Skocz do zawartości

Ocena parametrów wody


_neon_
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

akwarium (63litry) zalałem 3 kwietnia, na razie samo podłoże (czarny żwirek, podobno nie zmieniający parametrów wody), filtr, grzałka i oświetlenie cały czas działają (oświetlenie na razie 8 godzin dziennie).

 

Oto parametry wody (testy kropelkowe firmy J**) z dnia 17.04.2011r.:

pH: 7,5-8,0 (test co 0,5 stopnia, cieżko stwierdzić jednogłośnie)

KH: 7 stopni n

GH 9-10 stopni n

NO2: 0,05mg/l

NO3: ok 5mg/l

 

Na dniach ma przyjść lignit i korzeń, więc mam nadzieję, że zmniejszę nieco pH oraz bogaty zestaw roślinek, który powinien przyspieszyć nieco dojrzewanie wody. W akwarium będą pływać neony czerwone i kilka otosków.

 

Opinie, sugestie mile widziane pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na neony i otoski wysokie ph. Najlepiej powinno być <7. Samym drewnem PH nie zbijesz.

Jeśli masz kranówkę ph8 to najlepszym wyjściem byłby filtr Ro/woda demi.

 

Z rybami poczekaj aż No2 zejdzie do niewykrywalnego poziomu, a później wpuszczaj je stopniowo. Polecam najpierw neony, później za jakiś tydzień otosy. Po wpuszczeniu ryb do nowego baniaka jakiś dzień później zbadaj wodę.

że podwyższę nieco pH

Chyba obniżysz. ;)

bogaty zestaw roślinek

A teraz nie ma go wcale? Kup choćby tymczasowo kilka pędów moczarki. Wyjdzie Cię to grosze, a pięknie będą "zjadać" nadwyżki związków azotu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawione ;) ważne, że wiadomo o co chodzi.

Czyli nie ma szans, żeby kilka kawałków lignitu + korzeń obniżyło pH chociaż o 0,5...? Mam włókno kokosowe, które wykorzystuję jako podłoże w terarium, nie orientujesz się czy obniża też pH? Może bym umieścił trochę w filtrze na dnie, żeby woda przez niego przepływała, jak w ogóle nie zapcham tym filtra lub nie ogranicze filtrowania wody.

Roślinek na razie nie mam, bo przyjąłem taki system, że pierwszy tydzień woda miała stać bez niczego, po tygodniu dopiero obsada roślinami i wystrój, ale trochę się przedłużyło...

Co do otosków to na pewno będą później, bo na razie nigdzie w okolicznych zoologicznych ich nie mają :)

Jeśli woda już dojrzeje i wpuszczę np 3 sztuki neonek i będzie wszystko ok przez kilka dni to mogę później np od razu z 10 sztuk wpuścić? Czy do końca stopniowo po kilka sztuk?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do włókna kokosowego to nie wiem, ale na zbicie PH jest wiele sposobów, wystrzegaj się tylko chemii. Korzenie, lignity itd jak coś ruszą, to tymczasowo bo co tydzień będzie wlewać 1/4-1/5 świeżej zasadowej kranówki podczas podmian... ;)

 

Do dojrzałej wody wpuść powiedzmy połowę planowanej liczby neonek, za parę dni resztę, później otosy. Przy takim czymś obeszłoby się nawet bez testowania wody. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie tak, ale chciałem podejść do tego profesjonalnie hehe

Zależy mi, żeby długo ryby żyły :D Poza tym oprócz akwarystyki jest jeszcze terrarystyka, więc jak się na coś decyduje to trzeba zepwnić jak najlepsze warunki 8-)

 

pozdrawiam i dzięki za odpowiedź

 

PS

Przy takim czymś obeszłoby się nawet bez testowania wody. ;)

A tak na marginesie, neony to bardzo ładne rybki a nie takie coś, czyt. "czymś" :geek:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...