Jump to content

Piasek jako podłoże-jak czyścić?

Miranda
 Share

Recommended Posts

Witam,

Zakupiłam wczoraj w sklepie zoologicznym piasek, który mam zamiar umieścić w akwarium zamiast żwirku (gdyż został on skrytykowany).

Pytanie pierwsze: jak można takie podłoże czyścić? Zazwyczaj robiłam to odmulaczem, bo on żwirku nie ciagnął, ale piasku chyba nie oszczędzi?

Pytanie drugie: Czy rośliny będą dobrze rosły w takim piasku? W żwirku było im dobrze. Dodam, że nie posiadam żadnych nawozów itp. tylko sam piasek.

Proszę o pomoc.

Piasek nie jest najłatwiejszym podłożem do czyszczenia. Jeżeli będziesz oczyszczała dno odmulaczem zawsze zabierzesz trochę piasku. Ja gromadzę widoczne brudy w jedno miejsce i zasysam je wężykiem do pojemnika. Brud i odchody wylewam, a piach zostaje. Lekko płuczę i z powrotem daję do akwarium.

Co do rozwoju roślin :

Drobny piasek nie jest lepszy od grubego, ponieważ utrudnia dopływ wody zawierającej składniki pokarmowe do korzeni roślin. W ekstremalnych sytuacjach może powodować proces gnilny niedotlenionych korzeni roślin. W podłożach złożonych z drobnego żwiru lub grubego piasku, należy raz na jakiś czas mieszać wierzchnią warstwę, aby nie dopuścić do wytworzenia się beztlenowych stref stanowiących ogniska gnilne materii organicznej. Możemy przyjąć że najodpowiedniejszy piasek mieści się w przedziale od 1 do 3 mm.

Tekst ze strony http://www.superakwarium.pl/poradnik-ak ... -id17.html .

Na forum też trochę takich pytań było, np. viewtopic.php?f=7&t=32045&p=285465&hilit=piasek#p285465 ;)

• 2 weeks later...

Słyszałam, że dobrym sposobem jest również zakupienie świderków, które przekopują podłoże. Czy to jest fachowa nazwa? ;] Znaczy, że gościu z zoologicznego zajarzy czego ja chcę? :D Czy helenki nie spełniają takiej samej roli?