Skocz do zawartości

Przeróbka pokrywy 60L Profil.. - Nowe...


Gilmes
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć chciałbym dodać do mojej pokrywy drugą Świetlówka liniowa T4 16W 4000K 466mm Kanlux zimna, no chyba że T5 lepsza, lub inny model lepszy tak, aby pasowała do pokrywy 60x30... na razie jeszcze nie mam kupionej świetlówki, tylko mam pokrywę z świetlówka T8 1x 15W - A to za mało na 60L...

 

Tak wygląda pokrywa: http://img20.otofotki.pl/obrazki/ra339_Zdjecie-0044.jpg - Jak ją zmodyfikować ?

 

Zamierzam najpierw wyciąć jakoś ten górny plastik aby dostać się do kabli - wystarczy nóż, troszkę siły itp, czy trzeba innymi narzędziami mechanicznymi ?

 

Później zrobił bym otwór wiertarką z boku zęby wyszły kabe zasilające ( nie żeby były w tym miejscu co teraz tylko na boku ) - no chyba że nie będą przeszkadzały w świetlówce to zostawię je.

 

Następnie połączył wszystkie kable aby śmigało ( lutownica itp nie problem ).

 

Na końcu zakleił bym klejem na ciepło ten górny plastik co na początku zakleiłem..

 

Pomyślałem jeszcze aby dodać taśmę odbijającą światło, ale tylko pod tą t4 ( lub inną )

 

 

I moje pytania dotyczące całości to:

 

1. Czy to mi się wszystko nie popali i czy może być podłączony pod te kable od tamtej świetlówki, czy musi być osobny bezpiecznik itp..

2. Połączone równolegle (jak jedna się spali to druga nadal działa ) czy szeregowo ( jak jedna się spali to 2 nie działają ).

3. Wybrać tą świetlówkę czy inną - jak inną to jaką ?

 

 

Edit: Pokrywa z góry wygląda tak: http://img20.allegroimg.pl/photos/oryginal/14/34/43/18/1434431887

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra, to biore t4, w niedziele jade do sklepu wybiorę 15 albo 16W, a potrzeba jakis statecznik dawać? lub bezpieczniki dodatkowe?

 

Edit:

Dobra znalazłem w internecie 16W, 4000K do 10zł T4 oczywiście, poczytałem ale nie za bardzo znam się jeszcze na elektronice jaki mam wybrać do tego statecznik ?..

 

A moje drugie pytanie jest takie:

Lepiej kupić 1x 16W 4000K czy 2x 8W, też 4000K... tylko za bardzo nie wiem gdzie 2x pomieszczę, bo myślałem żeby tutaj wywiercić 2 otwory po dwóch stronach ( jak na obrazku - obrazek niżej ), bo ogólnie nie chce niszczyć obudowy z zewnątrz.

Wywiercę to zdejmując z zewnętrznej części kawałek plastiku i tam jakoś sobie poradzę, później dam jakieś blaszki jak by to nie śmigało od razu... - To co opisałem teraz to jak bym zamontował jedną 16W,

Jak bym dawał 2x 8W to tak samo z tego jednego otworu wyprowadził bym jakąś blaszkę zeby to się w miarę stabilnie trzymało i pod tą dziureczką do karmienia zamontował drugą 8W, a pierwszą normalnie tak jak 16W.. troszkę bym się z tym potrudził ale przynajmniej nie zniszczył bym w większym stopniu ( lub mniejszym ) pokrywy, a jak by mi sie nie podobało to tylko odkręcam blaszki i mam prawie oryginalną..

 

 

Zdjęcie:

Dołączona grafika

 

Jak jestem już pisze tutaj ( a żeby nie robić kolejnego tematu - po to aby uzyskać 1-2 odpowiedzi ) to się zapytam...

Co muszę kupić na podłoże ? - Tylko wystarczy żwirek i już tam mogę sadzić rośliny czy muszę coś dawać pod żwir ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w takiej pokrywie (tylko prostej) 60x30 mam zamontowane teraz 3 x15 W. Dwie się zmieściły z przodu, jedna za korytkiem z tyłu. Kable zasilające i połączeniowe ze świetlówkami wychodzą bokiem z korytka. Swietlówki mają nad sobą odbłyśniki oraz dodatkowo pokleiłem trochę folią odblaskową (wiązało się to z dwoma małymi śrubkami na przodzie obudowy i dwoma z tyłu - ale są czarne więc ich za bardzo nie widać, no i został półcentymetrowy otwór na karmienie, ale to wystarcza).

 

Elektronika - nie jestem fachowcem, ale to co jest w środku korytka, czyli statecznik magnetyczny wystarczy ci tylko do tej świetlówki co masz). Lepiej albo inwestować w elektroniczny (drogie rozwiązanie) lub stateczniki z żarówek energooszczędnych (tańsze rozwiązanie). Nie wiem jak to się ma do T4 wiec nie piszę.

Ja mam 2 świetlówki na stateczniku elektronicznym i jedną na takim z żarówki (wszystko na programatorach i zrobione coś jak symulacja całego dnia plus na późny wieczór na godzinkę niebieskie diody dodatkowo).

 

PS. Kup silikon akwarystyczny i wszystkie dziury dobrze "zaizoluj" przed wilgocią.

PS2. Wiercenia się nie bój, bo i tak jak już coś pogmerasz w obudowie to nie masz gwarancji. A są w sklepach "żelaznych" małe śrubki. Ja szukam obecnie takich zaślepek. A w tej chwili mam je "zaczarnione" silikonem i też się nie rzucają w oczy.

PS3. .... i nie dawaj tego kolorowego tła co widać na zdjęciu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, a odklejałeś ten plastik u góry pokrywy ( z zewnątrz ) ? - Jeśli tak to trudno było, czy łatwo odchodziło bo jak ja się przyglądałem to tam klej jest i to w takiej średniej ilości...

 

Pomyślałem jeszcze tak... żeby dodać takie uchwyty nie wiem jak to się nazywa coś takiego

http://img01.allegroimg.pl/photos/oryginal/15/55/83/52/1555835245

i to dać do tej mojej standardowej T8 i podłączyć do niej T4 około 8W a dodatkowo z tyłu drugą T4 8W..

Czemu sobie tak pomyślałem ?... Wydaje mi się ze było by mniej przeróbek nie musiał bym tego otworu co wychodzą kable przesuwać gdzieś indziej, bo taka 8W T4, jest mała ( T8 15W ma 45cm, a T4 8W ma 33cm ) czyli by się idealnie zmieściła...

 

Można by jeszcze zrobić tak, te same uchwytu podłączyć do T8 i zamiast 2x T4 8W z tyłu i na tej jednej dać po prostu 1x 16W ( chciałbym dać 20W ale jest za duża świetlówka 55cm wiec mi się nie zmieści tam a nawet to będzie mało miejsca na kable ) 16W ma 45cm czyli tyle co T8, wiec pokombinował bym i jakoś by to działało - tylko czy by się nie przegrzewało, jedna świetlówka od drugiej ?

 

Coś takiego zrobić:

Dołączona grafika

Tylko że bez tego z tyłu..

 

 

I moje pytanie jaki statecznik do opcji 1, a jaki do opcji 2... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...