Skocz do zawartości

Akwarium 200 czy 240l ? Z góry dziękuje za Pomoc ;-)


ph4
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hejka wszystkim :)

swojego czasu rozwinołem tu dyskusję na temat akwarium, ale plan niewyszedł ponieważ urodziłą się mi córeczka :) i czekała mnie przeprowadzka więc aby uniknąc przenoszenia akwarium na nowe mieszkanie oraz braku czasu dla akwa postanowiłem odłożyć tą sprawę na później.

 

Teraz jestem po przeprowadzce a moja córeczka ma juz 4 miesiące tak więc mam więcej czasu i możliwości na założenie akwarium.

 

Borykam się z malutkim problemem, nie wiem które akwarium wybrać

200 czy 240l?

 

myślę o zakupie na allegro tylko powiedzcie mi jaką akwa 240l (120x40x50) powinno mieć grubość czy aby na pewno 8mm wystarczy ?? (sprawdzałem komentarze kolesia z allegro, widze ze sprzedaje dużo akwariów i jakoś nie ma problemów)

 

http://allegro.pl/akwarium-120x40x50-proste-pokrywa-czarna-i1540156794.html

 

czy takie akwarium mi wystaczy, myślę o 240 l max ponieważ mieskzam w bloku, akwarium ma stac w salonie to nasze domowe zacisze kanapa telewizor i wlasnie mysle o akwarium :P

 

dziękuje za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też brałbym większe. ;)

Przy tym litrażu, jeśli to w miarę nowy blok o nic bym się nie bał.

 

Odradzam tylko to allegro. Akwarium w paczce, transport, to nie jest dobry pomysł. Nawet jak wszystko będzie początkowo ok to po pewnym czasie mogą pojawić się problemy. Weź podzwoń po pobliskich zoologicznych, w wielu sklepach, przy kupnie dużego akwarium nie ma problemu z dowozem szkła do domu. Sam tak kupowałem. Masz to samo, wszystko bezpieczniej, cena podobna. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bierz większe , zawsze po fakcie następuje moment refleksji ; "mogłem wziąć większe " :D

Dokładnie :) Ja kupiłem jakieś profilowane około 20l, za tydzień 54l za jakiś czas 112l a teraz zakładam 300l. Mogłem od razu 300l zakupić i już by sobie stało. Ale jak to mówią nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Te mniejsze zbiorniki służą mi jako przedszkola dla narybku :D

myślę o zakupie na allegro tylko powiedzcie mi jaką akwa 240l (120x40x50) powinno mieć grubość czy aby na pewno 8mm wystarczy ?? (sprawdzałem komentarze kolesia z allegro, widze ze sprzedaje dużo akwariów i jakoś nie ma problemów)

 

http://allegro.pl/akwarium-120x40x50-proste-pokrywa-czarna-i1540156794.html

 

 

U mnie 300l ma 8mm. I ma wytrzymać więc 240l też musi.

Sprawdź sobie tutaj. http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium

Wpisujesz wymiary zbiornika a kalkulator obliczy grubość szkła, ciężar szkła oraz całego zbiornika razem z wodą. Trzeba dodać sobie te kilka lub kilkanaście kg na żwir i inne wyposażenie.

 

 

Też brałbym większe. ;)

Przy tym litrażu, jeśli to w miarę nowy blok o nic bym się nie bał.

 

Odradzam tylko to allegro. Akwarium w paczce, transport, to nie jest dobry pomysł. Nawet jak wszystko będzie początkowo ok to po pewnym czasie mogą pojawić się problemy. Weź podzwoń po pobliskich zoologicznych, w wielu sklepach, przy kupnie dużego akwarium nie ma problemu z dowozem szkła do domu. Sam tak kupowałem. Masz to samo, wszystko bezpieczniej, cena podobna. ;)

Ja tam nie narzekam.

post-8808-13685163491281_thumb.jpg

Zbiornik opisany, wiadomo co jest w środku. Był obłożony styropianem 2cm i płytami gipsowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik opisany, wiadomo co jest w środku. Był obłożony styropianem 2cm i płytami gipsowymi.

Wiem jak się dba o paczki w firmach kurierskich z doświadczenia, o poczcie nie wspominając. Można akwarium zamurować i napisać że w środku jest papież, a i tak nieporównywalnie bezpieczniej kupić akwarium "normalnie" bez kombinowania. Szczególnie że nie widzę potrzeby kupowania produktu dostępnego w każdym zoologu w podobnej cenie przez internet. ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.filmiki.jeja.pl/10387,transp ... czcie.html

http://www.filmiki.jeja.pl/9794,twoja-z ... aczka.html

Co racja to racja :P

 

U mnie są 4 zoologiczne sklepy w mieście i największe akwa ma 200l, więc zamówiłem z allegro. Oglądając te filmiki cieszę się, że akwarium waży puste około 60kg+ te płyty gipsowe itd ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

;-) hehe jestem bardzo mile zaskoczony tyloma wypowiedziami i chęcią pomocy:)

 

Bardzo dziękuje za wypowiedzi, oraz link do wyważenia akwarium, nurtuje mnie jedna sprawa faktycznie mieszkam w bloku. Blok nie wiem ile ma lat ale podobno nie jest aż taki stary (płyta zbrojona). Dzwoniłem do spółdzielni ale gościu od technik będzie dostępny dopiero za około godzinne, wtedy się dowiem jakie jest dopuszczalne obciążenie na metr mieszkania. Gdzieś słyszałem ze w bloku jest to 600 kg/m ale warto sie upewnić.

 

Wiem że większe konstrukcje są w łazienkach blokowych bo mój znajomy ma komorę prysznicową i ona na pewno troszkę waży, a czasem do niej wchodzi nawet i dwoje ludzi :P więc myślę ze obciążenie przekracza 300 kg :P.

 

Poza tym wątpię by blok miał tak małą wytrzymałość na metr, przecież 300 kg to nie jest dużo w porównaniu z masą bloku... Ludzie mają szafy z ciężkiego drewna zapchane kurtkami itp. a one pewnie są ciężkie.. Sama szafa z płyty wirowej waży około 140 Kg a drewniana ? cos mi się niechce wieżyc ze 300 kg to będzie max.

 

Ps. z wyliczeń wynika ze moje akwarium z wodą będzie ważyć około 290 kb, ale tam jest wypełnione po brzegi, całe a wiadomo że awarum nie wypełnia się całosciowo tylko zostawia pare cm : zeby sie niewylało.

 

Tak czy siak oceniam ze maksymalna mas nie przekroczy 350 kb ze żwirkiem i dodatkami :P

 

ale żeby się upewnić w 100% zadzwonię do tego technika i się dowiem o tą wytrzymałość:)

 

 

Ps. Będę potrzebował porady o podłoże Piasek czy zwirek a może troszkę tego i torszkę tego ?? Jakie rybki żeby odmulały dno, krewetki cherry na pewno sie przydarza glonojady i kiryski coś jeszcze poradzicie może jaski sumik jeden ??

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Edit:

Najświeższe informacje z działu technicznego bloku:

Nie powinno mieć to wpływu na konstrukcje bloku i raczej nic się nie powinno dziać, co najwyżej mogą pojawić się rysy na ścianie nośnej u sąsiada pod spodem więc trzeba dogadać sie z sąsiadem i jakby coś sie działo zgłosic to do spółdzielni.

 

Tak więc w końcu nic nie rozumiem, brzmiało to raczej tak: niech pan instaluje akwarium, jak się blok zawali to niech pan to do nas zgłosi, ale raczej nie powinno się nic dziać.

 

Ale wezmy pod uwage ten kalkulator gdyby zalał wody o powiezchni 120x40x50 wydzie 290 kg

 

ale ja przeciez zale wode na powiezchni 120x40x43, z wysokosci utne 7 cm bo przeciez nie musze do pęłna lać wtedy wedlug obliczen wychodzi akwarium + Woda 235 kg.

 

więc z prostego obliczenia 280 kg bedzie ze wszystkimi dodatkami na powiezchni 120 cm

 

więc

120 cm- 280 kg

100 cm - x

 

x = (280 x 100 ) / 120

x = 233,3

100 cm = 1 m

 

czyli na 1 m powieszchni będzie napierać ~ 234 Kg a to już znośna wartość

 

co wy na to przyajciele, moze jakies forum budowalne się przyda :P ??

 

Ps. Na internecie znazłem strone z dokładymi wyliczeniami, dla potomnych noscnosc bloków tych starych jak i tych nowych do 400 litów nie bedzie żadnych problemów oto cytat (cały artykół: http://www.aquadesign.pl/artykuly_html/Astropy.htm)

Wniosek jest taki, że nie ma znaczenia czy obciążenie jest przekazywane poprzez spodnią płytę szafki czy też poprzez nóżki stelaża - wyniki są niemal identyczne.

Podsumowując można powiedzieć, że we współczesnym budynku o ustroju płytowo-słupowym możemy bez problemu postawić zbiornik rzędu 150x50x50 (375litrów) w dowolnym miejscu mieszkania (nawet na środku pokoju). W większości przypadków możemy pokusić się o większy zbiornik rzędu 180x60x60 (648litrów) a nawet 210x70x65 (955litrów). Nie popadajmy jednak w zachwyt gdyż powyższe obliczenia zostały wykonane dla konkretnego budynku i dla konkretnych materiałów. Usytuowanie zbiornika w poszczególnych przypadkach było przyjęte na podstawie architektury i możliwych ustawień względem istniejących ścian wewnątrz lokali. Możliwe, że niektóre sytuacje były skrajnie niekorzystne a inne przypadkiem wyjątkowo korzystne.

Jeżeli chcemy postawić zbiornik 400-600litrów nie powinniśmy się zbytnio martwić nośnością stropu. Przy większych zbiornikach moim zdaniem należy bezwzględnie zaznajomić się z planami budynku i ewentualnie poradzić się fachowca. W szczególnych przypadkach (zbiorniki 800-1000l i większe) warto przeprowadzić szczegółowe obliczenia dla konkretnego przypadku posługując się planami, które można zdobyć w spółdzielni bądź administracji obiektu - nie da się przeprowadzić szacunkowych obliczeń nie znając klasy betonu oraz zbrojenia płyty stropowej.

Powyższe obliczenie odnoszą się TYLKO do konstrukcji monolitycznych płytowo-słupowych i należy je traktować TYLKO poglądowo. Nie można stosować ŻADNEJ analogi do budynków gdzie głównymi podporami są ściany oraz do konstrukcji prefabrykowanych. Jednakże w przypadku tzw. wielkiej płyty (budynki z przełomu lat 70-tych i 80-tych) można z bardzo dużym prawdopodobieństwem założyć, że wytrzymałość stropu jest podobna. Należy pamiętać, że większość przeprowadzonych w artykule wywodów dotyczy stanu granicznego użytkowania, który ma większe wymagania niż stan graniczny nośności czyli innymi słowy jest spora droga między zarysowaniem stropu czy też pęknięciami na ścianach a katastrofą budowlaną. Nie znaczy to jednak, że można zlekceważyć SGU gdyż najczęściej nie jesteśmy jedynymi użytkownikami budynku i musimy liczyć się z innymi jego mieszkańcami (szczególnie z sąsiadem pod nami ;) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Zbiornik opisany, wiadomo co jest w środku. Był obłożony styropianem 2cm i płytami gipsowymi.

Wiem jak się dba o paczki w firmach kurierskich z doświadczenia, o poczcie nie wspominając. Można akwarium zamurować i napisać że w środku jest papież, a i tak nieporównywalnie bezpieczniej kupić akwarium "normalnie" bez kombinowania. Szczególnie że nie widzę potrzeby kupowania produktu dostępnego w każdym zoologu w podobnej cenie przez internet. ;)
Może się znowu czepiam ale. Pomijając fakt że właściciel sklepu może osobiście kupować w hurtowni akwarium i bardzo starannie je transportować.

To powiedz mi czy hurtownik będzie zrobi tak samo? Nie. Ktoś będzie to musiał przewieść-firma kurierska. Następnie właściciel sklepu też zamówi z hurtowni ileś akwarii i nie będzie ryzykował żeby samemu to przewieść. Bo jak on podczas transportu rozwali akwarium to straci swoje pieniądze. A jak rozwali je dostawca to go to nie interesuje bo ma paczkę ubezpieczoną.

Według mnie kupując akwarium przez internet należy sprawdzić czy akwarium jest wykonane przez jakąś firmę która lepi akwaria czy to jakąś samoróbka.

Chyba że znacie sklep zoologiczny który ma własną hutę szkła, własną firmę szklarską i klei na miejscu akwaria. To wtedy macie rację :)

Na koniec jeszcze jedno. Jeżeli akwaria cały czas byłyby uszkadzane podczas transportu to nikt by nie oferował ich sprzedaży w takiej formie. Jedyny plus jaki widzę w kupnie akwarium w sklepie to taki że możemy akwarium obejrzeć z każdej strony. Ale jak je wyniesiemy ze sklepu i okaże się że pękło podczas zalewania wodą sprzedawca powie mam że pękło z naszej winy! Różnice cenowe jak dla mnie są naprawdę bardzo duże. Może tylko w moich sklepach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka :P

 

co do konstrukcji bloku moje 240L nie jest problemem, nawet gdy bym chciał 600l też ma nie byc problemu...

 

a wiec 240l jak najbardziej ok :)

 

Pappa2 masz rację i to mi też do głowy przyszło że sklepy zoologiczne muszą to jakoś zamawiać i odbierać. Jak nam akwarium pęknie przy odbiorze ze sklepu to nasza odpowiedzialność.. a tutaj mamy pod same drzwi i możemy sprawdzić przy kurierze w domu, jak coś nie tak, protokół z kurierem i po problemie.

 

Co do cen są naprawdę przebitki niezłe. U mnie w mieście w najtańszy i największym zarazem sklepie zoo, zestaw akwarium 240 l profilowane z pokrywa to koszt około 850 zł + szafkę trzeba kupić ~420 zł ...

 

Na allegro mam komplet za 385 zł + 50 zł wysyłka do samych drzwi, ryzyko jest ale myślę ze mniejsze niż jak sami przetransportujemy sobie aqua w osobówce...

 

1. sklep: tak wiec 850 zł + Nasze ryzyko transportu

2. allegro: 430 zł z transportem do domu(paczka), nawet jak wniesiemy ją z kurierem i się uszkodzi to tez transport i liczy sie jako uszkodzone i można zwrócić wiec ? oszczędzamy w kieszeni 400 zł i kupujemy dodatkowo szafkę na allegro:)

 

szafki na allegro tez nie są takie drogie a porządne firmowe pod 120x40x50 można kupić za 340 zł u tej samej osoby

 

więc szafka + akwa + pokrywa = 770 zł

 

Dobrze nie róbmy oftopa :P

 

Co z podłożem, żwirek czy piasek, a może da się dać piasek i żwirek jednocześnie ?

 

Ekipa czyścząca:

Kiryski

Glonojady

Red Cherry

i jakiś odmualtor ??

 

dziękuje za pomocne info :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może się znowu czepiam ale. Pomijając fakt że właściciel sklepu może osobiście kupować w hurtowni akwarium i bardzo starannie je transportować.

To powiedz mi czy hurtownik będzie zrobi tak samo? Nie. Ktoś będzie to musiał przewieść-firma kurierska. Następnie właściciel sklepu też zamówi z hurtowni ileś akwarii i nie będzie ryzykował żeby samemu to przewieść. Bo jak on podczas transportu rozwali akwarium to straci swoje pieniądze. A jak rozwali je dostawca to go to nie interesuje bo ma paczkę ubezpieczoną.

Według mnie kupując akwarium przez internet należy sprawdzić czy akwarium jest wykonane przez jakąś firmę która lepi akwaria czy to jakąś samoróbka.

Chyba że znacie sklep zoologiczny który ma własną hutę szkła, własną firmę szklarską i klei na miejscu akwaria. To wtedy macie rację :)

Na koniec jeszcze jedno. Jeżeli akwaria cały czas byłyby uszkadzane podczas transportu to nikt by nie oferował ich sprzedaży w takiej formie. Jedyny plus jaki widzę w kupnie akwarium w sklepie to taki że możemy akwarium obejrzeć z każdej strony. Ale jak je wyniesiemy ze sklepu i okaże się że pękło podczas zalewania wodą sprzedawca powie mam że pękło z naszej winy! Różnice cenowe jak dla mnie są naprawdę bardzo duże. Może tylko w moich sklepach.

A ja powiem że grubo tutaj się mylisz. ;)

Do hurtowni od producenta akwaria [te duże w szczególności] trafiają nie w pojedynczych paczkach, a zwykle na paletach. To nieporównywalnie bezpieczniejsze, szczególnie że mówimy o ludziach którzy baniakami i ich transportem zajmują się regularnie, a nie o jakimś kurierzynie UPC który rzuca paczkami byleby tylko wyrobić się na czas. Tu nawet nie trzeba rzucać paczką z akwarium, wystarczy zbyt gwałtownie położyć inną ciężką, albo niezbyt dobrze zabezpieczyć paczki podczas transportu na polskich wybojach...

Do sklepów baniaki przewozi sam sprzedawca, a jeśli już robi to kurier, to też na palecie i nie przez pół Polski a od najbliższej hurtowni.

 

Z allegro do domu, wiezie je zwykły kurier. Że gdyby było jakieś ryzyko to by nie wysyłali? Wysyłają, a i tak czytałem nie jeden, nie dziesięć negatywnych komentarzy o transportowanych akwariach. Mam tu na myśli w szczególności firmę Trzmiel. Gdybym nie słyszał o przypadkach że akwaria, nawet makowe, z "netu" dochodziły w różnym stanie, albo po tygodniu się rozstrzelniały to polecałbym Ci ten sposób zakupu. Jednak jeśli mam być z Tobą szczery to tak zrobić nie mogę. ;)

 

Ze sklepu masz zwykle dwuletnią gwarancje producenta. Z allegro też, ale nie wszystkie wady konstrukcyjne, uszkodzony w jednym miejscu silikon itd. da się sprawdzić przy kurierze. Później wysyłaj szkło samemu przez pół Polski na własny koszt z nadzieją że zrealizują gwarancje/reklamacje. ;)

Co do cen - przynajmniej u mnie w Krakowie są konkurencyjne. Oczywiście pomijając "markowe" sklepy i sieciówki. Nawet w wypadku sklepów mających własne zaufane huty szkła i klejących baniaki samodzielnie, bo w takim nawet sklepie kupowałem swoje akwarium. Na taki baniak też mam pisemną gwarancje, a w mojej opinii jest on wykonany solidniej i z lepszego szkła niż baniaki Diversy czy Wromaka. ;)

 

Zrobisz co uważasz, ale ja osobiście bałbym się ryzykować przy takich kwotach. Filtr, szafka, pokrywa i odpowiednio zabezpieczone świetlówki, no prawie wszystko przez neta bez najmniejszego problemu. Ze szkłem nie jest tak wesoło i czy chcemy czy nie to nie wszystkie baniaki z allegro dochodzą w dobrym stanie.

Co z podłożem, żwirek czy piasek, a może da się dać piasek i żwirek jednocześnie ?

Można i nie ma z tym problemu. ;)

Ekipa czyścząca:

Kiryski

Glonojady

Red Cherry

i jakiś odmualtor ??

 

Ryby nie odmulą Ci dna i nie zjedzą swoich odchodów które są głównym problemem. Co nie zmienia faktu że te ryby [i krewetki] się nadają.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można uzgodnić formę transportu z sprzedającym. Co do palet to nie każdy sklep zoologiczny ma rampe żeby palety ściągnąć i nie każdy przewoźnik ma urządzenie tz hds;) zamknijmy temat transportu. Tak jak piszesz u trzmiela często się zdarza że akwarium nie przychodzi całe. Ok może tak być. Ze względu na jakość itp. Kolega wyżej dał zdjęcie jak miał zapakowane akwarium. I według mnie po takim zabiegu akwarium powinno przyjść całe. Z podkreśleniem na słowo powinno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupywalam akwarium [72l]od tego sprzedajacego z allegro co ty planujesz i naprawde dobrze zabezpieczona i oznaczona paczka byla. Wiec polecam ,a teraz w sierpniu bede zamawiala 240l bo ma najtaniej i jeszcze ceny mozna negocjowac.

Ps; paczke przywiozlo Ups [ wiozlo 450 kilometrow] i wszystko bylo Ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór wielkości zbiornika to sprawa własnych potrzeb i gustów, a jak wiadomo o gustach się nie rozmawia. Naturalnie moim zdaniem jest zdecydować się na nieco wiekszy zbiornik, ale to jakie ma mieć wymiary to ściśle zależy od pana potrzeb i warunków mieszkaniowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...