Skocz do zawartości

Piasek jako podłoże-jak czyścić?


Miranda
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Zakupiłam wczoraj w sklepie zoologicznym piasek, który mam zamiar umieścić w akwarium zamiast żwirku (gdyż został on skrytykowany).

Pytanie pierwsze: jak można takie podłoże czyścić? Zazwyczaj robiłam to odmulaczem, bo on żwirku nie ciagnął, ale piasku chyba nie oszczędzi?

Pytanie drugie: Czy rośliny będą dobrze rosły w takim piasku? W żwirku było im dobrze. Dodam, że nie posiadam żadnych nawozów itp. tylko sam piasek.

 

Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piasek nie jest najłatwiejszym podłożem do czyszczenia. Jeżeli będziesz oczyszczała dno odmulaczem zawsze zabierzesz trochę piasku. Ja gromadzę widoczne brudy w jedno miejsce i zasysam je wężykiem do pojemnika. Brud i odchody wylewam, a piach zostaje. Lekko płuczę i z powrotem daję do akwarium.

 

Co do rozwoju roślin :

 

Drobny piasek nie jest lepszy od grubego, ponieważ utrudnia dopływ wody zawierającej składniki pokarmowe do korzeni roślin. W ekstremalnych sytuacjach może powodować proces gnilny niedotlenionych korzeni roślin. W podłożach złożonych z drobnego żwiru lub grubego piasku, należy raz na jakiś czas mieszać wierzchnią warstwę, aby nie dopuścić do wytworzenia się beztlenowych stref stanowiących ogniska gnilne materii organicznej. Możemy przyjąć że najodpowiedniejszy piasek mieści się w przedziale od 1 do 3 mm.

 

Tekst ze strony http://www.superakwarium.pl/poradnik-ak ... -id17.html .

 

Na forum też trochę takich pytań było, np. viewtopic.php?f=7&t=32045&p=285465&hilit=piasek#p285465 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...