Skocz do zawartości

Glon, jaki?


Maczugs
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Od kiedy założyłem akwarium (112l) nie miałem kłopotów z glonami do czasu gdy kupiłem nowe świetlówki po 18 W, jedna fioletowa druga do wzrostu roślin. Wszędzie jest brązowy nalot, na roślinach, kamieniach i szybach (Na początku w akwarium były zamontowane zwykłe świetlówki po 15 W). Myślę że to okrzemki, trochę czytałem na ten temat w internecie, i już nie wiem czy mam zwiększyć oświetlenie czy zmniejszyć. Pomocy....

post-9217-13685163558047_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do akwarium nie docierają promienie słoneczne, chyba że w bardzo małych ilościach.

Nie chce zmieniać dopiero nowych świetlówek, chyba że nie będzie innego rozwiązania. Kupiłem środek na glony: TetraAqua AlguMin ale nic nie pomaga. Najgorsze jest to że przestają rosnąć rośliny :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok 0,5w na 1l. wody powinno być ok

 

W nienawożonym baniaku, bez CO2 to właśnie najlepszy sposób na glony.

Kupiłem środek na glony: TetraAqua AlguMin ale nic nie pomaga. Najgorsze jest to że przestają rosnąć rośliny :/

O ile mi wiadomo ten środek raczej nie działa na te glony.

Dodatkowo uszkadza rośliny i hamuje ich wzrost, stwarzając glonom lepsze warunki. Tego do baniaka nie lej.

Wszędzie jest brązowy nalot

Tak to okrzemki. U mnie też pojawiły się przy większym świetle. Proponuje skrócić czas świecenia i poprawić warunki w akwarium, to powinny zniknąć.

 

Jaką masz filtracje i parametry?

 

PS: Nie chce być złym prorokiem... ale załóż temat w dziale obsady, napisz tam litraż i co hodujesz w akwarium, bo tak "na oko" widzę że może tu też być coś nie tak. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mmmm filtrację czyli? Mam filtr wewnętrzny i zewnętrzny.

 

Jakie modele? Czy działają 24/7? Jakie wkłady i jak często i w czym je czyścisz?

A jeśli chodzi o obsadę to będzie ciężko bo nie pamiętam nazw wszystkich ryb :/

To odsyłam do działu identyfikacja. Zrób temat i daj zdjęcia rybek które nie rozpoznajesz. Polecam to zrobić. ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr zewnętrzny: tetratec ex600 zawsze włączony. Wkłady:WŁÓKNINA FILTRACYJNA, BIO-KULKI, GĄBKA, CERAMIKA.

Filtr wewnętrzny: HAILEA HL-BT700 Działą tylko w dzień ok 11h Wkłady: GĄBKA, WĘGIEL AKTYWNY.

Filtry są czyszczone pod bieżącą wodą choć wiem że nie powinno się tak robić.

 

A mam pytanie a co ma do tego obsada w akwarium?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węgla aktywnego nie używaj na co dzień, zresztą co jakieś dwa tygodnie musiałbyś go wymieniać na nowy. Biokulek i ceramiki nie musisz płukać, a nawet jeśli to raz na kilka miesięcy.

A mam pytanie a co ma do tego obsada w akwarium?

Do tego? Nic, ale skoro po jednym zdjęciu widać że jest nie najlepsza, to tylko napisałem że warto byłoby ją skorygować. ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z tym czyszczeniem, można pod bieżącą wodą czy nie?

Można, aczkolwiek wkładów biologicznych w stylu ceramiki się nie powinno.

Osobną kwestią jest to czy masz chlorowaną wodę, a jeśli tak to jak bardzo.

A ile godzin powinno się oświetlać akwarium?

10-12h, przy czym z Twoim problemem radzę się trzymać dolnej granicy tych wartości, a nawet możesz świecić jeszcze dużo mniej.

I czy warto zakupić automatycznie włączanie i wyłączanie światła na ustaloną godzinę?

Warto, zdecydowanie. Możesz kupić nawet taki najtańszy i tak się sprawdzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, tylko że dalej nie wiem co mam zrobić z tym glonem, zmniejszyć światło i wystarczy?

U mnie wystarczyło skrócenie czasu oświetlenia i zmniejszenie ilości światła. Ponieważ ta druga opcja odpada u Ciebie, to spróbuj choć tą pierwszą.

Możesz tymczasowo robić trochę większe podmianki niż zwykle, powiedzmy 1/3 baniaka co tydzień. Z większych roślin możesz ścierać glony mechanicznie. Wpisz też w forumową wyszukiwarkę okrzemki, nie jesteś pierwszym, ani dziesiątym akwarystą który ma z nimi problem. ;)

A czy ten glon powoduje że ryby też mają brązowy nalot na płetwach? Bo ja tak mam.

Pierwszy raz spotykam się z czymś takim. :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszyłem oświetlenie do 10h i po trzech dniach nie widać różnicy a nawet się pogorszyło. Zobaczymy co będzie za tydzień.

 

A czyszczenie roślin mechanicznie z tego "syfu" musi być poza akwarium? Czy można to zrobić bezpośrednio w akwarium bez wyciągania ich z podłoża?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy ten glon powoduje że ryby też mają brązowy nalot na płetwach? Bo ja tak mam.

Zaciekawiło mnie :D U mnie tylko krewetka filtrująca tak miała..

 

Czekam na opis twoje akwarium w dziale obsady. Może wykryjemy coś ;)

moj temat już jest w identyfikacja ryb , jest tam cała moja obsada.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Po ok. miesiącu walki z glonem muszę się poddać :/ Nie ma żadnej poprawy, rośliny gniją, woda jest żółta. Nic to nie dało że zmniejszyłem oświetlenie. Przez cały ten okres nie wymieniałem wody, nawet nie włożyłem ani razu ręki do akwarium. Nie mam już siły.

Chciałem całkowicie wyczyścić akwarium, zacząć wszystko od nowa ale nie mam komu oddać rybek. Jedyne wyjście to zmienić świetlówki (od tego zaczął się mój problem) i tu moje pytanie o jakiej mocy kupić? Miałem na początku 2x15W i było w porządku, choć trochę kiepsko rośliny rosły ale nie było glonów tak jak teraz przy oświetleniu 2x 18W (roślinna, fioletowa). Proszę was o pomoc. Nie lałem żadnych preparatów.

Oto moje akwarium:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podmieniałeś wody przez miesiąc, kiedy to walczyłeś z glonem? Przeważnie wtedy powinno wymieniać się 2 razy w tygodniu około 1/3 wody i za każdym razem oczyszczać z glona to, co się da. Gdyby Twoje warunki panujące w akwarium pozwoliły wpuścić otoski to w dwa tygodnie i miałbyś po okrzemkach. Tylko otosek jest delikatny a Ty nawet nie wiesz, jakie masz parametry wody a otosek jest bardzo delikatny. Zanim nie zbadasz NO2, NO3 , PO4 oraz pH to zbytnio pomóc się nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

viewtopic.php?f=46&t=32918

 

Czytaj :) Masz dokładnie ten sam problem. Nie ma sensu pisać jednego i tego samego non stop. Tam zostało już wszystko wyjaśnione. Twoim błędem jest też to, że zastosowałeś preparat na glony, który o ile pomaga to na krótki okres, po czym gdy nie zlikwidujesz przyczyny glon powróci na 100% ze zdwojoną siłą. Drugi błąd to taki, że nie wiesz, co tak naprawdę masz w wodzie, czyli brak testów. Okrzemek ma to do siebie, że może „wylęgnąć” się tam gdzie jest źle dobrane oświetlenie. To samo tyczy brunatnic, chociaż w akwarium „słodkim” występuje rzadko. Napisz jeszcze jakie masz te świetlówki o jakiej barwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...