej to Ci popali stożki wzrostowe.MgSO4*7H2O też jest nawozem w miare bezpiecznym-więc je sypię łyżeczką suche, ale jeżeli chodzi o KNO3, KH2PO4- bez testów nie rozpoznasz ile brakuje- czego tak, ale nie ile.a jeszcze jak zachwiejesz równowagę to życzę powodzenia.a poza tym to bez kalkulatora ani rusz.

tak, zgodzę się że kiedyś rośliny bez testów rosły,ale były to rośliny typu jakaś cryptocoryna, moczarka, cabomba i inne łatwe-mało było roślin wymagających a jeszcze mniej było ludzi których byłoby stać na nie.nie było też takich chemicznych nawozów, nie było podpinanego co2 i nie patrzyło się na barwę światła.

 

a jeżeli ktoś tak jak ty używa nawozów gotowych to zaleca się podawanie według producenta, ale to też nie jest reguła

 

a tutaj masz link do najstarszego polskiego artykułu akwarystycznego z 1878r.miłej lekturki:)

http://www.............................................................

do administracji:ten link nie jest reklamą a tylko pokazaniem jak kiedyś zajmowano się akwarystyką.

 

Mod.Janusz---Pomimo wszystko link zostaje wykasowany.

Link to comment
Share on other sites

co jest powodem takiego wyglądu liści w moim akwarium??

dlaczego nie które rośliny karłowacieją??czego im brakuje??

proszę o pomoc

 

Podaj więcej danych...

 

-jakie światło

-podłoże

 

 

Ale moim zdaniem musisz nawozić bo twoje roślinki potrzebuja papu. ;) Nie musisz się bawić w super testy.Możesz nawozić mikro makro albo osobnymi solami najlepiej i dostosować potrzeby swoich roślinek(Obserwować jak się zachowują itp).Podaję ci przydatną stronkę aby ułatwić ci rozpoznanie objawów niedoborów danego pierwiastka

http://www.akwaswiat.net/objawy-nadmiar ... -3768.html

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...